Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie, říká Tomáš Kympl

Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie, říká Tomáš Kympl

Tisk

Tomas Kympl 200V hudebním světě je hudební skladatel, textař a zpěvák Tomáš Kympl už řadu let pojem. Vyhrál několik mezinárodních soutěží a natočil řadu žánrově odlišných alb či projektů, což ho řadí k těm nejtalentovanějším a nejpozoruhodnějším osobnostem. Zatímco docela nedávno vyšlo album nevidomého zpěváka Honzy Jareše, jehož písně jsou - hudba i texty - dílem právě Tomáše Kympla, před pár týdny se na trhu objevilo Tomášovo čistě instrumentální album nazvané Kernel Panic...


Jaké jsou reakce na album Kernel Panic?

Mám radost, že ohlasy předčily mé očekávání. Celé album je instrumentální a v takovém případě to není samozřejmostí. Zároveň ale nemá žádnou jazykovou bariéru a tak se dá poslouchat po celém světě. Ze zahraničí mám i skvělé zprávy o komerčním užití některých jeho skladeb.

Znamená to, že je to tvé další čistě autorské dílo?

Ano, sice k němu nebylo třeba psát texty, ale naučilo mě i spoustu nového v dalších oblastech. Nahrál jsem si všechny elektronické i akustické nástroje včetně bicích, experimentoval s klasickými analogovými syntezátory a kombinoval je s moderními virtuálními nástroji. Také jsem se snažil najít příjemnou hranici, kde smyčcové nástroje neruší elektronický charakter nahrávky, ale naopak ho obohacují. Ve výsledku tak hudba působí hodně filmově.

Tomas Kympl 1

Natáčel jsi v době covidu, kdy padly veškeré aktivity, a tak ses pustil právě do této práce?

I přes známá negativa, kterým stále všichni čelíme, přinesl koronavir i kladnou stránku ve formě času navíc. Ten jsem využil pro vznik Kernel Panic. Dlouho jsem album chystal, přemýšlel o něm a připravoval nápady a hudební motivy, ale až teď se vše podařilo. Zároveň mi připomnělo, že tvořit nebo poslouchat muziku může být přínosné i pro přečkání pandemie.

A tvé pocity, když album posloucháš dnes?

Téměř vždy mám nejradši tu poslední práci. Při poslechu starších nahrávek mám chuť předělával mix, aranžmá nebo další složky. I tady by se něco našlo, ale když se oprostím od faktu, že je to můj výtvor, nemám nutkání k velkým změnám. Někdy si ho pustím v autě, kochám se krajinou a užívám si atmosféru, kterou mi dokresluje.

Tomas Kympl 2

Kdybys měl album charakterizovat, jak bys hudbu z něj přiblížil?

Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie. Místy je i pulzující, neklidná až lehce neurotická, což odráží její hlavní téma - současný svět digitálních technologií, počítačů a internetu, který důvěrně známe. Při pečlivém poslechu lze na pozadí slyšet i chroustání hard disku, cvakání klávesnice, nebo třeba zvuk telefonního datového přenosu. A tak i názvy jsou digitální - Data, Email, Wifi, Login atd.

Ještě předtím jsi ale pracoval na zpívaném albu Doktor duší nevidomého zpěváka Honzy Jareše…

Doktor duší měl pro mě velký význam proto, že jsem k němu kromě hudby napsal i všechny texty. Byla to opravdu výzva. Honzův příběh je hodně silný, specifický a zároveň vyžaduje citlivý přístup. Chtěl jsem, aby se v písničkách odrážel jeho život, aby se s nimi ztotožnil a zároveň jim porozuměli také posluchači. Věřím, že se nám to podařilo a těší mně, že právě posluchači svou přízní pomohli skladbám alba získat dvě zlaté a jednu platinovou dvanáctku v hitparádě Českého rozhlasu.

Tomas Kympl 3

Tak to gratuluji Honzovi i tobě. Díky tomu, že čas oponou trhnul a kultura se opět rozvolnila, co bude dál? Co tě čeká a nemine v nejbližších týdnech a měsících?

Mám radost, že se můžeme znovu setkávat a že se kultura pomalu vrací mezi nás i do našich srdcí. Příští rok vychází další má deska Tempo, na kterou se moc těším. Je pouze pro československé publikum a na ní jsem kromě hudby napsal všechny texty a celou jí nazpíval.

Následuje album Classic pro které nahrávám své nejoblíbenější skladby autorů klasické hudby. Dále je to album Strings věnující se skladbám výhradně strunných nástrojů.
Poté album Ave Maria, na němž jsou mé klasické skladby kombinované s moderní hudební orchestrací.
A v mezičase ještě vyjde několik tematických singlů, jakým byl třeba song Je čas, vydaný loni na podporu celosvětového Dne válečných veteránů. I když je naše současnost složitá a někdy bolestivá, nenechme si vzít radost ze života a smysl pro humor.

Tomas Kympl 4

Foto: archiv Tomáš Kympl


 

Přihlášení



Román Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Beseda u Bigbítu: Kdysi tu začínala Vypsaná fixa

beseda u bigbitu sevcikTomáš Ševčík, muž který stojí za současnou organizací hudebního festivalu Beseda u Bigbítu. Festival, který organizuje parta dobrovolníků ve svém volném čase bez nároku na mzdu, sl...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Fotografii vnímám jako jediný druh umění, který dokáže zastavit čas, říká Libor Jarmar

libor jarmar perexKdyž proběhla nedávno v Domě kultury v Kroměříži výstava fotografií Miroslava Pláňavy, nemohl na její vernisáži chybět ani vedoucí kroměřížského Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Mgr. Libor Jarmar. Byl to ostatně on, kdo ce...


Literatura

Válka růží 1 – Bouře

valka ruzi 200V březnu vydalo nakladatelství Plus historický román Conna Igguldena Válka růží 1 s podtitulem Bouře. Podíváme se do pohnuté historie nejen britského ostrova a necháme se strhnout jak postavami, tak barvitým líčením dějin.

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Blíží se karlovarský filmový festival

56kviff perexCo si budeme nalhávat: mezi mezinárodními filmovými festivaly se ten karlovarský, ačkoli vydáván za jeden z nejdůležitějších, krčí jako příslovečná Popelka. Dopad rádoby velkolepé akce, letos již po šestapadesáté pořádané ve dnech 1. až 9. červ...