Italská opatření pro boj s koronavirem nefungují, varuje vědec

Italská opatření pro boj s koronavirem nefungují a je proto potřeba je změnit. Vláda by měla zřídit zvláštní centra, do nichž by posílala nakažené se symptomy nemoci COVID-19, aby nepobývali doma v blízkosti svých příbuzných. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil významný profesor mikrobiologie z univerzity v Padově Andrea Crisanti.

V Itálii zemřelo na nemoc COVID-19 zatím nejvíce lidí na světě. Ačkoliv tam platí již asi tři týdny celostátní karanténa, za poslední tři dny tam počet nakažených stoupal o několik tisíc lidí denně. Podle Crisantiho se přitom pravděpodobně velké množství lidí nakazí doma od svých rodinných příslušníků.

Vláda by proto neměla lidem s lehkými symptomy nákazy nadále říkat, aby se izolovali doma. Namísto toho by měla zřídit zvláštní centra, kde by nakažení mohli pobývat a nepřicházet tedy do styku s rodinou. Takový postup zvolila v nejhůře zasažených oblastech Čína, kde se virus objevil loni poprvé. Podle místních úřadů se tam nyní lokální šíření viru podařilo v podstatě zastavit.

Crisanti navrhoval opatření pro boj s nákazou v bohatém Benátsku (Veneto) na severovýchodě země. Úřady tam zavedly plošné testování na koronavirus již v polovině února, kdy epidemie v Itálii propukala. Díky tomu se podařilo identifikovat nakažené a omezit šíření nemoci v daleko větší míře než v sousední Lombardii, kde testy podstupovali pouze lidé s vážnými symptomy nákazy, a to jen v nemocnicích.

Lombardie od té doby podle Reuters zaznamenala 6360 úmrtí na COVID-19, nejvíce ze všech italských regionů, zatímco Benátsko 392. Epidemie v Lombardii byla však od svého začátku rozsáhlejší, poznamenává agentura.

Vědec se však domnívá, že stejný postup jako v Benátsku by měla vláda zaujmout v celé Itálii. "Musíme být mnohem agresivnější co se týče identifikace lidí, kteří jsou nemocní a pobývají doma. Musíme jít k nim domů, otestovat je, otestovat členy jejich rodin, jejich kamarády a přátelé. Všechny, kterým vyjdou testy pozitivní, musíme přesunout do ubytovacích středisek mimo jejich domov, pokud to jejich zdravotní stav dovolí," prohlásil Crisanti.

Šéf civilní ochrany Angelo Borrelli však tvrdí, že současné tempo růstu nakažených a zemřelých není důkazem toho, že by vládní kroky nebyly účinné. "Bez těchto opatření bychom byli svědky daleko horších údajů a náš zdravotní systém by byl v mnohem horším stavu," prohlásil Borrelli o víkendu.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 7 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 12 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 12 hodinami

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy