Plzeňané si v příštím roce připlatí za vodu, svoz odpadů i jízdenky

  9:32
Obyvatele Plzně čeká v příštím roce hned několikero zdražení. Porostou ceny vody i jízdenek MHD. Téměř na dvojnásobek vzroste cena za svoz a likvidaci odpadu pro domácnosti. Připlatit budou muset i obyvatelé dalších měst v kraji, někde ovšem ušetří.

Plzeňané od nového roku zaplatí téměř dvojnásobnou cenu za svoz a likvidaci odpadů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nejradikálnější cenový skok zažijí v kraji obyvatelé Plzně, kde vyletí téměř na dvojnásobek cena za svoz a likvidaci odpadu pro domácnosti. Začátkem listopadu o tom rozhodli zastupitelé města schválením novely odpadové vyhlášky.

Cena za odpady před pěti lety stejně dramaticky klesla. Její snížení od roku 2015 souviselo s předvoleními sliby zástupců radnice v roce 2014. Tvrdili, že rozdíl mezi příjmy a náklady v systému nově provozovaném Plzní zaplatí město, ale ukázalo se, že je to příliš mnoho peněz.

Například pro vyvážení nádoby o objemu 120 litrů jednou týdně bude platit měsíční sazba 222 korun. Dnes se za stejnou službu platí měsíčně 101 korun.

Přestože stát snížil daň z přidané hodnoty (DPH) u vodného a stočného a u dodávek tepla od příštího roku z 15 na 10 procent, v některých městech lidé připlatí. Vyplývá to z porovnání vývoje cen v pěti největších městech v Plzeňském kraji - v Plzni, Rokycanech, Domažlicích, Tachově a Klatovech.

Největší zdražení vody odhlasovali zastupitelé v Plzni, která od května, kdy se DPH u vodného a stočného snižuje, bude vodu prodávat meziročně dráž o sedm procent. Kdyby ke snížení DPH stát nepřistoupil, dělal by v Plzni nárůst 12 procent.

Za vodné a stočné Plzeňané zaplatí od května 94,52 korun s DPH za kubický metr. Plzeňané mohou jen vzpomínat na doby, kdy figurovala plzeňská voda mezi nejlevnějšími v kraji i v republice. Od roku 2009 se totiž její cena zdvojnásobila.

Město použije finance na výstavbu rozvodů vodárenské sítě

Náměstek primátora Pavel Šindelář letos po odhlasování růstu ceny prohlásil, že městská Vodárna bude po změně platit víc za pronájem infrastruktury a město zvýšený příjem použije na výstavbu dalších rozvodů vodárenské sítě.

„Například na dosud chybějící kanalizace a vodovod na Výsluní nebo v Malesicích,“ řekl Šindelář. Radnice chce zlepšit situaci také v Liticích nebo v části Valchy.

Mezi nejdražší dlouhodobě patřila voda v Rokycanech, ty ovšem plzeňské ceny přeskočily. Za vodu obyvatelé Rokycan zaplatí od května o půl procenta víc - 94,06 koruny s DPH za kubík.

Třetí nejdražší bude voda v Domažlicích, kde od příštího května zdraží meziročně o procento na 82,33 korun za kubík. Nejvíce - o čtyři procenta, zlevní v Tachově, a to na 80,34 Kč za kubík.

K meziročnímu zlevnění o 2,1 procenta dojde v květnu v Klatovech, kde voda i tak zůstane nejlevnější v kraji, když se bude kubík prodávat domácnostem za 64,50 Kč. „I přes nízkou cenu přinese cena vody dostatečné zdroje na obnovu a opravy vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl místostarosta Klatov Václav Chroust.

Za teplo si připlatí v Domažlicích

Vyšší cenu vody Plzeňanům částečně vyrovná teplo. V krajské metropoli bude i nadále nejlevnější z pěti porovnávaných měst. Lidé zde od ledna budou platit 515 Kč za GJ, teplo tedy zůstane na stejné ceně.

Zdražovat se ale bude v Domažlicích, a to o 8,5 procenta. Kalkulovaná cena za gigajoul bude od 1. ledna s DPH 627 Kč. Ředitel Domažlické správy nemovitostí Miloslav Miller zdražení vysvětlil růstem ceny plynu. „Nakupujeme plyn na burze. Jeho cena bez distribučních poplatků se meziročně zvýšila o 42 procent,“ uvedl.

Plynem se topí i v Rokycanech. Zde naopak dojde k největšímu meziročnímu snížení ceny o pět procent na 561,50 za GJ s DPH. Výsledkem je druhá nejnižší cena tepla v kraji. Podle jednatele Aleše Hrnčála je důležité, jakým způsobem se plyn nakupuje.

„Naší výhodou je, že plyn se nakupuje pro celou nadnárodní skupinu Energie AG dohromady, a tedy v obrovských objemech. Z toho plyne cenová výhoda. Naši kolegové obchodníci plyn i pro příští rok nakoupili už v roce 2018, to znamená ve chvíli, kdy byl levnější než dnes,“ popsal Hrnčál.

Naopak teplo bude levnější v Rokycanech a v Tachově

Zlevňovat se teplo bude také v Tachově, a to o pět procent. Lidé zde zaplatí 569 korun za GJ. Ke zlevnění o 1,5 procenta na kalkulovanou cenu 673,70 Kč za GJ dojde v Klatovech. I přes zlevnění se bude jednat o nejvyšší kalkulovanou cenu tepla v kraji.

Lepší situace je v oblasti cen jízdného v městské hromadné dopravě. Jednotlivé jízdenky se zdraží od Nového roku jen v Plzni, podle druhu jízdenky v průměru o deset procent. Pokud si cestující například koupí jízdenku u přístroje v tramvaji, autobusu či trolejbusu, zaplatí místo 16 korun 18. Nejdražší jízdenku v MHD mimo Plzeň budou dospělí platit v Rokycanech, a to 12 korun, v Domažlicích a Klatovech se platí po osmi korunách, v Tachově sedm.

V Klatovech například poroste cena vstupného do krytého bazénu, za hodinový vstup lidé zaplatí o pětinu víc, tedy 60 korun.