Nové muzeum odvypráví příběh zaniklého armádního letiště nedaleko Žatce

  7:08
V Bezděkově u Žatce vzniká muzeum, které představí příběh před dvaceti sedmi lety zaniklého armádního letiště, známého také jako Korea. Dnes je místo něho průmyslová zóna Triangle. Expozice také představí československé piloty, kteří bojovali v řadách britského Královského letectva (RAF).

„Před revolucí bylo žatecké letiště jedno z nejmodernějších a paradoxně zaniklo jako první. Chceme široké veřejnosti připomenout jeho historii a osobnosti, které tam sloužily,“ říká bývalý velitel pluku a stíhací pilot Václav Vašek.

Za vznikem muzea stojí spolek Letci Žatec, jehož je Václav Vašek předsedou. Zázemí pro muzeum spolek nalezl v budově na návsi v Bezděkově u Žatce.

„Jako kluk jsem si sem chodil kupovat žvýkačky do hospody. Pak tu byl nějakou dobu velkoobchod stavebnin,“ popisuje další člen spolku a bývalý meteorolog na žateckém vojenském letišti František Blahout.

„Před lety jsem budovu koupil a provozoval zde velkoobchod na kancelářské potřeby a papír, a poté výrobnu obalů. Poslední dva roky je to prázdné a než to prodat, řekl jsem si, že 280 metrů čtverečních je ideální prostor pro muzeum,“ dodává Blahout.

Výstavní prostor bude rozdělen na několik částí. Bude zde ukázka, jak vypadalo stanoviště řízení a velení bojové činnosti stíhacího pluku.

Další část expozice připomene československou vojenskou pomoc nově vzniklému státu Izrael v roce 1948, šlo o tajnou akci s krycím názvem Důvěrné - Izrael.

Fotogalerie

Československo jako jediné na světě ignorovalo embargo na vývoz zbraní do židovského státu a poskytlo Izraeli pomoc v podobně jak zbraní, tak vojenského výcviku.

Další část se věnuje elitní tygří letce, která na tomto letišti vznikla. Své modely letadel tam také vystaví členové spolku Letci Žatec. Hotová je již expozice pilotů RAF, kterou spolek získal od Českého svazu letectví v Praze.

„Máme také několik vitrín, ve kterých se představí veškeré profese, které na letišti působily,“ doplnil Vašek s tím, že expozice se bude odlišovat od jiných leteckých muzeí tím, že její součástí budou příběhy konkrétních lidí.

Největším exponátem bude stíhačka MiG-21

V muzeum nebudou jen textové panely s fotografiemi, ale i řada trojrozměrných originálních artefaktů, jako ukázka techniky či uniformy stíhačů.

Letiště u Žatce

  • Letiště severně od Žatce postavili Němci během druhé světové války pro testování nových typů letounů.
  • Po válce sloužilo československé armádě a základna se rychle rozvíjela.
  • V první polovině padesátých let minulého století se letišti začalo říkat Korea. „Plocha kolem přistávací dráhy bývala rozbahněná a personál a vojáci tam museli chodit v gumácích. Tenkrát se říkalo: Tady je bordel jako v Koreji,“ vysvětlil neoficiální pojmenování bývalý velitel letiště a pilot Václav Vašek.
  • Letiště bylo kvůli reorganizaci vzdušných sil AČR zrušeno k 31. 12. 1993.
  • O několik let později tam vznikla průmyslová zóna Triangle.

„Celou řadu věcí máme od členů spolku, bývalých zaměstnanců a pilotů žateckého letiště,“ pokračuje Vašek s tím, že i vznik muzea dosud spolek financuje ze svých zdrojů.

Největším exponátem bude stíhačka MiG-21 ve verzi PFM, která na žateckém letišti létala. „Máme dohodnutou s Vojenským historickým ústavem dlouhodobou zápůjčku. Letoun by tu měl být od letošního podzimu, nejdříve ho musíme zrestaurovat,“ upozornil Vašek.

Slavnostní otevření muzea proběhne v sobotu 16. května, jako součást připomínky 75. výročí konce II. světové války. 

Muzeum bude otevřené pravidelně každou první sobotu v měsíci, a to od 9 do 16 hodin. Na základě telefonického objednání bude pro organizované skupiny lidí možné domluvit i jiný termín.

V budově muzea se nachází rovněž letecký simulátor. Spolek spolupracuje se základními školami, pro které pořádá jak školení létání a navigování, tak také besedy o historii Československého letectví.

„Chceme především mladým lidem ukázat, že mají být na co hrdi. Bohužel slovo vlastenectví je dnes považováno skoro za vulgaritu,“ krčí rameny Vašek.