Články / Recenze

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák | Články / Recenze | 12.01.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dlouhých sedmnáct let uběhlo od předchozí řadovky elektronických legend 808 State. Podle slov dvojice Grahama Masseyho a Andrewa Barkera, na kterou se před čtyřmi lety uskupení zredukovalo, má být aktuální Transmission Suite ponorem do minulosti i současnosti taneční scény jejich domácího Manchesteru. Na jejím utváření měli 808 State nesporné zásluhy a měli tak vliv i na podobu taneční hudby jako takové. Transmission Suite ale, spíš než by reflektoval nějakou scénu, těží z odkazu prvních nahrávek skupiny.

Na albu najdeme techno i acid house, ve srovnání s jejich prvními deskami Newbuild nebo 90 se ale do popředí dostává IDM devadesátkového střihu. Skylon, Cannonball Waltz nebo Huronic jsou v tomto příkladné. Album se ve své první polovině pohybuje na stejné půdě jako tři dekády staří předchůdci, jen klade důraz na jiná místa. Zároveň je zvukově povědomé, ostatně i zde se také pracuje se synťáky, které se objevily na starších počinech. Hned úvodní Tokyo Tokyo nicméně postupy nemění vůbec, a klidně by mohla být už na jejich debutové desce. 808 State ale hledají i prvky, kterými by svou tvorbu posunuli dál. A není jich málo Ve znamení nových nápadů a vlivů, se kterými jsme se u této skupiny zatím nesetkali, se nese zejména druhá polovina stopáže. Do skladeb jsou například zakomponovány osmibitové samply. Úderné jsou v Trinity, přestože samotná skladba působí ve finále nedotaženě. Vyloženě chaotické jsou ale v Bushy Bushy a Crab Claw. Pulcenta vrcholí tím, že se přebíjí dvě hudební vrstvy. 13 13 skáče od jednoho motivu ke druhému a nakonec je zcela roztříštěná. Výsledky těchto a podobných experimentů tedy většinou zůstávají na půli cesty. Vypadá to, že 808 State v těchto případech šlo spíše než o ucelené skladby o nalezení inovace za každou cenu.

Naopak důkazem toho, že 808 State umí některé své experimenty dotáhnout do povedené a nečekané skladby je The Ludwig Question. Té se několikrát podaří ladné vystřídání temp udávaných acidhouseovými rytmy. Skladbu ženou kupředu také vhodně vybrané vokální samply. Výsledná skladba má specifickou atmosféru a v rámci alba vyčnívá.

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů mají na desce kvalitativně navrch. Zároveň se ale nezdá, že by skupina měla potřebu vykrádat sama sebe. Jen se jim tentokrát nepodařilo vydat se sebevědomě novým směrem, který tu zatím zůstává převážně v náznacích.

Info

808 State – Transmission Suite (Granada, 2019)
web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace