Jihlavský soud ukončil dokazování a na začátku listopadu vynese rozsudek v případu Aleny Vitáskové

Jihlavský okresní soud ve středu ukončil dokazování v případu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu sídlícího v Jihlavě Aleny Vitáskové. Podle obžaloby porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila své pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Před okresním soudem ve středu zazněly i závěrečné řeči. Rozhodnutí soud vyhlásí 1. listopadu.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková a bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu Otto Gold.

Alena Vitásková a bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu Otto Gold. | Foto: Pavlíček Luboš | Zdroj: ČTK/Pavlíček Luboš

Původní podmíněný trest z loňského listopadu odvolací soud v Brně v březnu zrušil a věc vrátil okresnímu soudu.

Státní zástupce Kamil Špelda trval na původní obžalobě. Odkázal se i na původně požadovaný trest vězení na 3,5 roku.

Soud znovu řeší kauzu Vitáskové, vypovídali bývalí místopředsedové Energetického regulačního úřadu

Číst článek

„I když sledují společensky prospěšný motiv, nemohu k tomu použít nelegální prostředky,“ řekl v závěrečné řeči Špelda.

Vitásková podle něho hledala právníky, které Energetický regulační úřad potřeboval kvůli vzrůstající právní agendě, Veseckou ale jmenovala místopředsedkyní úřadu v rozporu se zákonem, neboť Vesecká neměla patřičnou praxi v energetice.

Podle Tomáše Gřivny, který Vitáskovou obhajuje, bylo motivem zajištění odborníka především pro správní a trestní právo. Požádal, aby soud Vitáskovou obžaloby zprostil. Bylo prokázáno, že pohnutka nesměřovala ani ke vzniku škody, ani k prospěchu konkrétní osoby, ale ve prospěch fungování úřadu, řekl u soudu.

Praxe nebyla podmínkou

Vitásková řekla, že podmínka praxe nebyla v době nástupu Vesecké důsledně definovaná. Odmítla, že pozici místopředsedkyně úřadu vytvořila účelově pro někdejší nejvyšší státní zástupkyni Veseckou.

Úřad podle ní čelil nárůstu právní agendy a potřeboval zkušeného právníka zejména z oblasti státní správy, což Vesecká splňovala. Personální otázku podle svých slov řešila Vitásková se Soudcovskou unií nebo Unií státních zástupců.

Potvrdili to i ve středu vypovídající svědkové - prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová, která byla tehdy na pozici viceprezidentky, a bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu Otto Gold, který před soudem vypovídal opakovaně.

Soud zamítl odškodné pro Alenu Vitáskovou. Po státu žádala 35 milionů korun

Číst článek

Jihlavský soud původně Vitáskovou potrestal podmíněným trestem dva roky s odkladem na 30 měsíců. Soudce Zdeněk Chalupa uložený nižší trest odůvodnil i délkou soudního řízení, které začalo v lednu 2016.

Vitásková stála v čele úřadu v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015.

Vitásková byla stíhaná také kvůli kauze solárních podvodů. Stíhání se týkalo elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun.

Brněnský krajský soud ji poslal do vězení na 8,5 roku za zneužití pravomoci, odvolací senát ji pak pravomocně zprostil obžaloby. Do případu se letos vložil Nejvyšší soud, který stanovil, že důvody zproštění je potřeba zpřesnit.

Neukončená solární kauza byla také důvodem, proč na začátku srpna Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl žalobu, kterou se Vitásková domáhala na státu 35 milionů korun za své trestní stíhání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme