Domů     Královská dynastie Bourbonů: Francouz usedl na španělský trůn
Královská dynastie Bourbonů: Francouz usedl na španělský trůn

Následníkem trůnu se Ludvík XV. stává v pouhých dvou letech a králem v pěti letech, protože krátce po sobě umírá jeho dědeček, otec i pradědeček.

Příroda mu sice nadělila dostatek inteligence, ale bohužel také patřičnou porci arogance a lhostejnosti ke státním záležitostem.

Ludvík XV. (1710–1774) pokračuje ve stylu absolutistické vlády svého pradědečka. Ani on se po vzoru svého předka ale neobejde bez šedé kardinálské eminence. Tuto úlohu na jeho dvoře plní kardinál Fleury (1653–1743).

Za většinu svých vladařských úspěchů může Ludvík poděkovat právě kardinálovi a jeho snaze vyhnout se válečným konfliktům.

Ludvík XV. je dost arogantní. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain
Ludvík XV. je dost arogantní. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain

Milovník varhan a zpěvu

Když se roku 1729 vyklube na svět Ludvík Ferdinand Bourbonský (1729–1765), syn Ludvíka XV., slaví se nejenom na francouzském dvoře, ale i v celé Francii.

Po sérii úmrtí v bourbonské královské rodině to konečně vypadá, že je budoucnost dynastie zajištěna. Ludvík sice na trůn nenastoupí, ale stane se otcem tří budoucích francouzských králů.

Postavou je spíše obézní a oblíbené dvorské zábavy jako plesy, hry a lov mu nic moc neříkají. Naopak si oblíbí hru na varhany a zpěv chorálů.

Filipovi V. spadne do klína španělský trůn. FOTO: Miguel Jacinto Meléndez/Creative Commons/Public domain
Filipovi V. spadne do klína španělský trůn. FOTO: Miguel Jacinto Meléndez/Creative Commons/Public domain

Končí pod gilotinou

Ludvík XVI. (1754–1793) se stává vládcem Francie v roce 1774 po smrti svého dědečka Ludvíka XV. Francie tehdy zažívá období krize. Státní rozpočet se pohybuje v červených číslech.

Největší daně sužují prosté obyvatele, naopak šlechta neplatí nic. Měšťané chtějí větší moc a nespokojenost ovládá celou francouzskou společnost. Ludvík je sice dobromyslný a mírumilovný král, ale ve vládě nerozhodný.

Reformovat stát Ludvíkovi nepomůže ani francouzský finančník Anne Robert Jacques Turgot (1727–1781), který razí cestu nekompromisních úsporných opatření.

Reformy se nedaří ani jemu, ani jeho nástupci Jacquesovi Neckerovi (1732–1804), který naopak stát ještě více zadluží. Země se ocitá na kraji vzpoury. Když roku 1789 svolává Ludvík generální stavy, čímž si zvýší popularitu mezi prostými lidmi. Nakonec ale stejně roku 1793 skončí pod gilotinou.

Za vlády Ludvíka XVI. zažívá Francie finanční krizi. FOTO: Joseph Duplessis/Creative Commons/Public domain
Za vlády Ludvíka XVI. zažívá Francie finanční krizi. FOTO: Joseph Duplessis/Creative Commons/Public domain

Ustrašený chlapec

V roce 1700 vymírají po meči španělští Habsburkové. Na uvolněný španělský trůn potom nastupuje syn Ludvíka Francouzského jako král Filip V. Španělský (1683–1746). Už jako malého chlapce považují Filipa na francouzském dvoře za milého muže.

Projevů lásky se tu ale dočká jenom od své pratety Alžběty Charlotty (1676–1744). Ta mu přezdívá „ty můj malý španělský králi“.

Ovšem ne proto, že by uměla věštit budoucnost, nýbrž kvůli tomu, že chlapec jí svojí bojácnou a pokornou povahou připomíná spíš Habsburka než Bourbona.

Anglie a Rakousko se po Filipově nástupu na trůn bojí spojení Francie a Španělska a z toho vyplývající silné moci Francie v evropské politice. Proto vypuká válka o španělské dědictví, která skončí až v roce 1713 takzvaným Utrechtským mírem.

Království Velké Británie a Rakousko tehdy uznávají Filipa jako španělského krále jedině pod podmínkou, že se Francie nespojí se Španělskem.

5 Jindřich V. se stal posledním z hlavní větve Bourbonů. FOTO: Adeodato Malatesta/Creative Commons/Public domain
5 Jindřich V. se stal posledním z hlavní větve Bourbonů. FOTO: Adeodato Malatesta/Creative Commons/Public domain

Rodu zůstává Španělsko

Po svržení francouzského císaře Napoleona Bonaparta (1769–1821) v roce 1815 vládnou ještě dva králové z hlavní linie rodu Bourbonů Ludvík XVIII. (1755–1824) a Karel X. (1757–1836).

Když Karel X. v roce 1830 zavede cenzuru, rozpustí poslaneckou sněmovnu, a vyhlašuje nové volby, vypukne v Paříži tzv. červencová revoluce. Král musí opustit zemi.

Vlády se po něm ještě do roku 1848 ujímá Ludvík Filip (1773–1850) z vedlejší větve Bourbon-Orleáns, potom je ale Francie vyhlášena republikou. Hlavní bourbonská linie vymírá v roce 1883 hrabětem Jindřichem V. (1820‒1883).

Až do současnosti ovšem existují vedlejší linie Bourbon-Anjou a Bourbon-Orleáns. Rod Bourbon-Anjou dosud vládne ve Španělsku. Přímým předkem současného španělského krále Juana Carlose I. (*1938) je Filip V. Španělský.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jean Ranc/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
reklama
historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho