Hradec hledá další využití stadionu, kvůli dotaci musí být multifunkční

  8:56
Fotbalový stadion, který chce stavět Hradec Králové, by měl být multifunkční. Jenže město zatím neví, jaké nadstavbové funkce plánovaná aréna nabídne. Důležité to však je kvůli naději na dotaci od Národní sportovní agentury Milana Hniličky ve výši až 150 milionů korun.

Osmatřicetitunový bagr strhává hlavní tribunu fotbalového stadionu v Hradci Králové (10. 10. 2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Už jen dny počítá Hradec Králové do okamžiku, kdy Národní sportovní agentura (NSA) vypíše dotační výzvu na speciální nadregionální program. V tu chvíli se pro město otevře naděje na dotaci, která by mohla činit až 150 milionů korun.

Hradec však bude muset splnit podmínky, které si klade agentura vedená bývalým hokejovým brankářem a nyní již exposlancem Milanem Hniličkou (ANO). Aby město mohlo čerpat státní peníze určené na výstavbu sportovních zařízení nadregionálního významu, musí aréna za maximálně 573 milionů korun být multifunkční.

Jaké konkrétní víceúčelové vymoženosti by stadion mohl mít, přitom Hradec zatím neví. Sice se počítá s prostorami pro pořádání výstav nebo kongresů, to však nebude stačit.

„Nadregionální výzva by měla být vyhlášena do konce ledna a Národní sportovní agentura upřednostňuje multifunkci sportovní, nikoli kulturní,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová (ANO).

Atletická dráha? Nevejde se

Jaké nadstavbové funkce má stadion nabízet, bude zřejmé, až čtyři subjekty, které mají o stavbu zájem, představí nabídky. Vyloučena je však atletická dráha včetně sektoru skokanů a vrhačů, se kterou dříve město kalkulovalo.

„Pokoušeli jsme se využít místo pod tribunami, bohužel stadion není velký a prostory jsou poměrně stísněné. Je třeba zohlednit to, že budget je poměrně omezený. Atletickou dráhu pod tribunami provést nelze, ale jsou tam prostory pro zřízení například malé posilovny. Zabývali jsme se i tím, že by se ke stadionu přidala tělocvična, ale pro tu tam místo není,“ konstatoval Pavel Obermajer, projektový manažer společnosti Arcadis a správce stavby.

Hradec k dotaci hledá cestu třeba i úvahami o sportovním užití parkoviště v severním předpolí areálu. Vyloučena není ani lávka přes Orlici k areálu Slavie anebo oživení podchodu pod městským okruhem směrem k tenisovému areálu. NSA by mohl přesvědčit plán města představit stadion coby střed sportovního trojúhelníku mezi Slavií, koupalištěm a lokalitou v Zámostí.

„Očekáváme v návrzích, že jednotliví účastníci zapracují podle svých úvah a projektů multifunkci a hodnotící komise pak bude s účastníky jednat, jakým způsobem to využít. Tyto návrhy teprve očekáváme a myslím, že spektrum nabídek bude pestré,“ řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Hnilička je spokojen

Hniličkova agentura dostane ze státního rozpočtu 1,8 miliardy korun na dotační období do roku 2024. Dotaci by mohlo čerpat nejméně pět projektů, dolní limit dotace je 50 milionů korun, na druhém konci je limit až 300 milionů.

Započítat nelze takzvané nezpůsobilé výdaje, které přímo nesouvisí s výstavbou samotného sportovního objektu, tedy úpravy nesouvisejících venkovních ploch, mzdové náklady nebo demolice.

Z dokumentu NSA plyne, že naději na dotace budou mít třeba fotbalový stadion s kapacitou od 4 500 diváků, multifunkční sportovní hala pro hokej a další sporty s kapacitou od pěti tisíc diváků anebo hala pro rychlobruslení. Hradecká aréna tyto předpoklady překonává.

„Stadion jsme zadali, aby odpovídal požadavkům UEFA na stadiony kategorie čtyři. Je navržen pro osm tisíc diváků s možností rozšíření až na 9 300 diváků. Všechna místa budou zastřešená. Hlavní centrum bude soustředěno v západní tribuně, kde bude veškeré zázemí a zároveň prostor pro multifunkci,“ pokračoval Obermajer.

Hnilička bez ohledu na „přidané hodnoty“ fotbalové stavby vidí hradecké naděje na dotaci pozitivně.

„Z pohledu připravenosti vidím šance Hradce velmi dobře. Takových projektů po České republice není moc, protože to s sebou nese obrovské finanční náklady a pro města není jednoduché alokovat dostatečné finanční částky pro sportovní investice. Kdo bude připraven s kvalitním projektem – což se v Hradci Králové rýsuje – má v dotačním titulu velkou šanci uspět,“ upozornil Hnilička.

Další práce pro ÚOHS?

Kromě konkrétních víceúčelových funkcí, které budou známy později, může poněkud znervózňovat i fakt, že město s případným vítězem nemůže podepsat smlouvu. Soutěž totiž řeší ve správním řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli námitce stavební společnosti PORR. Ta protestovala proti zadávacím podmínkám a nastaveným hodnoticím kritériím.

Město si může pouze přát, aby antimonopolní úřad rozhodl brzy, a hlavně, aby se něco podobného neopakovalo v blízké budoucnosti. V prvním kole všichni čtyři uchazeči splnili kvalifikační podmínky a nyní mohou až do 5. února podávat předběžné nabídky.

Ty se radnice bude snažit vylepšit ve svůj prospěch, vybídne firmy k finálním nabídkám a na jaře chce vybrat vítěze. A právě v tomto okamžiku může nastat vážný problém. Jeden z neúspěšných uchazečů – anebo všichni tři – může opět podat námitky k ÚOHS.

„Město pravděpodobně u ÚOHS čekají těžší bitvy než ta současná. Je to tak velká stavba a tendr je v některých ohledech vypsán nešťastně, takže se dají čekat problémy,“ upozornil člen pracovní skupiny zabývající se stavbou stadionu Aleš Dohnal (Piráti).

„Riziko, že se vybere konkrétní firma a ty další se odvolají nebo obrátí na ÚOHS, bohužel nelze ovlivnit,“ doplnil další člen skupiny a nově zvolený zastupitel pro tvorbu územního plánu města Adam Záruba (Změna a Zelení).

Pouze za předpokladu, že se nic nepokazí, bude moct Hradec na jaře vybrat vítěze tendru. Ten by načal administrativní souboj. Další bourání současného stadionu a dokonce stavění nového by v ideálním případě mohlo začít zkraje roku 2022.

„To jsou reálné termíny, pokud se někdo z neúspěšných uchazečů neodvolá. Jen těžko se odhaduje, jaké zpoždění by znamenalo řízení u ÚOHS nebo dokonce po soudech,“ dodal Záruba.