Mrtvá žena i motorkář, viníci nehod půjdou do vězení a mají zákaz řízení

  13:28
Radek Baránek jel před dvěma lety opilý téměř sto kilometrovou rychlostí přes Břeclav, vjel na chodník a srazil ženu, která zemřela. Světlana Stříbrcká nerespektovala zákaz předjíždění, v protisměru se střetla s motorkářem, který zraněním také podlehl. Oběma viníkům brněnský krajský soud potvrdil nepodmíněný trest.

Obžalovaný Radek Baránek (vlevo) čeká na jednání Krajského soudu v Brně společně s advokátem Janem Paroulkem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

První z nehod se stala před dvěma lety o velikonoční neděli 16. dubna, kdy po deváté večer už v ulicích Břeclavi skoro nikdo nebyl. Po chodníku na Sovadinově ulici šla jen šestapadesátiletá žena.

V tu chvíli se proti ní vyřítilo stříbrné auto, které ve vysoké rychlosti narazilo do ostrůvku uprostřed silnice a vymrštilo se přes něj na chodník. Žena, kterou náraz vozu odhodil několik metrů daleko, na místě zemřela.

Za volantem seděl tehdy osmatřicetiletý Radek Baránek z Ostravy, kterému policisté těsně po nehodě naměřili více než jedno promile alkoholu. Při vjetí na chodník zdemoloval i sloup veřejného osvětlení, plot a rozvody elektřiny a plynu.

Na policii sdělil, že před jízdou vypil tři piva a panáka. Domů chtěl jet taxíkem, pak mu ale zavolala matka, že jeho synovi je zle. Ze strachu sedl do auta, do kterého přibral ještě tři kamarády z hospody. Dva seděli vzadu v dětských sedačkách, při nehodě utrpěli všichni lehká zranění.

S přihlédnutím k bohaté trestní minulosti, kdy už byl Baránek jedenáctkrát souzen především za majetkoprávní delikty, dostal loni u břeclavského okresního soudu čtyři roky vězení. Soud ho uznal vinným za usmrcení z nedbalosti a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Dále pak z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, protože hrozil požár a výbuch plynu.

Kromě trestu ve věznici s ostrahou dostal také šestiletý zákaz řízení. Pozůstalým musí vyplatit 670 tisíc korun, k tomu navíc ještě škodu energetikům a městu ve výši dalších padesáti tisíc. Muž však s rozhodnutím soudu nesouhlasil a na místě se odvolal.

Krajský soud v Brně dnes ale rozhodnutí břeclavského okresního soudu potvrdil. „Jel téměř sto kilometrovou rychlostí ve vesnici, po tmě a ještě s dalšími třemi lidmi v autě. Dle mého názoru se jedná o nezodpovědné, bezohledné a hazardní chování, proto s rozhodnutím soudu prvního stupně souhlasím,“ uvedla předsedkyně senátu Hana Kleinová.

Radek Baránek může nyní proti rozhodnutí podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Jestli tak učiní, ale odmítl odpovědět.

Nevšimla jsem si zákazu, tvrdí řidička

Druhá smrtelná nehoda se stala loni 18. září nedaleko Blanska. Světlana Stříbrcká začala předjíždět pomalu jedoucího auto, tvrdí, že si nevšimla značky zákazu předjíždění. V protisměru se pak střetla s motorkářem, který na následky zranění zemřel.

„Myslela jsem, že můžu normálně předjíždět. Svého činu velice lituji. Mám stejně starého syna, nedokážu si představit, jak by mi bylo,“ uvedla dnes u krajského soudu Sříbrcká.

Blanenský okresní soud udělil v červenci šedesátileté ženě osmnáct měsíců ve věznici s ostrahou za usmrcení z nedbalosti. Dále dostala šestiletý zákaz řízení a pozůstalým musí vyplatit více než milion korun. Proti nepodmíněnému trestu se však odvolala.

Právní zástupkyně partnerky zemřelého se pak odvolala kvůli výši nemajetkové újmy, která má být podle okresního soudu 564 tisíc korun. Pozůstalá však na základě znaleckého posudku žádá o více než 1,6 milionu korun.

„Devět let jsem neviděla svého vnuka, který se navíc narodil postižený. Konečně se mi podařilo zařídit týdenní tříhodinové schůzky. Jestli půjdu do vězení, bojím se, že na mě zase zapomene. Rozsudek je pro mě devastující,“ snažila se dnes Stříbrcká obměkčit soud.

Z tohoto důvodu žádala o podmíněný trest, který by podle obhájce mohl být klidně i delší než osmnáct měsíců.

„Nevěřím, že obžalovaná neviděla zákaz předjíždění. V úseku, kde se stala nehoda, je svislé i vodorovné dopravní značení. Navíc je z Blanska a frekventovaný úsek musí znát. Podmínky pro podmíněný trest nejsou splněny, proto není ani důvod zasahovat do rozhodnutí okresního soudu,“ odůvodnil zamítnutí odvolání předseda senátu Josef Teplý.

Stejně tak zamítl i navýšení náhrady nemajetkové újmy a poškozené odkázal na občanskoprávní řízení. I proti tomuto rozhodnutí se mohou obě strany dovolat k Nejvyššímu soudu.

Autor: