Domů     Proč Giuseppe Garibaldi opustil manželku pár hodin po svatbě?
Proč Giuseppe Garibaldi opustil manželku pár hodin po svatbě?
11.2.2020

„Další gratulant,“ pomyslí si Giuseppe Garibaldi, když po skončení svatebního obřadu přijímá gratulace. Namísto klasického blahopřání k „málo pláčům, zato hodně kudrnáčům“ však od neznámého obdrží anonymní dopis.

Z něj se dozví, že jeho novomanželka čeká dítě s jiným mužem. S nařčením ji ještě ten den konfrontuje, ale ta se nezmůže na zapírání. Je to tak!

Málokdo se tak zasadí o sjednocení italských zemí na Apeninském poloostrově jako Giuseppe Garibaldi (1807–1882).

Na začátku 19. století je tato evropská „kozačka“ protkána hned několika samostatnými ministáty, ale dosud chybí někdo, kdo by za ně dokázal pořádně zatáhnout, přivázat k sobě a na jejich vrcholu vykouzlil nerozpletitelnou smyčku.

Nelehkého úkolu se v roce 1834 zhostí právě Garibaldi. V čele stejně smýšlející skupiny vlastenců rozpoutá revoluci, ale zakrátko je nucen prchnout.

Láska mezi střelami

V roce 1835 zakotví v Jižní Americe. Zarputilého bojovníka proti zlovolné vrchnosti ale v sobě nezapře ani zde. Ihned se tu zapojí do snah malé Republiky Rio-Grandese osamostatnit se od brazilské nadvlády.

Během tohoto konfliktu se seznámí se svou první ženou, Anitou Marií de Jesus Ribeiro da Silvou (1821–1849). Zakrátko si řeknou své „ano“.

„Méně romantická část tohoto příběhu je, že Anita neváhala opustit svého umírajícího manžela, který byl zraněn v boji,“ píše italská novinářka Maria Paola Maciociová. Garibaldi to s ní ale nemá vůbec lehké.

Překvapivě je to právě Anita, kdo do jejich manželství přimíchává trochu té „itálie“. Na svého manžela ukázkově žárlí a v jednom kuse na něho tlačí, aby si oholil vousy a ostříhal vlasy, neboť s nimi se na něj ostatní ženy lepí jak uniforma na zpocená záda.

Fešák Garibaldi se ožení celkem třikrát.
Fešák Garibaldi se ožení celkem třikrát.

Válečná houpačka

Anita svého muže doprovází i na zpáteční cestě do Itálie, kam se Garibaldi vrací v roce 1848. Doufá, že poté, co se do čela Papežského státu dostal otevřeně liberální papež Pius IX. (1792–1878), půjde sjednocení Itálie o poznání snadněji.

Zde se ale Garibaldi osudově unáhlí, neboť do Říma vstoupí s ozbrojeným vojskem, tzv. Rudými košilemi. Vystrašený Pius nečeká až si z jeho mitry (papežské čepice) někdo udělá terč a volá si na pomoc francouzskou armádu.

Pak je to zase naopak italský zbojník, kdo nestíhá utíkat. Pár dní nato přichází další krutá rána. Anita nedaleko italské Ravenny umírá na malárii.

Pius IX. vyhlásil amnestii pro politické vězně a též zrušil cenzuru.
Pius IX. vyhlásil amnestii pro politické vězně a též zrušil cenzuru.

Období hledání

V následujících letech Garibaldi napne plachty a korzuje oceány. Trvaleji zakotví až roku 1856 v Londýně, kde se setká s nadanou pianistkou Emmou Robertsovou. Dokonce se zasnoubí, ale brzy zjistí, že se k sobě nehodí.

„Všude s sebou bere sluhy. Obědvá klidně tři hodiny. Jenom měsíc takového života by mě zabil,“ postěžuje si Ital. S Robertsovou přesto zůstanou důvěrnými přáteli.

Poté se sblíží i s anglo-německou spisovatelkou Elpis Melenou, ale vyhlídky na šťastný vztah si sám pokazí, když si během jejich známosti bokem upeče dítě se svou služkou Battistinou Ravello (1830–1906).

Anita umírá krátce po návratu do Itálie. V době smrti je těhotná.
Anita umírá krátce po návratu do Itálie. V době smrti je těhotná.

Podivný vzkaz

Garibaldimu už pomalu táhne na 60 let, když potkává teprve 18letou Giuseppinu Raimondi (1841–1918). Po sérii neúspěchů je mladice hrnoucí se do chomoutu vítanou změnou. Dne 24. ledna 1860 jsou sezdáni… Za pár hodin je však po manželství.

Ženich totiž záhy po obřadu obdrží psaní, v němž ho kdosi upozorňuje, že se jeho nová manželka ještě donedávna pelešila s jinými, přičemž s jedním počala dítě.

„Takovou urážku nedokázal skousnout a rozhodl se jít soudní cestou, která se však ukázala být delší a úmornější, než čekal,“ píše Maciociová s tím, že zrušení sňatku dosáhne až po téměř 20 letech!

Je to právě po této nešťastné epizodě, kdy Garibaldi odjede dobýt nejdříve Sicílii a poté celý Apeninský poloostrov.

Král Viktor Emanuel II. nechce zůstat Garibaldimu nic dlužen.
Král Viktor Emanuel II. nechce zůstat Garibaldimu nic dlužen.

Raději dojí kozy

Ke sjednocení Itálie dojde v roce 1861 pod rukama krále Viktora Emanuela II. (1820–1878) a ten na Garibaldiho zásluhy nezapomene. Nabídne mu celá panství a tituly, ale ten o žádná taková privilegia nestojí.

„Ze svých kořistí nikdy netěžil osobní prospěch. Nadále vlastnoručně dojil kozy a málokdy měl víc než jeden kus oblečení,“ píše o Garibaldově skromné povaze současný americký historik John P. McKay.

Jakmile je dobojováno, odstěhuje se na svůj ostrůvek Caprera při sardinijském pobřeží, ale ani zde si nedá se ženami pokoj. V pokročilém věku 73 let si vezme svoji pečovatelku a matku svých tří dětí, Francescu Armosino (1846–1923). Dva roky nato srdce italského revolucionáře přestane bít.

Foto: Wikimedia, Public Domain Pictures
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale