SmVaK Ostrava k plošné deratizaci

blank

Vodohospodáři v tomto období zahájili jarní kolo deratizace. Společnost tím zabezpečuje 1872 kilometrů provozované kanalizační sítě a související infrastruktury proti nekontrolovatelnému množení potkanů. Letos do kanalizačních sítí, čistíren odpadních vod a související infrastruktury v obcích a městech, kde zajišťují odvádění a čistění odpadních vod SmVaK Ostrava, zamíří více než 3,5 tuny různých typů návnad. Několikaměsíční akce potrvá až do začátku letních prázdnin.

Jak uvedl mluvčí společnosti Marek Síbrt, hlodavci využívají kanalizaci jako silniční a dálniční síť, jejímž prostřednictvím se mohou přesouvat do míst nabízejících dostatek potravin. Největší výskyt potkanů proto vodohospodáři registrují v místech, kde jim lidé svým neodpovědným chováním spočívajícím ve vyhazování zbytků potravin do veřejného prostoru nebo okolí kontejnerů a popelnic připravují komfortní přístup k jídlu.

Například na Frýdecko-Místecku bude do kanalizační infrastruktury vloženo 8 000 kusů nástrah, na Českotěšínsku jde o téměř 5 000 nástrah, na Karvinsku a Havířovsku se jedná celkem o téměř 14 000 nástrah, uvedl dále Síbrt. Firmy často využívají různé typy výrobků, jedná se například o extrudovanou kostku Protect, sáčkovaný Brocum G, Hubex nebo Ratkill vlox. Návnady se musí pokládat s maximálním ohledem na místní poměry.

„Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí se svými prostory a objekty také města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují. Jde především o výrobce potravin, restaurace a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá a naše akce probíhají v koordinaci s nimi. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ vysvětlil ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Deratizace ale také probíhá v objektech kanalizačních čerpacích stanic a vybraných čistírnách odpadních vod, kde se počet položených návnad řeší individuálně podle velikosti příslušného objektu. „Velkým problémem zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují – jeden pár pak má až několik desítek potomků. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší,“ uzavřel Tlolka.

Scroll to Top