Kvůli pandemii ruší festival česneku v Buchlovicích, podruhé za sebou

  17:50
Festival česneku v Buchlovicích, tradiční setkání fanoušků pálivé zeleniny, se stejně jako loni kvůli protipandemickým opatřením neuskuteční. Devatenáctý ročník akce, na kterou se sjíždělo až pět tisíc návštěvníků z celé země i zahraničí, se měl původně konat v sobotu 24. července.

Buchlovice hostily 16. ročník Festivalu česneku. (29. července 2017) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Organizátoři se nakonec shodli, že současná situace stále není nakloněna pořádání akcí většího formátu.

„Čekali jsme na vládní rozvolnění, ale po dohodě a hlasování mezi sebou jsme se nakonec rozhodli akci zrušit,“ oznámil za šestičlenný přípravný výbor Miloslav Hrdý. „Je nám to líto, ale akce je velmi náročná na přípravu, komunikaci s pěstiteli a dohody s dalšími účastníky. K rozhodnutí přeložit festival o rok navíc přispěla i konzultace se zástupci krajské hygieny ve Zlíně.“

Buchlovické slavnosti, které doprovází i přednášky na česnekové téma či folklorní vystoupení, se konají na poměrně velké ploše. Festivalový areál zahrnuje kromě zámeckého parku i část náměstí městyse.

Do Buchlovic míří pravidelně bezmála čtyřicet pěstitelů česneku z celé republiky v termínu, kdy se rozbíhá sklizeň.

„Pěstitelé se k nám sjíždějí představit novou úrodu a získat nové kontakty a odbytiště. Protože o tuto příležitost už podruhé přijdou, nabídneme jim k inzerci vypěstované zeleniny alespoň vlastní internetové stránky festivalu,“ sdělil Miloslav Hrdý.

Zrušení festivalu je špatnou zprávou rovněž pro místní hoteliéry a majitele penzionů. Kvůli přesunutí termínu na příští rok přišli o početné zájezdy z Německa, Slovenska a Polska.

Letošní jaro česneku přálo, pěstitelů očekávají dobrou sklizeň. Horší zprávou je, že je jeho pěstování v celém Zlínském kraji na ústupu. Svůj podíl na tom mají pracnost a časová náročnost, choroby, nedostatek lidí při sklizni a import levného česneku především z Polska a Španělska.

Náklady na farmářskou produkci jednoho kilogramu česneku představují v průměru zhruba 220 korun, nadnárodní obchodní řetězce jej dokážou nabídnout za polovinu.

Autor: