Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejlepší návrhy mladých architektů by mohly změnit tvář Prahy

Chybějící pozemky a dlouhé schvalování stavebního povolení nejsou jen „hříchy“ Prahy, ale problémy nové výstavby v Česku obecně. Jenže aspoň první z nich popřeli už podruhé budoucí architekti, kteří se zúčastnili soutěže společnosti Central Group s tématem Unikátní stavba na komplikovaném místě.
Vojtěch Rudorfer, Fakulta architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova – navržené...

Vojtěch Rudorfer, Fakulta architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova – navržené budovy ministerstva, Národní knihovny a jejího archivu vytvářejí kompaktní urbánní celek. | foto: Archiv soutěže

Ukázalo se, že mladí architekti dokážou objevit v hlavním městě spoustu zajímavých míst, která leží tak trochu ladem nebo už dávno neslouží svému účelu. A zbytečně zahálejí.

Vojtěch Rudorfer, Fakulty architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova - „zahradní náměstíčko“

Téma Unikátní stavba na komplikovaném místě se objevilo jako zadání už v předchozím, jedenáctém ročníku soutěže. Velký zájem studentů (v loňském roce soutěžilo 36 projektů) o dané téma vedl k jeho zopakování, a to poprvé v historii soutěže.

Letos sice přišlo méně návrhů, ale jak se shodla odborná porota v čele s architektem a historikem architektury Zdeňkem Lukešem, kvalita všech byla velmi vysoká. Slavnostní vyhlášení vítěze proběhlo na Charitativním galavečeru společnosti Central Group v Obecním domě 13. února.

Kromě zajímavých projektů nelze přehlédnout ještě jeden aspekt celé akce: některá jména nejlepších se opakují. Například Jakub Wiesner z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, vítěz loňského ročníku a autor „zavěšeného baru“ v pražské Divadelní ulici, obsadil letos druhé místo.

A není to poprvé, co se v přísně anonymní soutěži jména opakují – v 10. a 11. ročníku se mezi nejlepší dostal třeba Ondřej Blaha, také on si už odnesl první a druhé místo. Je to nejlepší důkaz, že se talentovaní mladí tvůrci dokážou prosazovat svými návrhy už na školách nebo krátce po jejich skončení.

Na to při jednání poroty upozornil i další porotce, Adam Gebrian. Úspěšné projekty nemají totiž s věkem nic společného. To se týká nejen české architektonické scény, jde o celosvětový jev.

Nejlepším důkazem je ostatně i architekt Ondřej Chybík, který zvítězil v soutěži společnosti Central Group v roce 2011,  dnes zasedá v odborné porotě a jeho studio Chybík+Krištof patří v České republice k těm nejúspěšnějším a doslova sbírá jedno ocenění za druhým jak doma, tak v zahraničí.

Jde vlastně o důležitý vzkaz pro investory: nebojte se zadávat i velké projekty mladým tvůrcům. Odmění se vám neotřelými nápady a novým pohledem, který často chybí zkušeným tvůrcům, z nichž někteří se už spokojují jen s opakováním jednou osvědčeného.

Vítěz s výrazným rukopisem

První místo, a také finanční odměnu sto tisíc korun a měsíční stáž v ateliéru architekta Josefa Pleskota, si odnesl Vojtěch Rudorfer z Fakulty architektury ČVUT za svůj projekt Nábřeží Lannova.

Při navrhování si počínal jako zkušený tvůrce: „Porota ocenila překvapivou odvahu a současně jistotu, s jakou autor vstupuje do jednoho ze zatím nedořešených území v samém centru Prahy na nábřeží, které je předurčeno pro stavby národního významu. Jako by tužku v ruce nedržel student na počátku kariéry, ale vyzrálý architekt se zkušeností životního poznání,“ zaznělo v hodnocení poroty.

Vojtěch Rudorfer, Fakulty architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova

Chválila hodně: „Ministerstvo, Národní knihovna a její archiv vytvářejí kompaktní urbánní celek, který v kontrastu k přísnému vyznění veřejných institucí spojuje poetická zahrada provázaná s odpočivnými a sportovními hřišti, končící zahradním náměstíčkem před novou vládní budovou. Porotu okouzlila velkorysost skic, ale i jemné grafické zpracování parteru budov s důrazem na detail.“

Stezka u trati

Jakub Wiesner z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze nalezl v loňském ročníku opravdu komplikované místo v samotném centru Prahy, letos se „podíval“ spíš do hodně opomíjené a nenápadné oblasti u trati nedaleko plynárny v Michli. Za svůj projekt Stezka si odnesl druhé místo a odměnu 50 tisíc korun.

„Zdánlivě drobný, architektonicky nenápadný a minimalisticky prezentovaný projekt si klade značně ambiciózní cíl. Zpřístupnění rozsáhlého území v sousedství železniční trati, které je velmi těžko navštivitelné. Projekt dokazuje, že i rubová strana města může mít svoji důležitost a může nám poskytnout nezvyklý pohled na místa, která,  myslíme si, důvěrně známe,“ znělo hodnocení poroty.

Jakub Wiesner - 2. místo, projekt Stezka - autor využívá jednoduché prvky, nesnaží se výrazně zasáhnout do „postindustriálního“ údolí kolem trati.

Mladý architekt dokázal výborně pracovat s nenápadnými detaily: „Projekt se koncentruje na několik akupunkturních zásahů, které jako jednotlivosti působí nezajímavě a nevýrazně, ale zpřístupňují značné existující kvality. Myslíme si, že autor záměrně redukuje svůj výrazový repertoár, nesnaží se vlastním zásahem konkurovat monumentálnímu prostoru postindustriálního údolí. Toto dobrovolné uskromnění má zde svoji jednoznačnou logiku a autor si je dobře vědom své role. To je schopnost, kterou je dobré si uchovat,“ radí autorovi do budoucna porotci.

Bydlení v kulisárně

Jakub Kender z Akademie výtvarných umění v Praze za svou Konverzi kulisárny Národního divadla na bydlení získal třetí místo a odměnu 25 tisíc korun.

„Neorenesanční budova z roku 1900 od architekta Karla Skopce stojí u Apolinářské uličky v oblasti Albertova. Návrh invenčně objekt rekonstruuje a dostavuje pro obytnou funkci, přičemž směrem do ulice mu ponechává původní vzhled budovy. Jde o vtipné a vůči původní stavbě i okolí citlivé řešení,“ ohodnotila projekt porota.

Jakub Kender, Akademie výtvarných umění Praha, Konverze kulisárny Národního divadla na bydlení - perspektiva, pohled z Apolinářské ulice

Soutěžící a porotci

Do soutěže, jejíž uzávěrka byla 15. ledna 2020, se mohli přihlásit studenti řádného denního studia (bakalářského nebo magisterského typu) architektury či příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Soutěž byla jako každoročně přísně anonymní, jména nejlepších byla odhalena až po vyhlášení výsledků. Do té doby byly projekty označeny pouze čísly.

  • ČVUT Praha – Fakulta architektury
  • ČVUT Praha – Fakulta stavební
  • VŠUP Praha – Katedra architektury
  • VUT Brno – Fakulta architektury
  • VUT Brno – Fakulta stavební
  • TU Liberec – Fakulta architektury
  • VŠB-TU Ostrava – Fakulta stavební
  • AVU Praha – obor Architektonická tvorba

 Porota soutěže:

Ing. arch. Zdeněk Lukeš – předseda poroty, členové Akad. arch. David Vávra, Ing. arch. Adam Gebrian, Ing. arch. Ondřej Chybík a PhDr. Alena Řezníčková (nezávislý zástupce mediálního partnera soutěže)

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...