Domů     Těší mě: Od kdy si vlastně podáváme ruce?
Těší mě: Od kdy si vlastně podáváme ruce?
22.9.2021

V dnešní době zcela všední záležitost. Dva lidé k sobě přistoupí, podají si ruce a vzájemně jimi potřesou, ať už na znamení pozdravu, uzavření dohody, gratulace, či nabídky tykání. Odkud se ale tento celosvětově rozšířený zvyk vzal?

Na základě nálezu starověkých textů a run archeologové usuzují, že podání ruky je poměrně běžným gestem již pro naše prapředky, obývajícími Zemi před tisíci let.

V antickém Řecku si cizí lidé vzájemně podávají ruce na znamení důvěry a míru – nabízená otevřená dlaň ukazuje, že dotyčný nesvírá žádnou zbraň, kterou by mohl zaútočit.

Potřesení rukou je pak ještě větší prověrkou, protože může z rukávu oděvu uvolnit případné skryté nože či dýky.

Z Řeků si však ruce nepodávají pouze vojáci, zvyk je rozšířen celou tehdejší společností, což dokládají obrazy, na kterých si ruce tisknou ženy, politici či dokonce bohové z Olympu.

Spojenci dobra

Dnes všední gesto dříve platí i za to samé jako podpis smlouvy – sevřením ruky lidé dokazují, že na jejich slovo může být spolehnutí.

„Dohoda může být rychle a prostě vyjádřena slovy. Platit ale začne až ve chvíli, kdy si obě strany podají ruce,“ vysvětluje německý historik Walter Burkert (1931–2015). Nejstarší dochované vyobrazení lidí podávajících si ruce pochází z 9. století př. n.

l. a má podobu kamenného reliéfu. Zachycuje asyrského vládce Salmanassara III. (vládne 858–824 př. n. l.), třesoucího rukou babylonského krále Marduka-zakir-šumiho I. (vládne 855–819 př. n.

l.), se kterým uzavřel spojenectví ve snaze potlačit povstání jeho mladšího bratra.

Nejstarší vyobrazení lidí praktikujících oblíbené gesto pochází z 9. století př. n. l. (Foto: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Nejstarší vyobrazení lidí praktikujících oblíbené gesto pochází z 9. století př. n. l. (Foto: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Poslední rozloučení

Hned několik zmínek o stisku rukou na znamení vzájemné důvěry můžeme najít také v eposech Ilias a Odyssea slavného řeckého básníka a pěvce Homéra (žije v 8. století př. n. l.).

O tři staletí později se gesto stane oblíbeným motivem řeckého umění zhotovovaného ku příležitosti pohřbů.

Nejeden náhrobní kámen v té době zdobí rytiny zesnulých, třesoucích si rukou s rodinnými příslušníky, které mají symbolizovat poslední rozloučení i věčné pouto mezi živými a mrtvými.

Tvrdý oříšek

Podání rukou sice ve starověkém světě plní hned několik funkcí, na tu dnes zažitou a denně praktikovanou si ale musí ještě počkat. Vypátrat kořeny podání ruky na znamení pozdravu je ale tvrdý oříšek.

„Při studiu gest je historik nucen vytěžit maximum z pouhých několika indicií,“ potvrzuje holandský sociolog Herman Roodenburg (*1951).

Řada historiků věří, že tento krátký rituál zpopularizují v 17. století kvakeři, členové náboženského hnutí vycházejícího z křesťanství, kteří ho považují za více rovnostářský než uklánění se či smekání pokrývky hlavy.

Podání ruky s rodinnými příslušníky je populárním motivem řeckých náhrobních kamenů. (Foto: Marcus Cyron / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)
Podání ruky s rodinnými příslušníky je populárním motivem řeckých náhrobních kamenů. (Foto: Marcus Cyron / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)

Nepřijatelná urážka

Tento (staro)nový způsob pozdravu se brzy uchytí i ve zbytku společnosti a s příchodem 18. století si pravidla s ním spojená najdou své místo i na stránkách společenských příruček.

Již v dobách vlády britské královny Viktorie (1819–1901) platí, že by stisk ruky měl být pevný, ale ne přespříliš.

„Muži, který k pozdravu napřaženou ruku stiskne příliš hrubě, nebo s ní příliš prudce potřese, by se již nikdy neměla naskytnout příležitost takovou urážku opakovat,“ radí například jedna příručka z roku 1877.

Má na kahánku?

Oblíbenému zvyku s pradávnou historií však v posledních měsících příliš nepřeje doba koronavirová, a není se čemu divit.

„Tento pozdrav se dá vyložit tak, že člověk, kterému podáváte ruku, je pro vás natolik důvěryhodný, že jste s ním ochoten sdílet jeho bakterie a viry,“ usmívá se Val Curtisová (1958–2020) z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny.

„Abych byl upřímný, nemyslím si, že si zase budeme potřásat rukou,“ dodává americký lékař Anthony Fauci (*1940).

Je možné, že se během pandemie koronaviru uchytí bezpečnější alternativa podání ruky? (Foto: martin-dm / istockphoto)
Je možné, že se během pandemie koronaviru uchytí bezpečnější alternativa podání ruky? (Foto: martin-dm / istockphoto)
Foto: commons.wikimedia.org, istockphoto.com, pixabay.com Titulka (Foto: geralt / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
věda a technika
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř