Odstoupil polský ministr zdravotnictví, kritizovali ho kvůli nákupu pomůcek

Polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski dnes s odvoláním na osobní důvody oznámil svůj odchod z funkce. O den dříve podal demisi Szumowského náměstek Janusz Cieszyński. Oba podle kritiků nezvládli obří nákupy zdravotních pomůcek za pandemie koronaviru.

Szumowski byl v centru boje proti šíření nákazy koronavirem ve středoevropské zemi, kde je rozšíření infekce oproti mnoha západoevropským státům poměrně nízké, připomněla agentura AFP.

"Hned předcházím dotazům a ujišťuji, že nikam nemizím, zůstávám poslancem, zůstávám ve veřejném prostoru. Samozřejmě se vracím k povolání kardiologa. Chtěl bych se vrátit na kliniku a léčit pacienty," řekl novinářům Szumowski, který stál v čele resortu od ledna předloňského roku. "Má demise nemá nic společného s jakýmkoliv vyšetřováním," ujišťoval.

Ještě před ohlášením ministrovy demise se opoziční poslanci Michal Szczerba i Dariusz Joński domáhali od ministerstva dokumentů ke kontraktům uzavřeným za pandemie. "Místo odpovědi ministr ohlásil, že odstupuje," řekl Szczerba listu Gazeta Wyborcza. "Pro mne je to jasná souvislost. Ministr už nebyl schopen déle zatajovat pravdu, a tak se rozhodl odejít," řekl poslanec. Usoudil, že "z potápějící se lodi" ještě dříve utekl náměstek Cieszyński. Poslanec upozornil, že ministerstvo během dvou měsíců za zdravotnický materiál a ochranné pomůcky utratilo skoro miliardu zlotých (skoro šest miliard Kč).

Opoziční poslanci se domáhali objasnění zpráv tisku o porušování pravidel při nákupech za pandemie. Možnou nehospodárnost vyšetřuje také prokuratura. Toto vyšetřování se podle deníku týká kontraktů za 350 milionů zlotých (asi 2,1 miliardy Kč). Za tyto nákupy přímo zodpovídal náměstek Cieszyński, dodal list s tím, že mnohdy šlo o vadné či předražené zboží od ministrových známých, které bylo předem zaplaceno, ale pak nebylo dodáno. Szumowski a Cieszyński byli dosud vyslýcháni jako svědci.

Lukasz Szumowski Polsko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

Stav Fica je po atentátu stabilizovaný. Komunikuje a zlepšuje se

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden, stabilizovaný. Předseda vlády komunikuje a klinicky se zlepšuje. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy