facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT společnost - 24. 11. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Hackathon v IKEMu vyhrála aplikace usnadňující dávkování heparinu a inzulinu

hackaton ikemTéměř tři desítky inovátorských týmů z celého světa se utkaly na online akci Smart Health Hackathon v pražském IKEM. Vítězem 48hodinového maratonu se stal projekt Mild Blue Breviary, inteligentní aplikace, která usnadňuje dávkování heparinu a inzulinu a může zjednodušit práci zdravotnickému personálu. Vítězný tým získal za projekt odměnu ve výši 100 000 Kč.



O víkendu 20. – 22. listopadu se na třetím ročníku inovační zdravotnické soutěže Smart Health Hackathon virtuálně setkal rekordní počet více než 120 hackerů z dvaceti zemí. Akce se vzhledem ke covidovým omezením přesunula do online světa, organizační tým vysílal z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Mladým hackerům, kteří hledali řešení pro 12 zdravotnických výzev, byl po celou dobu k dispozici online tým mentorů z řad lékařů IKEM, odborníků na umělou inteligenci a datových analytiků.

V neděli odpoledne vybrala porota ze dvaceti sedmi soutěžních týmů vítězný projekt s názvem Mild Blue Breviary týmu Blue Mild ve složení Tomáš Kouřim, Marek Polák a Anastasia Surikova. Tým v rekordně krátkém čase vytvořil funkční aplikaci pro optimalizaci podávání parenterálních léků, včetně její webové verze. „Inteligentní aplikace Mild Blue se jednoduše instaluje a pochopí a nemocnice ji mohou snadno integrovat do interních IT systémů a začít používat prakticky okamžitě. K používání stačí běžný chytrý telefon, ve kterém ošetřující personál přes aplikaci uvidí informace o pacientovi, historii dávkování, výsledku, a algoritmus založený na umělé inteligenci mu zobrazí optimální dávku léku na základě aktuálních laboratorních výsledků. Po aplikaci se podaná dávka léku automaticky zaznamená do aplikace a zdravotní personál má tak všechny informace jednoduše po ruce,“ říká Tomáš Kouřim, člen vítězného týmu a zároveň CEO nového start-upu Mild Blue zaměřeného na vývoj zdravotnických aplikací, a dodává: „Velice mě těší také fakt, že náš druhý tým získal sponzorskou cenu od Edwards Lifesciences za nástroj na automatickou detekci nízkého srdečního výdeje a nízké saturace kyslíkem.“

„Potěšila a vlastně i překvapila mě kvalita projektů a inovativnost řešení, kterou mladí hackeři letos ukázali. A to i přes to, že mnoho z nich spolupracovalo pouze online a nemohli kooperovat face to face. Vítězný projekt navrhuje řešení, které je velice praktické, jednoduché na ovládání, a lze ho jednoduše aplikovat do zdravotnické praxe,“ říká doc. MUDr. Jiří Malý, Ph.D., zástupce ředitele z IKEM, který Smart Health Hackathon hostí. A dodává: „IKEM pak ocenil systém, který by mohl výrazně pomoci na jednotkách intenzivní péče při monitoraci nežádoucích událostí. Časem by jim mohl pomoci také předcházet a tím zlepšovat péči o naše pacienty. V systému vidíme velký potenciál a rozhodli jsme se inovátorům nabídnout, že jejich projekt budeme u nás dále rozvíjet.“

IKEM organizační tým
IKEM - organizační tým

Oceněné projekty

  1. Tým Blue Mild, projekt Mild Blue Breviary – inteligentní aplikace (kalkulačka) pro usnadnění dávkování heparinu a inzulinu, která je inovativní v tom, že dokáže komunikovat s databází informačního nemocničního systému a do budoucna díky anonymizovaným datům pacientů umožní zpřesnit dávkování léčiv a práci zdravotnickému personálu.
  2. Tým Quantum preachers, projekt Scope – aplikace, která usnadňuje vyhodnocování fotografií defektů rány, např. u pacientů se syndromem diabetické nohy. Přispívá k efektivní diagnostice a léčbě kožních lézí.
  3. Tým Stuffed scientist – projekt I.C.U.AI – systém pro monitoring a prevenci nežádoucích událostí na jednotkách intenzivní péče, který využívá živý obraz z bezpečnostních kamer (bez nutnosti nahrávání) a zpracovává jej s pomocí algoritmů hlubokého učení.

Kromě tří hlavních cen se na závěr hackathonu vyhlašovala tři další zvláštní ocenění od partnerů:

  • Cena IKEM: tým The Binary Trio a projekt IcuGuard
  • Cena Edwards Lifesciences: tým Mild Blue a projekt ICU Watchdog
  • Cena Creative Dock: tým Quantum preachers a projekt Scope

„Letošní už třetí ročník Smart Health Hackathon se musel uskutečnit online. Překvapil mě rekordní zájem ze strany mladých hackerů z Čech i zahraničí,“ komentuje Tomáš Studeník ze CEE Hacks, který hackathony organizuje. „Do virtuálního světa jsme se dokázali přesunout hadce a téměř všechny přihlášené týmy dotáhly projekty do konce. Věříme, že se některé z nich podaří podobně jako v předchozích letech převést do praxe a přinesou brzy výsledky nejen v českém zdravotnictví.“


 
  

- PR -

Chytřejší sítě, bezpečnější firewally

Role AI ve firewallech a cloudové platformě Nebula od Zyxel Networks


V poslední době se neustále mlu­ví o umělé inteligenci a o tom, jak všechno změní. Ve spo­leč­nos­ti Zyxel Networks jsme toho názoru, že ačkoliv umělá inte­li­gen­ce bude nepochybně hrát stále větší roli, nepředstavuje vlastně úplnou novinku. Umě­lou inteligenci (AI) a strojové učení (ML) totiž naše platforma Nebula pro správu sítí v cloudu používá už nějakou dobu.

  

- PR -

Wittmann zálohuje a chrání svá data s Acronis Cyber Protect Cloud

Skupina WITTMANN Group se sídlem ve Vídni působí na celém světě. Prostřednictvím 10 výrobních závodů v 6 zemích a 37 poboček je zastoupena na všech důležitých světových trzích plastikářského průmyslu.