Číslo 47 poznává svět. V ČVUT pracují s robotem s lidskými smysly

  6:24aktualizováno  11:24
Červený míček vyloudí úsměv ve tváři stvoření zvaného iCub. Jde o humanoidního robota, prvního na světě vybaveného všemi smysly. S jediným strojem svého druhu v České republice nyní pracují experti z katedry kybernetiky Českého vysokého učení technického (ČVUT). Inženýři robotovi aplikují algoritmy, inspirované lidským mozkem.

„Všechno udělají živé stroje – člověk bude dělat jen to, co miluje. Bude žít proto, aby se zdokonaloval,“ tvrdil Harry Domin, centrální ředitel Rossumových Univerzálních Robotů. Tedy hrdina jedné z nejslavnějších her Karla Čapka R. U. R. Kybernetici z pracoviště ČVUT na Karlově náměstí tuto vizi začínají pomalu naplňovat.

iCub „se narodil“ v Italském technologickém institutu v Janově a nese výrobní číslo 47. Má jedinečnou identitu – stejně jako jeho dalších 46 sourozenců. Cena každého z nich dosahuje přibližně 250 tisíc eur (cca 6,35 milionu korun).

„Čtyřicet sedmičku“ čeští vědci získali v rámci projektu Výzkumného centra informatiky, které je součástí ČVUT. „Centrum se zabývá výzkumem v oblasti umělé inteligence včetně robotiky,“ sdělil Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL).

Pražský iCub je z lidského pohledu spíše drobek, měří zhruba metr, velikostí připomíná čtyřleté dítě. Mentalitou je ale ještě mladší – vývojově se podobá miminu, které se teprve učí rozpoznávat svět kolem sebe. Jen místo mámy a táty jej obklopují pozorní inženýři, přičemž lidskou duši nahrazují složité algoritmy. „Je to robot, který je vybaven všemi smysly,“ objasnil Matěj Hoffman, vedoucí skupiny humanoidních robotů.

Elektronické oči a uši

„Místo kloubů a svalů jej ovládá 53 elektromotorů, dvě kamery fungují jako jeho oči a zvuky vnímá prostřednictvím dvou mikrofonů. „Unikátní je ovšem jeho ‚hmat‘, který zajišťují čtyři tisíce senzorů zabudovaných v elektronické kůži,“ popsal další ze smyslů Radovan Suk, mluvčí FEL.

Právě kůže představuje jeden z unikátních způsobů, jak s iCubem komunikovat. „Schopnost hmatových vjemů je pro člověka a obecně savce typická a naši humanoidní roboti se tyto schopnosti snaží napodobovat,“ popsal Matěj Hoffman.

iCub se učí podobně jako dítě v prvním roce života. „Dotyky vytváří mapu povrchu svého těla s tím rozdílem, že se tato zkušenost nevpisuje do mozku, ale do umělé neuronové sítě. Dá se říci, že tento algoritmus je přímo inspirován funkcemi lidského mozku,“ popisují svou práci inženýři.

Proporce dítěte a doposud nejrealističtější nápodoba lidské kůže iCuba předurčují pro simulaci procesů, které si člověk po narození osvojuje hmatem ve svém okolí. A to platí mimo jiné též o poznávání vlastního těla. „Díky svým vlastnostem poskytne nové možnosti výzkumu v oblasti poznávání lidského mozku,“ popsal smysl práce s humanoidním robotem Suk.

ČVUT pracuje s robotem s lidskými smysly. (16. září 2021)

Jedním z cílů „polidštění“ robotů má být schopnost jejich samostatného a bezpečného pohybu mezi lidmi. „Nechceme náš svět předělávat kvůli robotům. Naším záměrem je, aby se humanoidi do něho zapojili,“ uvedl Matěj Hoffman. K tomu jsou ovšem potřeba právě pokročilé „smysly“, aby roboti mohli vnímat aktuální změny v prostředí – aby například zaznamenali, že někdo vstupuje do jejich okolí, či byli schopni si uvědomovat dotyky svých lidských protějšků.

I humanoidní podoba má při vývoji této technologie hluboký smysl. Lidem se totiž s robotem, který je jim vizuálně podobný, komunikuje snáze, než kdyby měli za partnera abstraktní krabice.

Humanoid si hraje

„Výzkum významně čerpá ze současných studií poznání v oblasti psychologie a neurověd, jež pracují přímo s člověkem,“ uvedl Zdeněk Straka, který na vývoji spolupracuje. „Číslo 5 být živý,“ hlásí stejnojmenný robot v kultovním pětatřicet let starém americkém filmu. iCub roztomilosti a vitality svého kolegy ze stříbrného plátna ještě plně nedosáhl, avšak dokáže již leccos. 

Jeho oblíbenou hračkou se stal červený míček. „Učíme ho propojovat zrak a hmat. Analogie s dítětem je tady jasně zřetelná,“ vysvětlili kybernetici. Robot si jako dítě dokáže míček vzít a podržet. Nejen během hry humanoid ve tváři dává najevo emoce. Úsměv, zakabonění anebo přimhouření očí dostatečně zřetelně vyjadřují momentální náladu.

Balonek není jedinou hračkou, kterou iCub používá, učí se hrát i karty. Zatím „trénuje“ rozpoznávání symbolů a zároveň se učí takové koordinaci pohybů, aby nezasáhl svého protihráče.

Autor:
  • Nejčtenější

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Fotbalový svaz schválil nový stadion na Strahově, Sparta nabídla 1,8 miliardy

30. května 2024  11:41,  aktualizováno  18:24

Sparta může na Strahově postavit novou arénu s kapacitou 35 tisíc míst. Valná hromada Fotbalové...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Topící se děti s dospělým zmobilizovaly k řece všechny, vrtulník i potápěče

2. června 2024  15:32

Záchranáři v neděli vyjížděli do Hlásné Třebaně na Berounsku ke třem lidem, kteří se topili v řece...

První pražský mural na silnici vytvořili studenti, padlo na něj 70 kilogramů barvy

30. května 2024  16:53

Na pražských Vinohradech vznikla první velkoplošná malba na vozovce v Praze. Mural souvisí se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umí řeč, chce i asistenty, píší o Priskem v Nizozemsku. Sparta ale o nabídce neví

30. května 2024  13:53

Ještě začátkem týdne byl pro zahraniční média spíš jen jedním z adeptů. V posledních hodinách už se...

Soutěž oštěpařek na Odložilově memoriálu vyhrála Tabačková

3. června 2024  18:12

Soutěž oštěpařek na atletickém Memoriálu Josefa Odložila, která je věnovaná památce Dany Zátopkové,...

Klub LTC uzavře smlouvu s Prahou, na 30 let si pronajme kurty na Letné

3. června 2024  14:20,  aktualizováno  17:42

Hlavní město uzavře s klubem LTC Praha nájemní smlouvu, podle níž bude mít v následujících 30...

Už čtvrtina Pražanů jsou cizinci. Za dvacet let jich přibylo přes čtvrt milionu

3. června 2024

Mezi lety 2001 a 2022 vzrostl počet cizinců v Praze z 61 na 345 tisíc. Cizinci tak tvoří zhruba...

Spor o psí park. Lidé si stěžují na štěkání, návrh na zrušení je však podvrh

3. června 2024

Premium Spor o štěkot psů se rozhořel na sídlišti v sousedství psího parku. Objevila se dokonce zpráva...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...