Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

  10:04
Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně. Ačkoliv se mnozí včelaři kvůli posunuté sezoně na stáčení medu teprve chystají, velké výnosy neočekávají. A protože jde o již druhou nevalnou sezonu v řadě, cena medu poroste.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Už loni měly včely velmi hladový podzim, a i když jim včelaři něco přidali, včelstvo vše spotřebovalo během zimy. Na jaro, které bylo letos hodně chladné v podstatě až do konce května, jim tak už mnoho zásob nezbylo. A z těch několika jarních vylétnutí bohužel nektaru moc nepřinesly,“ popsal situaci včelař Jiří Zavřel z Radešínské Svratky na Žďársku.

V období plodování, kdy se na jaře vytvářejí další generace včel, musí obyvatelstvo úlu vytopit svůj domov na zhruba pětatřicet stupňů, což je v chladném počasí velmi energeticky náročné. Ve chvíli, kdy mají včely potravy málo, se tak rozmnožování pozastaví.

„Mnoho včelařů, aby tomu zabránilo, muselo zjara včelstva přikrmit, včetně mě,“ dodal Zavřel, který letos stočil prvního jarního medu o asi 50 procent méně než obvykle.

Nevlídné počasí tři týdny nepustilo včely z úlu

Ani na Jihlavsku za sebou nemají včelaři ideální sezonu. „Není se ani čemu divit, minimálně po tři týdny během jara nemohly včely kvůli počasí vůbec z úlu,“ uvedl Dušan Straňák, jednatel Českého svazu včelařů v Jihlavě.

V závislosti na nadmořské výšce se někteří chovatelé z Jihlavska do stáčení prvního medu již pustili, jiní vyčkávají. „Já sám ještě nechávám med řádně zhoustnout, aby pak následně při uskladnění nezkvasil,“ řekl jihlavský včelař.

Podle Dušana Straňáka je nyní stěžejní, aby příroda v okolí včelstev vydala co nejvíce nektaru, což by mohlo během léta přinést silnější výnosy. K tomu je třeba i přízeň počasí. „Kvetou kultury řepky, následovat by měla třeba lesní malina, a pokud nebude sucho jako některé předešlé roky, hodně nektaru mohou dát i kvetoucí lípy,“ vyjmenoval Straňák.

Potíž je ale podle včelařů i v tom, že medonosných rostlin v přírodě postupně ubývá, mimo jiné vlivem nevhodného hospodaření a v posledních letech i kůrovcové kalamity. „Například lesních malin nebo ostružin, kterých kdysi kvetlo v lese dostatek, je nyní kvůli intenzivní těžbě minimum,“ podotkl Jiří Zavřel.

Starý med vyprodali už v zimě

Ani loni neměli chovatelé včel dobrou sezonu - hodně pršelo a v červnu pak kvůli ochlazení místo vytáčení medu včelaři své svěřenkyně dokrmovali. Kvůli tomu se stal med mezi zákazníky takřka lukrativním zbožím. Řada včelařů měla už v zimě vyprodáno a málokterý z nich má dnes ještě nějaké staré zásoby na prodej.

„O med máme velký zájem každý rok, hlavně v tomto období, kdy se začíná stáčet čerstvý. A teď, když je ho obecně méně, je poptávka samozřejmě ještě větší - lidé ho shánějí, kde se dá,“ řekl Straňák s tím, že se to samozřejmě projevuje i na cenách. Ty na Vysočině, stejně jako v dalších částech republiky, letí strmě vzhůru.

Podle člena národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy se prodává za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun.

„Český statistický úřad podle nejnovějších údajů, které zveřejnil, registruje jen mezi letošním dubnem a březnem zdražení o osm procent,“ tlumočil Kovanda. Dodává však, že statistici sledují cenu medu napříč dodavatelským spektrem, tedy včetně medu dováženého z ciziny či medu slabší kvality.

Právě med je přitom jednou z nejčastěji falšovaných potravin na českém trhu. A jistotu kvality má spotřebitel jedině tehdy, když nakupuje med přímo od prověřeného včelaře.

22. června 2015

S opylováním pomáhají včely samotářky

Pozitivní zprávou je, že i přes studené jaro a rozpačitý start léta alespoň stromy neopylené nezůstaly. Medonosné včely mohly zastoupit takzvané včely samotářky.

„Spousta samotářských včel je schopno opylovat rostliny i v podmínkách, za kterých normální včela medonosná nevystrčí sosák z úlu,“ popsal se smíchem zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny Pavel Dedek. Vysvětlil, že samotářky mají potenciál včelu medonosnou plně nahradit, ale člověk by jim musel trochu pomoci.

Velká část ze zhruba šesti set druhů samotářských včel, jež v republice žijí, je totiž v ohrožení. „Už víc než 80 druhů vyhynulo a další dvě stovky jsou v různé míře vyhynutím ohrožené,“ upozornil zoolog.

Přispívá k tomu používání pesticidů v zemědělství, ale i samotná struktura krajiny. „Je příliš unifikovaná, což samozřejmě rozmanitost nepodporuje. Velké lány řepky a kukuřice oddělené vyasfaltovanou silnicí, to není prostředí, které by vyhovovalo jakémukoli druhu hmyzu,“ dodal Pavel Dedek.

Včely našly klid u jaderné elektrárny

Na okraj přísně střeženého areálu jaderné elektrárny v Dukovanech nedávno přibyla pětice úlů. Místní včelstva by měla vyprodukovat přibližně 100 kilogramů medu ročně.

Do chovu včel a produkce medu se nově pustili také v Jaderné elektrárně Dukovany (JED). Na okraj přísně střeženého areálu přibyla nedávno pětice úlů. Počítá se s tím, že v budoucnu by tady měla včelstva vyprodukovat kolem 100 kilogramů medu ročně. Cílem je využít volného prostoru a také čistého prostředí.

„Včely jsou částečným indikátorem stavu životního prostředí. Vyhovují jim plochy bez intenzivního používání umělých chemických látek, nejlépe v klidném prostředí. Takže věřím, že se jim tady bude líbit,“ uvedl Pavel Štefka, který se dlouhodobě zabývá chovem včel i výrobou medu.

„Jaderný“ med nebude určen k volnému prodeji

Dukovanský „jaderný“ med by měl být k dispozici už během letošních letních prázdnin, a to jak v čisté podobě, tak s příměsí bylinek, které jsou pěstovány v užitkové zahrádce přímo v elektrárně. V plánu je i verze se šípky, jež hojně rostou v areálu celého podniku a v jeho okolí.

Sladká pochoutka však nebude určena k volnému prodeji. Poslouží hlavně jako dárek symbolizující bezemisní výrobu.

Včely, již zabydlené v poněkud netypickém prostředí, nejsou pro personál ani chod jaderné elektrárny rizikem. „V žádném případě nemůže dojít například k ohrožení zaměstnanců v případě údržby či investičních akcí v elektrárně,“ zdůraznil Jiří Bezděk, mluvčí JED.

Kromě chovu včel a pěstování bylinek pro místní kuchyni je dukovanský areál využíván i pro největší „jaderný“ vinohrad a nalézt tam lze rovněž ovocný sad.

  • Nejčtenější

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvláštní režim? Monitorovací vůz s kamerami projel místy, kde neměl co dělat

3. května 2024  14:16

Řidiči kamerového auta v Jihlavě kontrolují, jestli ostatní šoféři dodržují pravidla nově...

Návštěvník z Polska. Na Žďársku pobíhá rys s obojkem, z lidí strach příliš nemá

3. května 2024  15:41

Skutečně nestandardní chování má rys, kterého opakovaně viděli v uplynulých dvou týdnech na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Pelhřimovsku hořelo dvanáct hektarů lesa, ze vzduchu shazoval vodu vrtulník

30. dubna 2024  14:34,  aktualizováno  16:24

U Horní Cerekve na Pelhřimovsku odpoledne hořelo 12 hektarů lesa, byl vyhlášen třetí stupeň...

Obyvatelé Jihlavy jsou v šoku, daň z nemovitosti vzrostla na trojnásobek

7. května 2024  12:04

Zatímco před rokem pracující důchodkyně za panelový byt 3+1 v osobním vlastnictví v Jihlavě platila...

Ne Veselá, to je naše Ledeč. Obyvatele potěšila třetí řada Odznaku Vysočina

7. května 2024  8:33

Příroda kolem řeky Sázavy se stává stálicí na poli televizní kriminalistiky. Herci Monika...

Nádraží Pouště, obchodní dům Polygon. Policie má u Jihlavy výcvikové město

6. května 2024  15:11

Znáte dobře Vysočinu? Pak jistě budete mít představu, kde se nachází vlakové nádraží Pouště střed....

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...