Al-Káida znovu udeřila v USA. Profesor popsal první úspěšný útok od 11. září

NÁZOR - Zaútočila teroristická síť al-Káida koncem loňského roku na Spojené státy? Tuto otázku pokládá v komentáři pro server CNN bezpečnostní analytik Peter Bergen, profesor z Arizonské státní univerzity.

První úspěšný útok od 11. září 2001

Ředitel FBI Christopher Wray na pondělní tiskové konferenci oznámil, že Mohammed Alšamrani, příslušník saúdských královských vzdušných sil, který loni v prosinci na americké základně námořního letectva v Pensacole zabil tři americké námořníky, byl napojen na teroristickou síť al-Káida na Arabském poloostrově, nastiňuje Bergen. Dodává, že jde o odnož al-Káidy sídlící v Jemenu.  

"To znamená, že FBI možná dospěla k názoru, že na rozdíl od dalších nedávných teroristických činů spáchaných samovolně radikalizovanými domácími teroristy, může být útok v Pensacole prvním případem od 11. září, kdy zahraniční teroristická organizace dokázala úspěšně udeřit ve Spojených státech," píše profesor. Přiznává ovšem, že američtí činitelé zároveň netvrdí, že Alšamrani byl přímo řízen al-Káidou.

Případ je podle analytika připomínkou, že zákaz vstupu občanům vybraných většinově muslimských zemí do Spojených států, který zavedla administrativa prezidenta Donalda Trumpa, není tak účinným štítem, jak šéf Bílého domu tvrdí.

Zákaz se ostatně nevztahuje na saúdskoarabské občany, kterým byl i Alšamrani, a Trumpova administrativa nadále pěstuje vřelé vztahy se saúdskou královskou rodinou, připomíná odborník.

Al-Káida na Arabském poloostrově se k útoku v Pensacole přihlásila letos v únoru, ale podobná prohlášení nejsou vždy pravdivá, upozorňuje Bergen. Vyzdvihuje ovšem Wrayovo tvrzení, že důkazy nalezené v pachatelových chytrých telefonech ukazují, že Alšamrani svou taktiku a své plány koordinoval s uvedenou organizací.

Ředitel FBI a americký ministr spravedlnosti William Barr, který se tiskové konference rovněž účastnil, pronesli tvrdá slova na adresu výrobce příslušných telefonů, společnost Apple, která údajně úřadům nepomohla odemknout Alšamraniho zařízení, poukazuje expert. Dodává, že podle Barra to byli počítačoví odborníci FBI, kdo dokázal dekódovat informace spojující pachatele s al-Káidou na Arabském poloostrově.

Spor s Applem

Apple přitom v lednu uvedl, že FBI a pomohl a poskytl jí přístup k datům z Alšamriho telefonů, která byla uložena na vzdáleném disku, konstatuje profesor. Doplňuje, že společnost dle svého vyjádření pouze nemohla prolomit kódování, které je klíčovou ochranou jejích zákazníků proti hackerům a zločincům.

"Není pochyb, že Alšamraniho případ bude v budoucnosti často zmiňován FBI a (americkým) ministerstvem spravedlnosti jako argument, že potřebují mít možnost dostat se do zakódovaných telefonů, pokud mají zákonné povolení k jejich prohlídce, jak měly v Alšamraniho kauze," pokračuje Bergen.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Apple bude naopak nadále tvrdit, že kódování, kterým vybavuje své telefony, tvoří nezbytnou součást jeho obchodního modelu, která zajišťuje bezpečí dat jeho zákazníků, očekává analytik. Dodává, že dle takového výkladu může být instalace jakýchkoliv "zadních vrátek" potenciálně zneužita nejrůznějšími pochybnými aktéry.

V dopise zákazníkům z roku 2016 Apple ujišťoval, že ve skutečnosti nemá možnost odemknout své vlastní telefony, protože věří, že obsah iPhonů je soukromou záležitostí jejich vlastníků, připomíná expert. Vysvětluje, že společnost tento dopis sepsala poté, co ji FBI vyzvala, aby dekódovala telefon jednoho ze dvou teroristů hlásících se k organizaci Islámský stát, kteří zabili v kalifornském San Bernardinu 14 lidí.

Také v tomto případě, navzdory soudnímu příkazu, Apple odmítl teroristův telefon dekódovat a technické řešení nakonec museli najít pracovníci FBI, rekapituluje profesor.    

Útok v Pensacole tak demonstruje nejen neúčinnost zákazu vstupu občanů vybraných muslimských zemí do Spojených států, soudí analytik. Vyzdvihuje, že al-Káida a její odnože sice utrpěly těžké škody při náletech dronů a dalších protiteroristických operacích, ale nadále se zaměřují na útoky na americké cíle a v ojedinělých případech dokážou uspět.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Terorismus Al-Káida apple AQAP (al-Káida v Jemenu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy