V ČR chybějí desítky tisíc IT odborníků. Míří sem i stále více žen

22. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Aspen.PR)
V České republice je v současnosti více než 300 tisíc IT odborníků. Přesto je jich potřeba mnohem více. Řádově jich chybí další desítky tisíc a sehnat se téměř nedají. Složitá kovidová situace a související zrychlení digitalizace ještě zvýšily jejich potřebu a je jasné, že dnes chybí specialisté na IT napříč obory.

V drtivé většině IT odvětví má Česká republika de facto nulovou nezaměstnanost. Situace kolem Covid-19 nahrála bezprecedentnímu zrychlení přechodu do online digitálního světa, a IT odborníků – respektive lépe řečeno IT vzdělaných lidí – je potřeba čím dál tím více. Toto platí téměř pro jakékoliv odvětví ekonomiky.

Chybějí všude

Konkrétní pozice, které podle portálu Profesia.cz nejvíce chybí, jsou IT konzultant, správce informačního systému, systémový administrátor, IT analytik, Java programátor a softwarový inženýr. Tyto odborníky shánějí firmy napříč trhem. Dost jich není téměř nikde. Přitom problém nedostatku těchto specialistů je dlouhodobý a v posledních dvou letech ještě eskaloval.

IT odborníci chybí například v bankách a pojišťovnách. „Projekty napříč Evropou přibývají, my rosteme a průběžně máme otevřených zhruba deset volných IT pozic. Nejčastěji hledáme IT Business Analytiky, IT Architekty, aplikační analytiky či systémové administrátory,“ popsala Kateřina Krist, HR manažerka BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která má v Praze interní IT Hub, vyvíjející aplikace pro jednotlivé pobočky pojišťovny v Evropě.

Také IT společnost MIBCON hledá odborníky v podstatě nepřetržitě, zejména Java programátory a konzultanty zaměřené na různé moduly systému SAP. „Není to rozhodně jednoduchá disciplína,“ konstatoval Antonín Cihlář, ředitel poradenství MIBCON.

V celkovém pohledu je nejvyšší poptávka po IT odbornících v Praze a v Brně, kde se koncentrují velké mezinárodní technologické firmy. Podle údajů Profesia.cz nabídky v těchto dvou metropolích představují téměř polovinu z celkového počtu.

Odborníci na IT chybí i v konzultačních společnostech. „V Accenture v současné době hledáme desítky IT specialistů napříč celým oborem. Nejžádanější jsou momentálně odborníci v oblasti cloudu a kybernetické bezpečnosti. Uplatnění u nás mohou najít i čerství absolventi vysokých škol, zejména technického a ekonomického zaměření,“ řekl manažer náboru Accenture v ČR Petr Bujalka.

Rekvalifikace směřuje i do IT

Lidé se v této oblasti stále školí. „Zaměstnanci i uchazeči se v IT dovednostech chtějí neustále zlepšovat, aby zvyšovali svou kvalifikaci a cenu na trhu práce,“ řekl Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy GOPAS. „Zaznamenáváme zvýšený zájem o odborné kurzy i konference ze strany těch, kteří hledají v IT oblasti nové kariérní možnosti. Velká část z nich se zaměřuje na získávání programátorských znalostí a dovedností, nejčastěji na Javu a C#. Ve stále více případech potom mají zájem o zvyšování kvalifikace v IT i ženy,“ dodal.

A to potvrzují i firmy samotné. Mezi zájemci sice stále převažují muži, ale postupně se objevují i ženy. „Je to tak. A to nejen u pozic, které nejsou čistě IT, jako je třeba projektová manažerka. Udělalo mi například radost, že na pozici testera – testerky webových aplikací, se nám dokonce přihlásilo více žen než mužů,“ dodal Antonín Cihlář, ředitel poradenství MIBCON.

V BNP Paribas Cardif Pojišťovně se ženy také hlásí na IT pozice, i když spíše na místa typu IT Business Analytik nebo Projektový manažer, která jsou spojená s byznysem a nejsou zcela výhradně technická.

Štítky: 

Podobné články

Jaké benefity frčí ve světě jedniček a nul?

29. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: smitio)
Finanční ohodnocení a oblast benefitů jsou podle průzkumu spolčnosti smitio při rozhodování o nové pracovní pozici podstatné pro 20 % „ajťáků“ a 27 % „ajťaček“. Vedle klasických požadavků, jako je časová flexibilita, neomezená dovolená nebo špičkové technologické vybavení, se objevuje i řada bizarností. Čtěte více

Kolik berou „ajťáci“ v Česku?

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Hlad po počítačových expertech v Česku neustává. Podle průzkumu společnosti Smitio z letošního března plat IT specialistů vysoce převyšuje český průměr – pohybuje se kolem 75 tisíc korun měsíčně. Špičky ve svém oboru si při nástupu do nové firmy mohou říct i o 200 tisíc. Platy „ajťaček“ jsou v průměru o 15 tisíc nižší. Čtěte více

Jak může automatizace uvolnit obchodníkům ruce

16. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Onlio)
Obchodní úspěch dnes nestojí jen na kvalitě výrobku. Zásadně ho ovlivňuje i obchodní strategie podpořená informačním systémem pro řízení obchodu. Vítězí obchodníci s jasným sdělením a kontrolou nad svými aktivitami, které spravují ve výkonném systému pro řízení vztahů se zákazníky. CRM dnes pomáhají obchodníkům automatizovat jejich každodenní aktivity, řídí rutinní úkoly a včas připomenou deadliny. Čtěte více

Acronis MSP akademie přidává 19 nových modulů a více než sto videí

12. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost Acronis rozšířila platformu Acronis MSP Academy, jejímž cílem je umožnit poskytovatelům řízených služeb maximálně využívat nových znalostí a dovedností na neustále se vyvíjejícím IT trhu. Nejnovější rozšíření zahrnuje 19 nových modulů a více než 100 videí poskytujících špičková obchodní a technická školení. Čtěte více