K vesnici vozili odpad z Německa. Dopravce má vyšší pokutu než objednatel

  16:12
Dvě stě tisíc korun pokuty udělila Česká inspekce životního prostředí za nelegální navážení odpadů z Německa do areálu bývalé slepičárny ve Vchynicích u Lovosic. Podle zjištění inspekce uložila společnost VS Transport & Logistic s.r.o. loni v říjnu na místě téměř sto tun komunálního odpadu.

Areál bývalé slepičárny ve Vchynicích u Lovosic. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Majitel dopravní společnosti Václav Svoboda se však pokutou i postupem instituce cítí poškozen. „Pokutu zaplatím, ale věc jsem předal svým právníkům. Největší viník, společnost, která si odvoz odpadu objednala, vyvázla totiž téměř bez trestu,“ nechtěl víc komentovat současnou situaci.

Objednatelem a konečným příjemcem odpadu byla ústecká společnost Stavby Buresch se základním kapitálem v hodnotě jeden tisíc korun. Ta navíc v posledních měsících několikrát změnila i svého jednatele a z dostupných zdrojů na ni není možné získat kontakt.

Firma, která není podle zákona o odpadech oprávněná k převzetí odpadů, měla dostat pokutu pouze v řádu deseti tisíců korun.

Na navážení odpadu upozornil inspekci starosta Vchynic Ota Baudler, kterého na nezvyklý pohyb kamionů u léta nevyužívaného soukromého areálu upozornili místní obyvatelé.

„Během půl hodiny, než jsem na místo dorazil, sem přijel již čtvrtý kamion,“ popsal dění starosta s tím, že jen díky všímavosti lidí z okolí se podařilo celou akci zastavit hned zpočátku. Řidiče polského kamionu na místě zastihla i policejní hlídka, která zjistila, že odpad pochází z německé firmy Recycling Park Dorndorf GmbH.

Heterogenní směs odpadů

„Jednalo se o heterogenní směs odpadů, která vykazovala zápach charakteristický pro komunální odpad. Odebrali jsme vzorek a po následné analýze v laboratoři se prokázalo, že hrubší fáze analyzované směsi je tvořena zejména úlomky plastů, skla a celulózy. Plastový materiál identifikovaný ve vzorku nejčastěji odpovídal spektru polystyrenu, polyetylenu, polyesteru a PUR pěně. Hrubá frakce obsahovala rovněž znečištěné útržky papíru a drobné kameny,“ sdělila Lucie Majerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem.

Podle sdělení ČIŽP bude za likvidaci navezeného odpadu zodpovědný ten, kdo ho přivezl a nakládal s ním. Kdy dojde k jeho odvozu, není zatím jisté. Na místě leží již devět měsíců. 

„Areál je naštěstí úplně mimo zastavěnou část obce. Přesto bychom byli rádi, kdyby odpad odsud už dávno zmizel,“ doplnil starosta Baudler.

S navážením nelegálního odpadu ze zahraničí bojují obce i města dlouhodobě. „Nedají se konkretizovat čísla, jedná se o nárazovou činnost,“ uvedl mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka s tím, že podle množství odpadu a případně dalších okolností, jako je záměr či opakované provinění, hrozí viníkům pokuty až do výše 10 milionů korun.

Zastavení stíhání i podmínka

Zřejmě nejznámějšími případy, které se týkaly nelegálního navážení odpadu z Německa na území Ústeckého kraje, se týkaly Libčevsi na Lounsku. Odpad do opuštěného zemědělského areálu v obci ukládaly firmy v roce 2006 a poté i v roce 2011.

V prvním případě se na likvidaci odpadu, který dokonce i třikrát vzplál, podílel český stát a německá strana, která si převzala zhruba polovinu zbylého odpadu. V říjnu 2009 pak bylo rozhodnuto, že v kauze Libčeves nebude nikdo potrestán, státní zástupce zastavil trestní stíhání.

V druhém případě potrestal soud v Lounech bývalého jednatele firmy Alfa Green Power Petra Ďuricu, který nechal do Libčevsi navézt 800 tun odpadu, roční podmínkou. Odpad si po zásahu českých a saských úřadů odvezla zpět do Německa firma, od které ho Ďurica získal.