Domů     Kolik životů stála v Čechách osmihodinová pracovní doba?
Kolik životů stála v Čechách osmihodinová pracovní doba?
23.11.2020

Před továrnou v severočeském Svárově se shromažďují dělníci. Přišlo jich 2000. Třebaže jsou klidní, policie a vojsko dostávají příkaz zasáhnout. Vyráží s napřaženými bodáky proti demonstrujícím. Jeden z dělníků padá propíchnutý bajonetem na zem. Umírá… 

 

Čtrnáctihodinové směny, nebezpečná práce s velkým rizikem úrazu, žádné jistoty! To je denní chleba dělníků v habsburské monarchii na konci 50. let 19. století. Sociální napětí roste a k protestům zbývá už jen krůček.

Naštěstí rakouský parlament schvaluje v únoru 1861 ústavu, která přináší větší společenské uplatnění Vznik spolků pak povoluje zákon č.

134 z roku 1867. Pro české dělníky je to dobrá zpráva. „Když byl tedy koncem roku 1867 vyhlášen v Rakousku nový zákon spolčovací a na jeho základě povolen v Praze první dělnický spolek „Dělnická beseda“ v Karlíně, rozhodli se nejpokročilejší dělníci k akci,“ popisuje situaci historik Zdeněk Šolle (1924–2008). Pro začátek vzniká časopis Dělník, který má hájit zájmy dělníků.  Úřadům se to samozřejmě nelíbí. Na spolky proto dohlíží policejní ředitelství, jemuž se musí hlásit jména členů, data a místa konání schůzí. Policie má právo vyslat na ně své zástupce.  

Průmyslová revoluce zcela změní životy lidí. stěhují se do měst a tam dřou do úmoru.
Průmyslová revoluce zcela změní životy lidí. stěhují se do měst a tam dřou do úmoru.

 

Do vězení až na šest týdnů  

Navzdory těmto kontrolám ale dělnická spolková činnost roste. Pomáhá tomu i další zákon s číslem 135 . shromažďovací.

K jeho schválení dochází také na konci roku 1867. Povoluje organizovat shromáždění, ovšem s podmínkou, že bude tři dny předem úředně ohlášeno. I sem posílá policie svoje lidi, kteří dokonce mohou akci i rozpustit.

Když se někdo dopustí porušení zákona, zaplatí pokutu nebo se dostane do vězení až na šest týdnů. Dělníci se sice mohou scházet, ale jejich každodenní pracovní podmínky to nezmění.

Programem těch nejradikálnějších se koncem roku 1867 podle Šolleho stává: „vybudování samostatné dělnické odborové organizace.“ Karlínské jádro se už během let 1868 a 1869 snaží získat dělníky pro myšlenku boje za vyšší mzdy a kratší pracovní dobu.

Někde je tlak zaměstnavatelů tak vysoký, že nezbývá, než vyrazit do ulic. Stávek a dělnických demonstrací přibývá.    

Johann Liebig vlastní textilní továrny.
Johann Liebig vlastní textilní továrny.

 

Ředitel žádá o posily   

Výbušná situace panuje například počátkem roku 1870 na Liberecku v textilních továrnách patřících průmyslníkovi Johannu Liebigovi (1802–1870).  Václav Palme, ředitel jeho textilních závodů ve Svárově a Haraticích, vyprovokuje dělnickou stávku. „Pokusil se 15. ledna 1870 své špatné hospodaření a podvody vyřešit desetiprocentním snížením mezd zaměstnanců,“ uvádí současný autor Miroslav Hlaváč. 1200 dělníků se chystá stávkovat a k Palmemu vysílá svoji delegaci.

Ředitel ale odmítá jednat. Naopak, telegrafuje do Jablonce okresnímu hejtmanovi a žádá okamžité posily v podobě četnictva a vojáků. V telegramu nechybí dovětek: „K ochraně majetku a osobní bezpečnosti.“  

Liebigovo liberecké městečko pro zaměstnance.
Liebigovo liberecké městečko pro zaměstnance.

 

Chtějí si promluvit 

Do Svárova se sjíždí obrovské množství četníků i vojáků. Z Jablonce sem 31. března 1870 míří 180 mužů, pražské generální vojenské velitelství posílá asi 360 mužů. Pražské místodržitelství nabídne 22 četníků.

Liebigova textilka zavírá továrnu a propouští dělníky. „Po tak mnohých výtržnostech jsme ještě vůči dělníkům shovívaví. Je nutné příkladné potrestání, dělníci nouzí musejí být k rozumu přivedeni,“ vzkazuje majitel stávkujícím. Reakce přichází rychle.

Kromě svárovských dělníků do stávky vstupují i pracovníci Liebigových textilek v Tanvaldu a Smržovce. „Svárovská stávka byla do té doby největší stávkou v Čechách,“ píše Šolle. Dělníci chtějí vniknout do svárovské továrny a mluvit s vedením.

To je ovšem ignoruje a místo toho na ně pošle četníky a vojáky s nasazenými bodáky.   

V textilce ve Svárově vznikne stávka. Ředitel tak chce zakrýt svoje špatné hospodaření.
V textilce ve Svárově vznikne stávka. Ředitel tak chce zakrýt svoje špatné hospodaření.

Raněným nesmí pomoci 

Dramatické události si vyžádají sedm mrtvých, šest dospělých a jedno dítě. Bajonet ukončí život svárovského dělníka Františka Bártla, umírá Josef Linhart ze Smržovky a zraněním podlehnou i další: Pavlína Linková, Jáchym Fišer, Josef Pavlata, František Duňka a devítiletý chlapec Ludwig Süss. Karel Trinker, jeden z velitelů zasahujícího vojska, totiž vydá rozkaz střílet do stávkujících. „Byli jsme komandováni, abychom do lidu stříleli, a to byl ten největší nesmysl, neboť oni proti nám nic neměli,“ líčí jeden voják.

Dodává, že do dělníků museli i bodat bajonety: „Něco hrozného, až mně vlasy hrůzou vstávaly.“ Lidé ani nemohou pomoci zraněným, vojáci jim to nedovolí.  

Liebigovo městečko pro zaměstnance.
Liebigovo městečko pro zaměstnance.

 

Boj nekončí 

Situaci se podaří uklidnit teprve 7. dubna. Liebig tehdy slibuje továrnu znovu otevřít a všem dělníkům, kteří budou chtít, nabídne práci za stejných podmínek jako před stávkou. Obrovský tlak stávkujících pomůže k tomu, že ve stejný den, kdy už je ve Svárově klid, schválí parlament zákon o koaliční svobodě. Ten mimo jiné legalizuje právo na stávku. Spolky se mohou díky tomuto předpisu měnit v odborové organizace. Jde však pouze o dílčí vítězství, boj za zlepšení podmínek v továrnách pokračuje dál.

Odbory svůj význam prokážou již v roce 1884, kdy schválí parlament zákon o maximální délce pracovní doby. Ta v hornictví činí 10 hodin a v podnicích s více než 20 zaměstnanci nejvýše 11 hodin. Malovýroba ji ale regulovanou nemá.

Na osmihodinovou pracovní dobu si ovšem lidé u nás budou muset počkat až do vzniku Československé republiky v roce 1918. Krátce po jejím založení je přijata zákonem pod číslem 91/1918 Sb. 

Foto: Wkimiedia Commons, dvojka.rozhlas.cz
Související články
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
reklama
lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho