Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Padesát let pracoval ve sklárně, nyní se zasloužil o vznik muzea v Rapotíně

  16:50
Rapotínský rodák a sklář František Kašík stál za vznikem Muzea rapotínské sklárny, jehož expozici tvoří hlavně soukromé sbírky bývalých zaměstnanců fabriky. Zájemci tam uvidí skleněné lustry a stínidla na lampy, sklářské nástroje i dobové fotografie.
Pamětník František Kašík na slavnostním otevření Muzea rapotínské sklárny v...

Pamětník František Kašík na slavnostním otevření Muzea rapotínské sklárny v Rapotíně na Šumpersku. Ve sklárnách pracoval téměř 50 let. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Sklárny v Rapotíně patřily k největším výrobcům osvětlovacího skla v tehdejším Československu a jejich výrobky svítily v bytech po celé zemi. V dobách největší slávy zaměstnávaly na 900 lidí a velkou část výroby vyvážely za hranice. V roce 2009 však zadlužené sklárny ukončily činnost.

Základ expozice poskytl František Kašík, jenž ve sklárnách pracoval 50 let a který je také jedním z hlavních iniciátorů založení muzea.

V expozici je například brus a vrták z Andělských Žlebů. Šlo o prastarou německou osadu u dnešní Loučné nad Desnou, která už neexistuje. Ze stejného místa pochází také kuličský stroj pro brusiče z přelomu 18. a 19. století. V muzeu je také replika sklářské pece s nástroji nebo stoupa sloužící k drcení křemene.

Expozice připomíná především nejslavnější časy, kdy celý svět obdivoval a kupoval broušené, barvené, křišťálové nebo malované sklo, karafy či talíře. A především ceněné osvětlovací sklo. Rapotínské lustry se vozily do Itálie, Anglie, Rakouska, Německa, do Spojených států, Austrálie, Ruska nebo arabských zemí.

„Všechno kolem tohoto lustru bylo přísně tajné. Zakázku tehdy zprostředkoval jistý anglický obchodník. V tehdejší době měla hodnotu přes milion dolarů, což byla neuvěřitelná částka,“ vzpomíná František Kašík nad komponenty k lustru, který mířil do Mekky v Saúdské Arábii.

Celý svět také obdivoval kolekci ohýbaného skla na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu, především takzvanou ložnicovou mísu. Ani o této abstrakci rapotínského výtvarníka Rudolfa Dvíže a rapotínských sklářů se v tuzemsku z nepochopitelných důvodů nesmělo mluvit.

Po několika ranách padly sklárny v novém tisíciletí

Rapotínské sklárny sice padly až v roce 2009, ale v historii se několikrát těžce zvedaly: v 19. století po zničujícím požáru, o přežití bojovaly po první světové válce. Na rapotínské skláře dolehla naplno také světová hospodářská krize. Po přerušení výroby znovu začali vyrábět.

Sklárny přežily i druhou světovou válku, po které ale byli její majitelé Schreiberové vysídleni. Firma byla zestátněna. Po roce 1989 skončila „státní“ jistota a noví majitelé nedokázali čelit levné čínské konkurenci.

V roce 2000 šel podnik poprvé do konkurzu. Nepomohly ani investice dalšího majitele. V roce 2009 ukončil výrobu definitivně.

„Ve sklárně se vyrábělo hlavně osvětlovací sklo, čili lustry. Jsou tady klasické bílé, opálové i malované. Zkrátka všechno, co se tady vyrábělo,“ řekl ČTK Kašík.

K vidění jsou také části zmíněného unikátního lustru, který sklárny v Rapotíně v 80. letech minulého století vyrobily do poutního chrámu v Mekce. Zakázka pro Saúdskou Arábii měla hodnotu milion dolarů a byla přísně utajována, protože její svěření firmě ze socialistického bloku by v regionu i sklářském oboru mohlo vzbudit negativní reakce.

Z historie sklářství

Od roku 1857 přiváděl nájemce rapotínské sklárny Josef Schreiber skláře z Českomoravské vrchoviny. Jednalo se o Čechy, kteří v Rapotíně vytvořili základ české menšiny. 

„Tehdy to ale nikdo jiný v Evropě a možná i na světě nedokázal vyrobit v požadované kvalitě,“ podotkl Kašík.

Nové muzeum turisté najdou v přízemí bývalé správní budovy skláren. Majitel budovu ředitelství skláren zrekonstruoval a přízemí nabídl muzeu k pronájmu.

Podle starosty Rapotína Bohuslava Hudce muzeum připomíná téměř 190 let dlouhou historii sklářského průmyslu.

„Rapotínské sklárny se proslavily osvětlovacím sklem i unikátní výrobou Petriho misek, které byly distribuovány do celého světa,“ řekl Hudec, podle kterého sklárny dlouhá desetiletí tvořily jeden z hlavních pilířů místního průmyslu.

Sklář tělem i duší se ke sklu už nevrátil

František Kašík stojí za vznikem Muzeu rapotínské sklárny v Rapotíně na Šumpersku. Ve spolupráci s obcí vyrostlo v bývalé administrativní budově skláren. „Byť se kapitola dlouhá 180 let uzavřela, pořád je co připomínat. Jsem rád, že se podařilo muzeum vybudovat. Velký dík patří obci,“ říká sklář, který napsal knihu o historii podniku nazvanou Rapotínská sklárna 1829 – 2009.

Kašíkův rod se řemeslu věnoval už od roku1870. On sám strávil ve sklárně téměř padesát let, když v ní začal pracovat v roce 1960. Začínal jako foukač, později se vypracoval na mistra, vedoucího provozu a do důchodu odcházel z postu náměstka ředitele. „Chybělo asi půl roku, abych oslavil padesát let ve sklářství,“ říká Kašík.

Jeho dědeček byl zkušeným sklářem na Českomoravské vrchovině. Do Rapotína ho pozval spolu s dalšími skláři majitel rapotínské sklářské hutě Josef Schreiber.

Kašík připomíná, že Schreiber sklárny neustále rozvíjel a přispíval k rozvoji obce. „Postavil nejen byty pro zaměstnance, ale také sklářskou školu, do které chodil i můj otec,“ připomněl Kašík, který v době zániku fabriky učil budoucí skláře na Střední odborné škole Šumperk.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Žena přecházela silnici vedle přechodu, řidič jedoucí na zelenou ji srazil

30. května 2024  17:30

Určením viny v případu sražení chodkyně autem se už týden zabývají policisté ze Šumperka, kteří...

Na váhu? Raději zaplatí pokutu. Na kamiony chybí páky, volá se po úpravě zákonů

30. května 2024  5:39

Způsoby, jak zlepšit stav silnic v Olomouckém kraji, hledají místní politici. Hejtmanství například...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Natáčí se vánoční pohádka. Tři princezny na Bouzově zachraňují království

28. května 2024  14:25

Jedna z klapek letošní vánoční pohádky České televize Tři princezny cvakla také na státním hradě...

Prolezl jsem v Olomouci všecko, říká osmdesátiletý průvodce. Našel i poklad

26. května 2024

Premium Maluje obrazy, sbírá „parníky“ a hlavně zná Olomouc jako málokdo. Proto také Vladimír Gračka dělá...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie kvůli nahlášené bombě evakuovala školu v Hranicích, výbušninu nenašla

31. května 2024  8:05,  aktualizováno  11:25

Policisté od rána zasahovali na základní školy na Šromotově náměstí v Hranicích, kde jim byla...

Hasičská cisterna dostala smyk a havarovala, dva lidé se zranili

1. června 2024  12:13,  aktualizováno  13:55

V sobotu krátce po půl desáté dopoledne havarovala hasičská cisterna mezi obcemi Žulová a Vápenná...

Obchůdky na vesnicích dostanou finanční injekci od kraje

1. června 2024  5:17

Obyvatelé menších obcí se nemusejí bát, že si nedojdou ve své domovině na nákup základních...

Fotbalový stadion spolkl 200 milionů, ale podmínky pořád nesplňuje

31. května 2024  15:10

Sportovci na Hané zažívají trápení se stadiony a halami. Fotbalový stadion v Prostějově například...

Sigma oznámila první posilu. Z Plzně přichází útočník Kliment

31. května 2024  13:20

Na jednu stranu další třicátník v kádru, který potřebuje omladit, na druhou stranu pětinásobný...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...