Domů     Fotografie, které pohnuly dějinami!
Fotografie, které pohnuly dějinami!
18.7.2020

Některé fotky toho řeknou více než tisíce slov. Které se staly ikonami světových událostí?

Oběd na vrcholu mrakodrapu

Fotografie je často považována za podvrh. Ve skutečnosti byla vyfocena v roce 1932 při stavbě Rockefellerova Centra v New Yorku.

Je na ní zachyceno celkem 11 pomocných dělníků, kteří si vychutnávají oběd, klábosí a kouří cigarety, aniž by je jakkoli znepokojovalo, že sedí na traverze ve výšce asi 260 metrů na Manhattanem.

Snímek pořídil fotograf (není jistě, který ze tří, jež toho dne fotili) v 69. patře budovy na 30 Rockefeller Plaza při focení kampaně na tento mrakodrap.

Fotografie se stala symbolem odolnosti a ambicióznosti Američanů, především stavební dělníci jsou na ni patřičně hrdí.
Fotografie se stala symbolem odolnosti a ambicióznosti Američanů, především stavební dělníci jsou na ni patřičně hrdí.

Zkáza Hindenburgu

LZ-129 Hindenburg byla německá vzducholoď, největší létající stroj všech dob. Jméno nesla po říšském prezidentovi Paulu von Hindenburgovi (1847–1934). V roce 1935 ji sestrojila firma Luftschiffbau Zeppelin.

Znamenala převrat v cestách přes Atlantik, interiér navíc nabízel nebývalý luxus včetně teplých jídel, sprch s teplou vodou či přítomnost pianisty během letu. Ke katastrofě, která znamenala absolutní ztrátu důvěry ve vzducholodě, došlo dne 6. května 1937.

V zadní části vzducholodi vypukl požár.
V zadní části vzducholodi vypukl požár.

Shořel během 34 sekund

Hindenburg odstartoval o tři dny dříve z německého Frankfurtu a absolvoval let přes oceán. Když se blížil nad New York, zuřila zrovna bouře, kvůli které musela vzducholoď dvakrát obkroužit město, než byla zahájena přistávací operace.

Po sedmé večer bylo shozeno první přistávací lano, když znenadání vzplanul v zadní části lodi požár a během 34 sekund celá vzducholoď shořela. Z 36 pasažérů a 61 členů posádky zahynulo 13 cestujících a 22 členů posádky. Příčiny vznícení jsou dodnes nejasné.

Vztyčení vlajky nad Berlínem

Při bitvě o Berlín se Sovětům podařilo dne 30. dubna 1945 v podvečer, tedy v den, kdy Adolf Hitler spolu se svojí již manželkou Evou spáchal sebevraždu, postoupit k budově Říšského sněmu. Němci budovu zapálili v naději, že se Sověti nedostanou dovnitř. Marně.

Už ve 22.40 vyvěsili čtyři sovětští vojáci na střeše sněmu sovětskou vlajku, jejich akt ale upadl v zapomnění. Oficiálně ji tak na střechu Říšského sněmu umístili kolem třetí ráno až seržanti Michail Jegoroc a Muliton Kantaria.

Akt znovu zopakovali za denního světla pro fotografa Jevgenije Khaldeie. Ten snímek následně mírně upravil, aby mu přidal na dramatičnosti.

Po válce Sověti vztyčili nad Berlínem svou vlajku.
Po válce Sověti vztyčili nad Berlínem svou vlajku.

Atomový hřib nad Nagasaki

Dne 9. srpna 1945 shodili Američané druhou atomovou bombu na Japonsko, přesněji na město Nagasaki. První, přezdívaná Little Boy (Chlapeček), dopadla o tři dny dříve na Hirošimu.

Nagasaki zasáhl Fat Man (Tlouštík), který uvolnil 13 000 metrů vysoký sloupec radioaktivního prachu a trosek. Zaznamenat se ho povedlo poručíkovi Charlesi Levymu: „Mrak hýřil barvami – fialová, červená, bílá, všechny bary.

Připomínalo to vařící kávu.“ Exploze o síle odpovídající 21 000 tunám TNT okamžitě usmrtila asi 40 000 lidí, dalších 25 000 zahynulo na nemoc z ozáření. Celkem zemřelo na 74 000 obyvatel města.

Atomovou bombu na Nagasaki se podařilo vyfotografovat.
Atomovou bombu na Nagasaki se podařilo vyfotografovat.

Den vítězství na Times Square

Fotografie Alfreda Eisenstaeda zobrazuje amerického námořníka, jak líbá cizí dívku v bílých šatech během oslav vítězství nad Japonskem na newyorském náměstí Times Square dne 14. srpna 1945. Zatímco v Evropě skončily boje 2. světové války už v květnu, Američané si na vyhlášení konce války s Japonskem museli počkat až do srpna.

V sedm hodin večer 14. srpna jej konečně oznámil americký prezident Harry S. Truman (1884–1972). Když fotku zveřejnil o týden později časopis Life, přihlásila se řada mužů i žen, kteří tvrdili, že na snímku jsou zachyceni právě oni.

Námořník líbal úplně cizí ženu.
Námořník líbal úplně cizí ženu.

Kdo byl skutečně na fotografii?

Pravda nakonec vyšla najevo. Dívkou v bílém byla Greta Zimmer Friedmanová, která tehdy pracovala jako sestřička v zubní ordinaci. Pocházela z Rakouska, odkud v 15 letech utekla. „Ten chlap prostě přišel a chytil mě!“ řekla a dodala: „Byl velmi silný.

Já ho nelíbala. To on líbal mě.“  Oním mužem byl George Mendosa, původně rybář, během války námořník na torpédoborci. Přiznal, že toho dne už něco vypil, a tak líbal všechny ženy na ulici, i když tam s ním byla jeho manželka Rita. Greta mu v bílém navíc připomínala válečnou ošetřovatelku.

Východ Země

Tuto ikonickou fotografii pořídil na Štědrý den, tedy 24. prosince, roku 1968 americký astronaut William Anders (*1933) z paluby kosmické lodi Apollo 8, když se zrovna nacházela na oběžné dráze Měsíce.

Snímek zachycuje výřez měsíčního povrchu a v pozadí osvětlenou část planety Země. Z povrchu Měsíce ovšem nemůže být „východ“ Země pozorován, protože poloha naší planety se na měsíčním nebi mění jen minimálně, takže ji lze v této pozici vidět neustále.

Země je vyfocena z paluby kosmické lodi Apollo 8.
Země je vyfocena z paluby kosmické lodi Apollo 8.

Muž na Měsíci

Tuto fotografii pořídil americký astronaut Neil Armstrong (1930–2012), první člověk na Měsíci.

Dne 20. července 1969 na povrchu věrného souputníka Země zvěčnil svého kolegu, Buzze Aldrina (*1930), se kterým v rámci mise Apollo 11 společně na povrchu Měsíce přistáli a zkoumali ho.

Po 21 hodinách průzkumu Moře klidu oba odletěli zpět k lodi kroužící na orbitě Měsíce, kde na ně čekal kolega Michael Collins (*1930). Společně pak s kabinou lodě přistáli po letu dlouhém 195 hodin v Tichém oceánu.

Fotografii pořídil Neil Armstrong.
Fotografii pořídil Neil Armstrong.

Hrůzy Vietnamské války

Napalm (Naptheric Petrol Acid Palmitate) je hořlavina, původně vyvinutá pro zemědělce, aby mohli vypalovat pole před novým zasetím. Jeho účinků si ale všimla americká armáda a využila jej během válečných konfliktů včetně války ve Vietnamu.

Dne 8. června 1972 spatřil fotograf Nick Ut nahou vietnamskou dívku, obklopenou dalšími dětmi a vojáky běžet k němu po dálnici. Byla zasažena napalmem. Fotograf ji polil vodou. Utrpěla popáleniny 3. stupně na 30 % těla. Fotograf ji následně vzal do nemocnice.

Jeho snímek změnil veřejné mínění Američanů na konflikt ve Vietnamu, o rok později se proto jejich jednotky ze země stáhly.

Vietnamské děti byly zasažené napalmem.
Vietnamské děti byly zasažené napalmem.

Hladovějící dítě a sup

Autorem fotografie je Kevin Carter, jeden ze čtyř fotografů, kteří podávali svědectví o apartheidu (rasové segregaci) na jihu Afriky. V roce 1993 se vydal do Súdánu, aby díky svým fotografiím informoval o tamním hladomoru.

Když unavený po celodenní práci zamířil do buše, nalezl v ní odpočívat vyčerpané a hladové batole, jež se snažilo dostat do zdravotnického centra, kde vydávali jídlo. Dítě odpočívalo, když tu vedle něj přistál sup.

Carter ho úspěšně odehnal, na batole se ale sáhnout neodvážil, bál se nákazy. Dítě nicméně po chvíli samo pokračovalo v cestě. Nakonec se dožilo 14 let, pak zemřelo na malárii.

Carter za fotku obdržel Pulitzerovu cenu, ale za to, že dítěti nepomohl, se na něj snesla vlna kritiky.

Za fotografii dostal Carter Pulitzerovu cenu.
Za fotografii dostal Carter Pulitzerovu cenu.

Madona 17. listopadu

Svoji ikonickou fotografii má i sametová revoluce, která se u nás odehrála 17. listopadu 1989. Je na ní zachycena mladá dívka se svíčkou, symbol nevinnosti a odhodlání.

Tou byla tehdy osmnáctiletá Helena Vodenková, která se v onen významný den ocitla uprostřed vřavy na Národní třídě. Sestra ji přemluvila, aby se spolu s ní zúčastnila akce na uctění památky Jana Opletala.

Na místě zasahovaly obrněné transportéry, policisté bili lidi. Heleně se sestrou se naštěstí podařilo utéct.

Se svíčkou v ruce ji na snímku zachytil tehdy ještě neznámý fotograf Jan Šiblík.
Se svíčkou v ruce ji na snímku zachytil tehdy ještě neznámý fotograf Jan Šiblík.
Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Lifestyle
Cesta hudební legendy: Příběh Jiřího Brabce
Jak se může úspěch změnit v tragédii? Příběh hudebního skladatele Jiřího Brabce a jeho dramatický konec.   Jiří Brabec (1940–2003) má sklony k hudbě odjakživa. „Mami, chtěl bych na konzervatoř,“ prohlásí jako kluk a skutečně se mu tenhle sen splní. Studuje hru na fagot, ale až ke zkouškám nedojde. Zjistí totiž, že vážná hudba pro něj […]
Lifestyle
5 důvodů, proč navštívit Trogir: Objevte jedinečné kouzlo této destinace
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací, přičemž na výběr máte z různých letovisek. Kromě klasik jako je Dubrovnik a Split ale stojí za zmínku i Trogir. Ačkoli se o něm tak často nemluví, rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí se hned několik důvodů, proč si tohle pobřežní městečko dalmatského pobřeží zamilujete. Okouzlující pláže Jedním z hlavních lákadel, které Chorvatsko […]
Lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
reklama
svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
reklama
historie
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy