V Černošíně na Tachovsku vzniklo překladiště domácího odpadu za 22 milionů korun

U skládky odpadů v Černošíně na Tachovsku vzniklo za více než 22 milionů korun překladiště komunálního odpadu s kapacitou 10 000 tun ročně. Bude se z něj vozit odpad do spalovny v Chotíkově u Plzně, která má kapacitu 105 000 tun ročně a směřuje tam odpad z celého Plzeňského kraje. Krajský úřad, který má překladiště v plánu odpadového hospodářství, na něj dal deset milionů korun, řekl jednatel černošínské firmy Ekodepon Petr Strankmüller.

"Jde o první překladiště podpořené krajem, další bude velmi brzy v Němčičkách na Rokycansku a v Lazcích na Domažlicku. Podpora by měla být podobná," řekla předsedkyně krajského výboru pro životní prostředí Radka Trylčová (ODS). Kraj se inspiroval v bavorském Schwandorfu, kde mají velmi podobné zařízení, které zahrnuje hlavně zpevněnou odvodněnou betonovou plochu, opěrné zdi, zásobníky na komodity a komunikaci. "Systém překládacích stanic má podle nás hlavu a patu," řekla.

Z překladiště se už začal vozit odpad do spalovny v Chotíkově. "Letos tam dovezeme 5000 tun a v roce 2030, až bude zakázáno skládkování, dvakrát tolik," řekl Strankmüller. Ekodepon, který kromě skládky provozuje také třídicí linku, kompostárnu a environmentální centrum pro školy, patří sdružení 35 obcí z Tachovska. Provozuje ještě skládku v Kladrubech a přes 20 sběrných dvorů.

"Kukačky (popelářské vozy), které vozí kolem sedmi tun, mají až tříčlennou posádku. Odpad sem přivezou a pak se naloží do dvou kontejnerů, kde se více slisuje. Jedna souprava s jedním řidičem pak veze na spalovnu 25 tun," řekl vedoucí provozu Josef Pacola. Navíc se kontejnery vozí odpad mimo špičku spalovny a nemusí tam čekat ve frontě.

"Loni jsme zlikvidovali ekologicky 103 500 tuny odpadu. Spalovna je téměř plná, ale pokud se objeví takovéto překladiště, tak budeme tento odpad upřednostňovat," řekl obchodně-technický ředitel Plzeňské teplárenské, která vlastní spalovnu v Chotíkově, kam se vozí odpad ještě z podobných překladišť v Klatovech a Vysoké u Plzně. Podle Vojty je cena za spalování nižší, než by obce platily za ukládání na skládce.

Podle Trylčové vyprodukuje kraj ročně 240 000 tun komunálního odpadu. "V třídění máme ještě rezervu, ale hlavně máme jako kraj výhodu ve spalovně, což nám ostatní kraje závidí," uvedla. Kraj, který už v roce 2019 podpořil černošínský projekt 280 000 Kč, si nechal zpracovat studii překladišť energeticky využitelného odpadu. Fungují v Klatovech, Horažďovicích a menší v Kralovicích.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down