Domů     Technika
Lázně, které prodlužují životnost baterií
Jan Zelenka 23.6.2021

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám dostal do hledáčku i některý z nabízených hybridů či elektromobilů. Argumentů pro pořízení takového vozu je samozřejmě mnoho – ekologická stopa, odpuštění parkovného ve městech, nízké provozní náklady či redukce počtu mechanických součástek, které se opotřebovávají třením, třeba převodovek.

Automatickým protiargumentem každého milovníka naftového či benzínového motoru je výdrž a životnost baterie..

Samozřejmě – zůstat trčet někde mimo civilizaci s vybitou baterií a dobíjecí stanicí v nedohlednu, není nejlepší plán. Ale právě o plánech to je. Člověk 21. století plánuje den už tak nějak automaticky na minuty – telefonáty, pracovní schůzky a obchodní cesty, ale i odpočinek.

Přetížení workoholici si jako údržbu povinně ordinují wellness a spa pobyty. Lázně však kupodivu prospívají i bateriím.

Úvodní závod série formule E na okruhu Diriyah v Saúdské Arábii 

Uzdravený vodou, tedy kapalinou

Možná se vám zdá paralela mezi lázeňskou rekreací a bateriemi příliš divoká, jenže opak je pravdou. Samotný výraz spa je zkratkou latinského sanus per aqua neboli „uzdravený vodou“, a stejně jako dělají člověku dobře různé vodní procedury, pomáhá bateriím udržet jejich životnost speciální termoregulační kapalina, do které jsou ponořeny.

Po rychlém předjížděcím manévru je potřeba z baterií co nejrychleji odvést nakumulované teplo, v zimě je naopak třeba je co nejrychleji zahřát na provozní teplotu, aby nedošlo k jejich vybíjení a předčasnému stárnutí.

V laboratořích společnosti ExxonMobil vyvinuli ucelenou řadu termoregulačních kapalin Mobil EVTM Therm, které navíc poskytují ochranu před nárazem, otřesy či mechanickým poškozením.

Imerzní chlazení, jak se tomuto principu ponoření do kapalného pláště říká, dokáže v nečekaných kritických momentech nejenom urychleně stlačit kritickou teplotu na bezpečnou mez, ale poskytne posádce vozu čas potřebný k jeho opuštění. Takový extrém vás ale na silnici snad nikdy nepotká.

Pro běžný provoz tyto „lázně“ významně ovlivňují zejména dojezdovou vzdálenost mezi jednotlivými nabitími a prodlužují životnost trakčních baterií.

Ještě než se tato nová technologie stane běžnou na našich silnicích, testuje se v nejnáročnějších podmínkách, například v závodech formule E.

Formule E, spojené síly ExxonMobil a Porsche

Když byla v roce 2011 představena koncepce závodů série formule E, ozývaly se z řad fanoušků klasických formulí posměšné poznámky o „soubojích vysavačů“ a je pravda, že v letech 2014–2019 to tak trochu i vypadalo.

V prvních sezonách elektrifikovaného klání totiž monoposty pro všechny závodníky stavěl jen jeden výrobce, takže trochu chyběl moment překvapení. Na druhou stranu záleželo jen na schopnostech jezdců, jak ovládnou technologii a okruh.

S přibývající konkurencí a technologickými možnostmi automobilek se nyní po závodních okruzích prohání několik týmových monopostů a kromě řidičských  dovedností se posuzuje i technologický a konstrukční um stejně jako u formule 1.

V roce 2019 měl premiéru monopost Porsche 99X Electric. Viceprezident společnosti Fritz Enzinger v jednom z rozhovorů prozradil, že právě v této elektrické formuli testují kapaliny Mobil EV: „Naše spolupráce s ExxonMobil probíhá už přes dvacet let jak na poli osobních automobilů, tak ve sportu, například v závodu 24 hodin Le Mans.

Bylo samozřejmé, že odborníci společnosti ExxonMobil se stanou i tentokrát našimi partnery.“.

Týmový jezdec Andre Lotterer dodává: „Společně s inženýry a techniky z ExxonMobil jsme vyvinuli supervýkonné převodové oleje. U elektromobilů snižují ztrátu trakce a generují mnohonásobně vyšší přísun energie.“.

Dojezdová vzdálenost elektromobilů nám starosti dělat nemusí, pravděpodobně je vyřešena. Teď už jen vyrábět a likvidovat baterie bez poškozování životního prostředí.

Jan Kistanov

Související články
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chce zažít jízdu rychlostí, za kterou by ho na silnici policie okamžitě poslala do vězení, stačí usednout do vysokorychlostního vlaku. Ten se i podle svého jízdního […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz