Šéf Hospodářské komory Dlouhý prozradil, co umožní výraznější růst mezd

Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého značně zvýší produktivitu a umožní tak výraznější růst mezd pracovníků, než je tomu nyní. Digitální technologie nebudou mít za následek úbytek celkového počtu pracovních míst. Firmy ovšem musejí investovat do progresivních technologií, aby si udržely konkurenceschopnost. Dlouhý to dnes ČTK řekl na konferenci Digitalizace, úspěch nebo nezaměstnanost?, kterou pořádala Moravská vysoká škola Olomouc a okresní Hospodářská komora.

"Žijeme v období, kdy jsme měli dobrý hospodářský růst, který vedl k tomu, že odbory, ale i další se začínají dožadovat daleko většího mzdového růstu. Já tvrdím ano, ale to je možné jedině tehdy, když budeme zvyšovat nejprve produktivitu," uvedl Dlouhý. Česká ekonomika je podle něj malá, otevřená a hodně závislá na vývozu. Její vnitřní struktura je nyní do značné míry založena na automobilovém průmyslu, který se ale vyznačuje poměrně malým objemem přidané hodnoty, což limituje produktivitu a neumožňuje vyšší růst mezd.

Tuzemské podniky proto musejí investovat do digitálních technologií včetně robotických systémů. Moderní technologie můžou najít uplatnění v mnoha oblastech výroby a služeb, kde v budoucnu částečně nahradí lidskou práci a výrazně zvýší produktivitu i konkurenceschopnost průmyslu a služeb. "To nám nakonec umožní to, o čem se dnes bavíme s odbory a někdy jsou o tom i poměrně velké spory, to znamená rychlejší růst reálných mezd tak, abychom se daleko více přiblížili nejvyspělejším zemím Evropy," míní Dlouhý.

Upozornil, že digitalizace nebude mít v budoucnu za následek dlouhodobý úbytek celkového počtu pracovních míst. "Technologický pokrok může vést k zániku určitých pracovních míst, ale současně si vždy vytvoří pracovní místa nová," podotkl.

Podle loni zveřejněné studie společnosti McKinsey může digitalizace zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 až o 26 miliard eur ročně, což představuje urychlení růstu o jeden procentní bod. Pokud Česko srovná krok se zeměmi západní a severní Evropy, zdvojnásobí do roku 2025 tuzemská digitální ekonomika svůj podíl na HDP z osmi na 16 procent.

Podle rektorky Moravské vysoké školy Olomouc Jarmily Zimmermannové je pro úspěšné zavádění digitálních technologií důležité profesní vysokoškolské vzdělávání. "Připravuje absolventy více na práci na reálném trhu práce," řekla ČTK Zimmermannová, podle které Moravská vysoká škola spolupracuje s firmami například při přednáškách, stážích či praktických cvičení. "Odborníci z IT firem učí studenty přímo to, co se už používá v praxi," dodala Zimmermannová.

Česká ekonomika v předchozích letech rostla rychlým tempem, hlavní zdroje růstu, jako je vysoká zaměstnanost a zvyšování počtu pracovních hodin na zaměstnance, už ovšem naráží na své limity. Novým motorem růstu produktivity je podle studie společnosti McKinsey právě digitalizace.

Související

Více souvisejících

Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) mzdy / platy digitalizace hospodářská komora

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy