Manipulace s naivními Američany? Politolog mluví o debaklu na Blízkém východě

NÁZOR - Vedl nějaký zahraničněpolitický krok takto rychle k takové krizi? Danou otázku pokládá v komentáři pro server Washington Post politolog a komentátor Fareed Zakaria v souvislosti s posledním vývojem v Sýrii.

Nulové výsledky

Bez ohledu na to, zda na severu Sýrie vydrží příměří - Turecko jej označuje za pouhou pauzu ve své vojenské operaci -, americký prezident Donald Trump umožnil Turecku poslat vojáky do sousední země, což vedlo o opuštění tamních Kurdů a posílení syrského prezidenta Bašára Asada, ruského prezidenta Vladimira Putina a Íránu, deklaruje politolog.  

Trump se na jednu stranu sklonil před tureckou vůlí, ale zároveň otrávil vztahy Spojených států s Tureckem, na zemi uvalil sankce a hrozí "totálním zničením" turecké ekonomiky, poukazuje Zakaria. Dodává, že americká armáda musela vybombardovat vlastní sklady zbraní, aby nepadly do nepovolaných rukou, a vzdušnou cestou evakuovat své vojáky před postupem jednotek Turecka, spojence z NATO.

"Spojenci Washingtonu v regionu jsou krokem zaskočeni, republikáni ve Washingtonu - běžně otrocky podporující svého prezidenta - jej tvrdě odsuzují a američtí vojáci vyjadřují hluboký odpor vůči zradě Kurdů," píše komentátor. Připomíná, že Trump sice 9. října nabádal svůj turecký protějšek Recepa Tayyipa Erdoğana, aby v Sýrii neútočil, ale učinil to prostřednictvím dopisu, který byl tak špatně naformulovaný, že jej mnozí zpočátku považovali za parodii a Erdoğan jej nevzal v potaz.

Trumpovy kroky v Sýrii jsou součástí blízkovýchodní politiky, která podle amerického diplomata Martina Indyka působí naprostý zmatek, uvádí Zakaria. Podotýká, že Indyk, který zastával snad všechny významné pozice v americké diplomacii týkající se Blízkého východu, v článku pro server Foreign Affairs popsal, jak se Trumpova administrativa postupně rozešla s veškerými experty na region, zvrátila dlouhodobou americkou politiku a věřila, že její postup bez potřebných znalostí přinese nové výsledky.

"Ve skutečnosti (Trumpova administrativa) téměř nechápe, jak Blízký východ v reálu funguje, a tak její břídilské snahy vedou celkovému neúspěchu. Stejně jako mnohdy v minulosti cyničtí místní manipulují s neznalým outsiderem a prosazují osobní cíle na úkor naivních Američanů," cituje politolog Indyka.

Za tři roky v úřadě Trump nemůže vykázat žádné výsledky svého zadržování Íránu a šíření míru na Blízkém východě, odkazuje na diplomatovu kritiku Zakaria. Dodává, že místo toho Trumpova politika přiživila konflikt mezi Íránem a Izraelem, znepřátelila si Palestince, podpořila nekonečnou válku v Jemenu a možná nadobro rozdělila Radu pro spolupráci v Perském zálivu.

Vítězství kuráže nad rozumem

Trumpova politika vůči Sýrii se jeví jako mimořádně nesourodá, ale ve skutečnosti je součástí jeho obecně impulzivního jednání, domnívá se politolog. Připomíná, že v případě Severní Koreje americký prezident chtěl k jejím břehům poslat tři letadlové lodě a vyhrožoval "ohněm a zlobou, jaké svět ještě neviděl", aby o pár měsíců později zasedl k jednacímu stolu s Kim Čong-unem, kterého vychvaluje a tvrdí, že se do něj zamiloval.   

Šéf Bílého domu také odvolal společná americko-jihokorejská vojenská cvičení - údajně kvůli jejich ceně - a je zřejmě ochoten stáhnout z Jižní Koreje americké vojáky, poukazuje komentátor. Dodává, že jeho románek s Kimem se zřejmě zadrhnul, protože KLDR na tyto ústupky nikdy adekvátně nezareagovala.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně hodnotí Zakaria Trumpovu politiku vůči Íránu. Připomíná, že prezident nedbal na své ministry zahraničí a obrany, vypověděl smlouvu o íránském jaderném programu, prostřednictvím sankcí vystupňoval nátlak na Teherán a označil tamní Revoluční gardy za teroristickou organizaci.

Írán odpověděl porušením jistých omezení na svůj jaderný výzkum a agresivními akcemi na Blízkém východě - sestřelem amerického dronu, útoky na ropné tankery v Perském zálivu a úderem na saúdskoarabskou ropnou rafinerii, konstatuje komentátor. Doplňuje, že Trump, konfrontován s tímto vývojem, odmítl vojenskou reakci a dokonce koketoval s možností setkat se s íránským prezidentem, nicméně napětí nadále roste a řešení není v dohledu.

"Známkou Trumpovy zahraniční politiky je odpor vůči expertům a profesionálům a nedostatek zájmů o minulost či předchozí politiku," pokračuje politolog. Připomíná, že Trump na dotaz, s kým se jako prezident hodlá radit o zahraniční politice, který dostal během své předvolební kampaně, odpověděl, že především sám se sebou.

Trumpova politika, které jsme svědky od Ukrajiny po Blízký východ, je důsledkem vítězství kuráže nad rozumem, emocí nad chytrostí a osobních ambicí nad zájmy země, deklaruje Zakaria. Podotýká, že v posledních týdnech se začínají bouřit experti, kterým došla s tímto zmatkem trpělivost.

Při pohledu na syrský debakl si politolog vybavuje spisovatel F. S. Fitzgeralda, který ve svém románu Valký Gatsby popsal dvě bohaté, arogantní a intelektuálně pochybné postavy takto: "Byli to bezstarostní lidé. Tom a Daisy rozbíjeli věci a bytosti a potom se stáhli do svých peněz nebo do své nekonečné bezohlednosti nebo co to bylo, co je drželo pohromadě, a nechali ostatní, aby dali do pořádku zmatek, který oni natropili."

Související

Donald Trump

V určitém bodě nastane bod zlomu, varuje Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že by přijal domácí vězení nebo pobyt ve vězení. Prohlásil to poté, co jej soudní porota v New Yorku uznala vinným v kauze uplácení a falšování obchodních záznamů. Tvrdí však, že takový trest by veřejnost jen těžko přijala, informovala agentura Reuters.
Donald Trump

Trump je ochoten jít do vězení, ale varoval před reakcí Američanů

Americký exprezident Donald Trump v neděli na Fox News uvedl, že by přijal případný trest, ať už by šlo o domácí či opravdové vězení. Podle republikánského politika by to ale nejspíš nepochopila veřejnost. Trump bez bližších detailů prohlásil, že by mohlo jít o zlomový okamžik. 

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Sýrie Turecko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Ukrajinci zasáhli ruské území raketomety HIMARS, tvrdí ruské zdroje

Ukrajinci už zřejmě využili zbraně americké výroby proti ruskému území. Raketomety HIMARS měly v neděli mířit proti Belgorodské oblasti. Podle tamních úřadů bylo při útocích zraněno šest lidí. Ukrajinci smí tyto zbraně používat pouze pro obranu Charkovské oblasti, tedy proti vojenským zařízením, které ohrožují její bezpečnost.

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Volby do EP jsou referendem o domácí situaci. Členské státy EU trápí různé věci

Evropská unie je unikátním spojením 27 zemí a volby do Evropského parlamentu, které se odehrají během tohoto týdne, to dokazují. Svátek evropské demokracie může ukázat na její slabé i silné stránky. Každý členský stát přináší něco jiného k jednacímu stolu, zároveň ale každý z nich má své vlastní domácí problémy, které do evropské politiky promítá. 

včera

včera

Franz Kafka

Století bez Franze Kafky. Spisovatelova práce sklízela úspěch až po jeho smrti

Třetího červnového dne roku 1924, tedy před sto lety, zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů minulého století. Sám Franz Kafka byl prý se svou tvorbou často nespokojen a své rukopisy z toho důvodu mnohdy ničil. Ačkoliv mu byl vlastní zdravý životní styl, trpěl vážnými zdravotními problémy, které vyústily v jeho předčasnou smrt v pouhých čtyřiceti letech. Několik jeho literárních děl mu vyšlo až posmrtně, kdy také teprve sklízela velký úspěch.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

V určitém bodě nastane bod zlomu, varuje Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že by přijal domácí vězení nebo pobyt ve vězení. Prohlásil to poté, co jej soudní porota v New Yorku uznala vinným v kauze uplácení a falšování obchodních záznamů. Tvrdí však, že takový trest by veřejnost jen těžko přijala, informovala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Teroristé Hamásu

Co bude po konci války v Gaze? Izrael má jasný plán

Izrael nesouhlasí s tím, aby hnutí Hamás nadále vládlo v Pásmu Gazy, a to ani během procesu ukončování tamní války. Toto stanovisko vyjádřil v neděli izraelský ministr obrany Joav Galant, který uvedl, že Izrael zkoumá alternativy vůči vládě této islamistické organizace, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Záchranné složky zasahují v Liberci po úderu blesku do stromu. (2.6.2024) Prohlédněte si galerii

Drama v Liberci: Nové informace o pacientech, které v Liberci zasáhl blesk

V nemocniční péče se po nedělním úderu blesku během bouřky v zámeckém parku v libereckých Vratislavicích nakonec ocitlo 22 lidí. Na místě včera zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Policie po ukončení zásahu uvedla, že zdravotníci pečují ve třech nemocnicích o 18 pacientů.

včera

včera

včera

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Udeřilo v oblasti, kde v lednu umírali lidé

Japonsko zasáhlo v pondělí ráno silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Místní úřady nevydaly varování před přívalovými vlnami tsunami. Informace o škodách či obětech nejsou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy