Kvůli epidemii koronaviru se moravskoslezští umělci přesouvají na web

  9:10
Zrušené divadelní hry a koncerty, odložené festivaly, ale také vlna solidarity a nečekaná online představení. To vše v posledních dnech zažívá kultura v Moravskoslezském kraji. „Představení jsou zrušena až do půlky dubna, respektive do konce nouzového stavu,“ shodují se na svých stránkách ostravské profesionální scény.

Mezi dobrovolníky šijící roušky se zařadilo Národní divadlo moravskoslezské. Putují ke strážníkům nebo třeba k sociálním terénním pracovníkům. | foto: Adolf Horsinka

Místo programu tak herci začali vyrábět například roušky. A důkazem toho, že je ani v těžkých chvílích neopouští humor, jsou i Lada Bělašková a Vladimír Polák z Národního divadla moravskoslezského.

„Na našem slovanském území jsme byli vždy zvyklí podávat si ruce. Proto teď doporučuji jen se sobě klanět, na asijský, buddhistický způsob, anebo na sebe sahat jen rukou v rukavici. Nejlepší je ale nikam nechodit,“ shodují se herci.

Za zrušená představení mají diváci možnost žádat náhradu, anebo se mohou vrácení vzdát ku prospěchu herců, to v případě soukromého sektoru.

„Diváci měli možnost zažádat si o vrácení vstupného. Zrušili jsme představení až do 10. dubna, kromě zájezdových divadel, kde jsou náhradní termíny. Jako alternativu ke zrušeným představením jsme na YouTube začali vysílat online živé přenosy improvizační show Třech Tygrů z Divadla Mír,“ říká ve své výzvě Albert Čuba, herec a ředitel Divadla Mír ve Vítkovicích. 

K prezentacím na sociálních sítích se uchyluje řada institucí, včetně Galerie výtvarného umění Ostrava. Ta vyzvala veřejnost k nošení roušek i prostřednictvím modifikovaného obrazu Leopolda Kupelwiesera Podobizna sester Mosigových. Ženy namalované v roce 1842 jsou na něm přioděny právě jimi. Na Facebooku pak galerie začala pravidelně prezentovat také svá nedávno zakoupená umělecká díla.

Kino na hranici bude v srpnu

Z velkých festivalů byl s konečnou platností přesunut česko-polský filmový festival Kino na hranici. Měl se konat na začátku května, ale pořadatelé se jej nakonec vzhledem k vývoji karantény rozhodli přeložit na srpen.

„Posunutí na pozdější termín 21. až 26. srpna je dáno nejen šířením koronaviru, ale také faktem, že je založen na přeshraničním styku dvou zemí. Festival připravuje česko-polský tým, jehož kontakty jsou v tuto dobu nemožné,“ informovala za štáb Aleksandra Różdżyńska.

Pořadatelé mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava na svých facebookových stránkách začali nabízet živé vstupy některých účinkujících.

„Ve snaze najít způsob, jak si tyto dlouhé dny v sebeizolaci ulehčit a udělat je zajímavějšími pro sebe i ostatní, jsme se rozhodli vytvořit sérii Karanténní show. Vzhledem k tomu, že členové kapely žijí ve třech různých zemích, v pěti městech a sedmi lokalitách, hledali jsme řešení, jak hrát show v nové situaci,“ uvedli členové kapely Dubioza Kolektiv.

Online koncerty posluchačům už dříve nabídli například také frýdecko-místečtí hudebníci David Stypka nebo zpěvačka Kaczi. Na podporu seniorům prostřednictvím internetu vystoupil i přední český klavírista Ivo Kahánek. Jeho vystoupení se uskutečnilo v secesní koncertní síni Základní umělecké školy Frýdek-Místek, kde Kahánek absolvoval své první hodiny klavíru.

„Chtěl bych především poděkovat vedení ZUŠ Frýdek-Místek, jak operativně nám vyšlo vstříc. Přenos se uskutečnil s absolutním minimem zúčastněných lidí a při dodržování nejpřísnějších hygienických opatření. Mně osobně asi vytanou na mysli vzpomínky na mé první veřejné vystoupení, které se odehrálo právě tady,“ vzpomíná Ivo Kahánek, který pochází z nedalekých Palkovic a v těchto dnech pobývá právě tam.

Autoři se mohou hlásit opavskému sdružení

K internetové prezentaci sahají rovněž někteří galeristé, například Michal Moučka z Galerie Nibiru v Ostravě-Přívoze, který patří k nejaktivnějším a nejraději by nepřerušoval ani chod skutečné vernisáže.

„Přál bych si udělat nenásilný dvojhodinový tichý protest s vytaženou výlohou v rámci nepovoleného slučování, ale nenašel jsem dostatečnou podporu od svých spolupracovníků. Takže přístup bude na požádání telefonicky,“ říká Moučka k aktuální vernisáži svých obrazů, která se má konat tento čtvrtek pod názvem Minimal. Poslední výstavu nazvanou Duch pokoje zatím nachystal na 8. dubna za účasti autorek Marie Paterové a Anky Langové.

Opavské sdružení Bludný kámen rovnou uspořádalo takzvaný open call k přihlašování autorských performancí, koncertů, výstav a akcí k prezentaci online.

„Open call je primárně určen výtvarným umělcům a umělkyním, performerům a performerkám, hudebníkům a hudebnicím nejen na volné noze, jejichž živobytí je ohroženo současnou nouzovou situací. Vyzýváme umělce a umělkyně, aby realizovali projekty, kterými představí veřejnosti své aktivity. Může jít o performance, online výstavu nebo jinou prezentaci, koncert, přednášku, prohlídku ateliéru a představení současných projektů, ale i streamování průběhu práce – třeba malby, samotné instalace, sochařiny. Mohou se účastnit také instituce, které budou moci na společné platformě představit svou současnou výstavu,“ popisuje za spolek Martin Klimeš.

Akce budou streamovány prostřednictvím oficiální facebookové stránky Bludného kamene v předem ohlášených termínech a časech: každý čtvrtek v 18, 19 a 20 hodin. Umělci dostanou i symbolický honorář.