Nemocnice i ordinace musí mít zásoby ochranných pomůcek na měsíc. Problémem jsou vysoké ceny

Lékaři i nemocnice už víc než dva měsíce nakupují roušky, respirátory a další ochranné pomůcky na své náklady. S koncem nouzového stavu skončilo i jejich zásobování ze strany státu. Podle Správy státních hmotných rezerv do terénu putovalo od začátku epidemie 73 milionů ochranných pomůcek. Jak jsou na tom se zásobami ordinace a nemocnice? Nedostatkovým zbožím jsou prý prakticky jen operační pláště.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rouška pravděpodobně nezabrání infekci v případě, že budete v jedné malé místnosti s někým, kdo kolem sebe neustále rozdává kapénky plné covidových virionů, ale při běžném kontaktu věřím, že to pomůže, říká Ondřej Hrušák

„Svého času se roušky daly koupit za 40 haléřů, zhruba do koruny i s dopravou a DPH. Pak se stalo, že nám je nabízeli za 20 korun za kus,“ říká ředitel Motola. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Praktická lékařka z Prahy Eliška Rožková měla na začátku epidemie koronaviru zásobu roušek a respirátorů maximálně na pár dní. Teď je situace jiná. „Osobních ochranných pomůcek mám zásobu zhruba tak na dva měsíce,“ říká pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak jsou na tom lékaři se zásobami ochranných pomůcek? Zjišťovala to Janetta Roubková

Stejně jako její kolegové si je od konce dubna shání sama. „Ceny ochranných pomůcek, které nakupuji, jsou třikrát až pětkrát dražší než před koronakrizí, některé i víckrát. Za první měsíc až dva jsem za tyto pomůcky a dezinfekce utratila to, co normálně za celý rok,“ podotýká.

Až 300 korun denně

Náklady ordinací vyčísluje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka: „Pokud jsou to pomůcky bez jednorázového obleku, který teď nejsme povinni používat a měli bychom ho použít v okamžiku, kdy se naše ordinace ocitne v oblasti, která bude ohniskem nákazy, tak se náklady na ochranné prostředky pro ordinaci praktického lékaře pohybují v rozmezí 200 až 300 korun za den včetně dezinfekce a rukavic.“

Nováčkům na trhu s respirátory schází razítko ke státním zakázkám. Jediný český certifikátor nestíhá

Číst článek

Z pokynu ministerstva zdravotnictví musí mít ordinace podle Šonky zásobu alespoň na měsíc provozu, a to pro případ, že se zhorší epidemiologická situace.

Stejné je to u nemocnic, jak potvrdil šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Nemocnice mají plné sklady. Dal jsem za úkol všem přímo řízeným zařízením, aby si udělaly zásobu minimálně na měsíc krizové spotřeby. Podobnou výzvu jsem dal i krajům, krajským nemocnicím,“ objasňuje doporučení.

Trojnásobné ceny

Třeba pro nemocnici v pražském Motole to na den znamená 5000 roušek, 3000 respirátorů třídy FFP2 a 1000 té vyšší, tedy FFP3.

„Počty pomůcek jsme si stanovili na základě našich poznatků a myslím, že jsme dobře vybaveni. Když budeme muset něco dokupovat, tak jen dezinfekční přípravky, u kterých nám ministerstvo uložilo opatřit si zásobu na tři měsíce provozu,“ říká její ředitel Miloslav Ludvík.

Fakultní nemocnice v Plzni už musela ochranné pomůcky dokupovat. „Jen pro ilustraci: v květnu a červnu jsme zaplatili za ochranné pomůcky 20 milionů korun. Jediná pomůcka, která na trhu je nedostatkovým zbožím, jsou operační pláště a haleny,“ přibližuje Radiožurnálu současný stav ředitel nemocnice Václav Šimánek.

České firmy kritizují tendry na roušky a respirátory. ‚Konec pohádky,‘ říká jeden z výrobců

Číst článek

Ceny ochranných pomůcek se ale podle něj ani zdaleka neblíží těm před pandemií nového typu koronaviru. „Když budeme mluvit jen o těch pláštích, tak v únoru letošního roku byla 33 korun, pak se zvýšila na 63 a v květnu se pohybovala na ceně 91 korun za jeden plášť, takže je vidět, že je tam trojnásobné navýšení.“

U roušek může být rozdíl ještě větší, jak doplňuje ředitel Motola Miloslav Ludvík: „Svého času se roušky daly koupit za 40 haléřů, zhruba do koruny i s dopravou a DPH. Pak se stalo, že nám je nabízeli za 20 korun za kus.“

Zásoby ochranných pomůcek by v Česku měly být celkem na tři měsíce. Měsíc mají pokrýt ty v ordinacích a v nemocnicích a zbylé dva měsíce ty, co bude mít k dispozici Správa státních hmotných rezerv.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme