Po trailech přes hory

Kilde vyhrál ve Val Gardeně také sjezd a napodobil velikány

Úřadující vítěz Světového poháru Aleksander Aamodt Kilde ve Val Gardeně válí. Po pátečním superobřím slalomu ovládl i sjezd. Díky šestému triumfu v kariéře se osmadvacetiletý lyžař zároveň posunul do čela průběžného pořadí seriálu.

Kilde vyhrál po super-G ve Val Gardeně i sjezd

Kilde vyhrál o 22 setin před překvapením závodu Ryanem Cochranem-Sieglem z USA, jehož nejlepším výsledkem mezi elitou dosud bylo páté místo z kombinace a ve sjezdu byl nejlépe šestý doma v Beaver Creeku. Třetí pozici obsadil s odstupem 54 setin nejlepší sjezdař posledních tří sezon Beat Feuz ze Švýcarska.

Další výhrou Kilde potvrdil, že se mu ve Val Gardeně daří. Na Saslongu získal před pěti lety první pódiové umístění v SP a vybojoval na této klasické sjezdovce polovinu svých vítězství v poháru. Dva závody během víkendu ve Val Gardeně vyhrál Kilde jako třetí lyžař v historii po krajanovi Akselu Lundovi Svindalovi (2015) a rakouské legendě Franzi Klammerovi (1976).

"To je skvělé. Aksel byl vždycky můj velký vzor a je super, že jsem ho tímhle úspěchem napodobil," uvedl Kilde, jenž se ve Val Gardeně dočkal prvních stupňů vítězů v sezoně. "Jezdím teď dobře, mám slušnou rychlost, všechno do sebe zapadá," řekl.

V čele průběžného hodnocení seriálu, který pokračuje v neděli obřím slalomem v Alta Badii, Kilde vystřídal Švýcara Marca Odermatta.

Výsledky sjezdu mužů ve Val Gardeně

1. Kilde (Nor.) 2:01,45, 2. Cochran-Siegle (USA) -0,22, 3. Feuz (Švýc.) -0,54, 4. Jansrud (Nor.) a Bennett oba -0,62, 6. Goldberg (oba USA) -0,72, 7. Janka (Švýc.) -0,78, 8. Baumann (Něm.) -0,90, 9. Franz -0,98, 10. Mayer (oba Rak.) -1,05.

Průběžné pořadí sjezdu (po 2 z 9 závodů): 1. Kilde 150, 2. Čater (Slovin.) 106, 3. Feuz a Cochran-Siegle oba 100, 5. Striedinger 81, 6. Kryenbühl (oba Rak.) 67.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 38 závodů): 1. Kilde 335, 2. Odermatt (Švýc.) 290, 3. Pinturault (Fr.) 276, 4. M. Caviezel (Švýc.) 217, 5. Zubčič (Chorv.) 208, 6. Jansrud 161.