Rada postižených slaví 20 let. Přispěla k přijetí zákonů, brojila proti Drábkově sKartě

Prosazení zákona o sociálních službách v Česku či zrušení sKaret, s nimiž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů, řadí mezi své dosavadní úspěchy Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Za dvě desetiletí existence přispěla k přijetí řady novel ke zlepšení života handicapovaných. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Dvacáté výročí NRZP oslavila dnes v Jízdárně Pražského hradu.

Slavnostní setkání se mělo původně konat před dvěma měsíci, kvůli koronaviru se přesunulo. Rada vznikla v červnu 2000, kdy se na tom dohodla dvě sdružení organizací postižených. Nyní zastřešuje spolky, kde víc než polovinu členů tvoří lidé s handicapem a jejich blízcí. Vyjednává za ně s vládou, ministerstvy, kraji, zákonodárci či úřady.

"Měli jsme lví podíl na přijetí zákona o sociálních službách. I když měl chyby a několikrát se novelizoval, bylo hlavní, že vznikl. Podařilo se zavést příspěvek na péči, a tak posílit kupní sílu klientů, aby si mohli služby zaplatit," uvedl Krása, který v čele rady stojí téměř 18 let.

V minulých letech rada bojovala za zvyšování příspěvků na péči či zlepšení zaměstnávání lidí s handicapem. Za minulé krize se postavila proti úsporným škrtům. Ostře vystupovala proti sKartě. Ta se zavedla v roce 2012 za tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Projekt vyvolal vlnu odporu. Rada uspořádala v Praze demonstraci, na kterou dorazilo několik tisíc lidí s handicapem a jejich blízkých. Systém sKaret se zhruba po roce a půl v roce 2014 zrušil, podle Krásy i po tlaku NRZP. "Něco jsme zachránili, něco prohráli," shrnul šéf rady. Podotkl, že se dosud nepodařilo přijmout třeba zákon o ucelené rehabilitaci.

Rada podle svého předsedy před pár lety změnila taktiku a snaží se místo protestů "diplomaticky vyjednávat" o zlepšování podmínek. Své zástupce má ve vládním výboru, v různých radách a komisích. "Je paradox, že když jsme upustili od nátlakových akcí, je stále větší tlak na zmenšení našeho vlivu v různých veřejných strukturách a na snížení podpory," zmínil šéf rady.

Podle místopředsedy NRZP Jana Uherky se dá předpokládat, že bude v příštích letech kvůli krizi a zajišťování peněz naplňování cílů složitější a rada bude muset vystupovat výrazněji. Krása věří, že se případné škrty lidí s handicapem příliš nedotknou. Nové představitele si rada bude bude volit příští rok v květnu.

I když se podle vedení rady podmínky lidí s handicapem v posledních dvou desetiletích zlepšily, stav ideální není. "Stále platí, že se osoby se zdravotním postižením a jejich rodiny nacházejí vůči většinové společnosti v nerovném postavení. A nerovnost, jak známo, deformuje - jak je samotné, tak většinovou společnost," uvedl Uherka.

Výročí NRZP oslavila v jízdárně Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman dal akci záštitu, sám se jí ale nezúčastní. 

Statečnost lidí, kteří se někdy i celoživotně potýkají se svými tělesnými omezeními, vyzdvihl premiér Andrej Babiš (ANO), setkání pozdravili i ministři Karel Havlíček a Jana Maláčová a další politici či příznivci sdružení. "Žít se zdravotním handicapem je těžké a lidé, kteří bojují s nepřízní osudu a nevzdávají se, nám všem mohou být inspirací," uvedl Babiš a poděkoval radě za její práci. Připomněl, že zdravotně postižení jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel při pandemii koronaviru. "Klíčová je dostupná zdravotní a sociální péče a včasná informovanost i mezi blízkými," uvedl.

Související

Ilustrační foto

Postup výměny průkazů postižených lidí možná bude snazší

Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením se možná v některých případech zjednoduší. Sněmovní sociální výbor dnes podpořil novelu zejména lidoveckých poslanců, podle níž by se neposuzoval zdravotní stav u lidí, kteří mají průkaz přiznaný trvale. Změna by podle autorů ulevila i lékařské posudkové službě.

Více souvisejících

Václav Krása zdravotně postižení Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) zákony sociální péče sociální karta Andrej Babiš

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Ukrajinci zasáhli ruské území raketomety HIMARS, tvrdí ruské zdroje

Ukrajinci už zřejmě využili zbraně americké výroby proti ruskému území. Raketomety HIMARS měly v neděli mířit proti Belgorodské oblasti. Podle tamních úřadů bylo při útocích zraněno šest lidí. Ukrajinci smí tyto zbraně používat pouze pro obranu Charkovské oblasti, tedy proti vojenským zařízením, které ohrožují její bezpečnost.

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Volby do EP jsou referendem o domácí situaci. Členské státy EU trápí různé věci

Evropská unie je unikátním spojením 27 zemí a volby do Evropského parlamentu, které se odehrají během tohoto týdne, to dokazují. Svátek evropské demokracie může ukázat na její slabé i silné stránky. Každý členský stát přináší něco jiného k jednacímu stolu, zároveň ale každý z nich má své vlastní domácí problémy, které do evropské politiky promítá. 

včera

včera

Franz Kafka

Století bez Franze Kafky. Spisovatelova práce sklízela úspěch až po jeho smrti

Třetího červnového dne roku 1924, tedy před sto lety, zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů minulého století. Sám Franz Kafka byl prý se svou tvorbou často nespokojen a své rukopisy z toho důvodu mnohdy ničil. Ačkoliv mu byl vlastní zdravý životní styl, trpěl vážnými zdravotními problémy, které vyústily v jeho předčasnou smrt v pouhých čtyřiceti letech. Několik jeho literárních děl mu vyšlo až posmrtně, kdy také teprve sklízela velký úspěch.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

V určitém bodě nastane bod zlomu, varuje Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že by přijal domácí vězení nebo pobyt ve vězení. Prohlásil to poté, co jej soudní porota v New Yorku uznala vinným v kauze uplácení a falšování obchodních záznamů. Tvrdí však, že takový trest by veřejnost jen těžko přijala, informovala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Teroristé Hamásu

Co bude po konci války v Gaze? Izrael má jasný plán

Izrael nesouhlasí s tím, aby hnutí Hamás nadále vládlo v Pásmu Gazy, a to ani během procesu ukončování tamní války. Toto stanovisko vyjádřil v neděli izraelský ministr obrany Joav Galant, který uvedl, že Izrael zkoumá alternativy vůči vládě této islamistické organizace, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Záchranné složky zasahují v Liberci po úderu blesku do stromu. (2.6.2024) Prohlédněte si galerii

Drama v Liberci: Nové informace o pacientech, které v Liberci zasáhl blesk

V nemocniční péče se po nedělním úderu blesku během bouřky v zámeckém parku v libereckých Vratislavicích nakonec ocitlo 22 lidí. Na místě včera zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Policie po ukončení zásahu uvedla, že zdravotníci pečují ve třech nemocnicích o 18 pacientů.

včera

včera

včera

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Udeřilo v oblasti, kde v lednu umírali lidé

Japonsko zasáhlo v pondělí ráno silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Místní úřady nevydaly varování před přívalovými vlnami tsunami. Informace o škodách či obětech nejsou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy