Reklama
Dnes je úterý 21.05.2024     svátek má Monika

Nezavrhovala bych detektivky, bystří důvtip, říká jubilující L. Klukanová

JUBILUJÍCÍ spisovatelka Ludmila Klukanová. Foto: archiv JL
JUBILUJÍCÍ spisovatelka Ludmila Klukanová. Foto: archiv JL

17.10.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan

Spisovatelka Ludmila Klukanová slaví 85. narozeniny.  Jihlavské listy jí při té příležitosti položily několik otázek. S naší bývalou redaktorkou si tykáme.

Jak se vůbec pozná dobrá kniha?

Asi tak, že má krásný jazyk, sloh a myšlenky, které člověka zušlechtí.

 

Knižní trh je dnes mnohem pestřejší, než když jsi vyrůstala. Mnohem víc se prosazují i komiksy, které se kromě zábavy zabývají i vážnými tématy, třeba holokaustem. Co ty a komiks?

Naposled jsem četla v komiksu Rychlé šípy (to mi bylo 12-13 let), moc se mi líbily, ale jinak na to už dnes nemám věk.

 

­­­Co tě vůbec přivedlo ke psaní?

Měla bych říci po pravdě, že nevím. V devíti letech jsem napsala pohádku pro sestru, která byla nemocná, a potom, jak šel čas, mně to dělalo radost, když moje slohy chválili učitelé a já si potají psala básničky, ale v dospělosti už to byla témata, která mě nutila podat o nich svědectví. Potom tu byl můj otec, sedlák, který byl velmi moudrý a čestný člověk, a ta strašná doba války a po roce 1948 musela být zapsána pro budoucnost.

 

Tvá tvorba vychází z poezie, se kterou jsi začínala, přesto ti žádná samostatná sbírka poezie nevyšla. Proč?

Vyšla mi knížka Slep mi klíč, kterou vnímám jako sbírku poezie, i když není ve verších, protože jde o poezii v próze. Pak vzešla témata, která mi připadala důležitější napsat, a psala jsem prózu. K poezii jsem se třeba vrátila v bibliofilské knížečce Moréna. Nakonec i výbor z mých literárních prací: Vyvěrání – Propadání, tam je také dost mé poezie.

 

Jak moc bylo v době tvého prvního publikování obtížné zaujmout a něco vydat?     

Dnes si to neumí nikdo představit, ale zdálo se to téměř nemožné. Začala jsem publikovat v časopise Host do domu a v Sešitech pro mladou literaturu v 67. - 68. roce, potom časopisy byly zrušeny, knižní vydání nepadalo v úvahu, tiskli jen uznávaní a prověření autoři. Až v 80. letech soudruzi polevili v ostražitosti a já vydala v brněnském nakladatelství Blok knížku pověstí a krajinopisu, ale zase s notnou dávkou poezie, Jezírka.

 

Jako červená nit se tvou tvorbou táhne doba diktatury, ve které jsi žila – téma vesnice a těžkých 50. let. Téma, které nemohlo v době komunistického režimu knižně projít. Knížka Na štítu bylo vytesáno kolo byla kupříkladu cenzurně zkrácena…       

Ano, Na štítu bylo vytesáno kolo bylo zkráceno o vše, co se týkalo náboženství, víry, kostela. Nakladatelství to odůvodnilo nedostatkem papíru.

Pozdější novela Remonta, příběh dospívajícího chlapce, která se odehrává v rodině sedláka, už ale vyšla. Jak se to podařilo?

Vyšla v ostravském nakladatelství Profil a bylo to díky osobní statečnosti redaktorky Sobkové, která knížku prosadila. A příběh novely jsem musela řediteli nakladatelství vysvětlovat. Nejdříve to hned zamítl, že vyzdvihuji kulaky. V brněnském nakladatelství mi dokonce řekli, že taková knížka vyjít nemůže, a kdyby ano, už bych nesměla vzít „tužku ro ruky“.

Řediteli Profilu jsem v dopise oponovala, že vyšel Tichý Don od Šolochova, román s negativním hrdinou Melechovem - i když v mé Remontě nebyla hlavní postava negativní. Psaní o takovém prostředí však bylo do té doby tabu. Nakonec tu knihu pustili, možná i proto, že se už psal rok 1986.

 

Dnes si naopak každý může vydat, co chce, ale zase v záplavě množství knih je možná obtížnější dostat se ke čtenáři a zaujmout.    

Když spisovatel najde svůj hlas, který souhlasí s jeho srdcem, tak u vnímavých čtenářů najde odezvu.

 

Ale může se stát, že kvalitní kniha v tom množství zapadne. To by se před třiceti, čtyřiceti lety nestalo. Byly knižní čtvrtky a na kvalitní knihy se čekaly fronty.  

Ti, kteří o ní mají ponětí, tak si ji najdou. I když vkus čtenářů se značně změnil, dnešní čtenáři hledají většinou zábavu a velmi závažné knihy zůstávají jen hloubavcům.

Jen ještě k minulosti, dokonce i začátkem padesátých let, kdy ještě dobíhaly nakladatelské plány z let minulých, vycházely dobré knihy. Namátkou třeba Nizámí, Tolstoj, Hamza a další.

 

Pak přišla sametová revoluce a ty jsi nastoupila v roce 1990 jako redaktorka do Jihlavských listů. Nakolik tě novinařina zbrzdila od psaní knih?

Tenkrát v nás byla tak silná euforie, že jsem literaturu ani nepostrádala. Věnovala jsem se novinařině, kterou jsem ale neznala a učila se jí.

 

Jak vůbec vnímáš knihu? Jako zdroj vědění, jako umělecké dílo, jako možnost pobavení? 

Myslím, že člověk, který má umělecké sklony či si potrpí na dokument, má také potřebu lehčí múzy a třeba i na ty detektivky. On se tím bystří důvtip, nezavrhovala bych je.

 

A jak by se měla kniha číst, nebo jinak řečeno, jak k ní přistupovat?    

Jsou knihy vzácných děl, ty by se měly opatrovat, jsou knihy naučné, ty by měl čtenář vyhledávat, kdy je potřebuje, jsou knihy „krásné literatury“, ty by měly člověka šlechtit, a potom je čtivo do vlaků.

 

Na Vysočině se každoročně koná Podzimní knižní veletrh, i když vloni se kvůli pandemii neuskutečnil. Nakolik jsou knižní veletrhy důležité?     

Dnes je asi důležitá ekonomická stránka takového počinu. Když po roce 1989 za mnou přišla Markéta Hejkalová s otázkou, zda by měla v Havlíčkově Brodě udělat knižní veletrh, byla jsem nadšená a moc ji podporovala. Myslela jsem si – asi bláhově – že čím víc budou lidé číst, tím víc budou myslet! Dnes vím, že to tak jednoduché není, ale když se čtenář potká s autorem, nakladatelem, když si vyslechne v přednáškových salóncích nějakého spisovatele o jeho knize či názorech, může ho to povznést. Může to být k jeho dobru.

 

Psaní není omezeno věkem. Na čem teď pracuješ?

Napsala jsem pohádky, kterých si velmi považuji, protože jejich náměty jsou z přírody, která se musí opečovávat, aby nám vydržela. Potom si víceméně pro sebe píšu jakousi kroniku, která se týká všeho, co se událo ve světě, v zemi nebo v rodině. A občas napíši nějaké Časobraní pro Jihlavské listy.

 

Fotografům se přeje: Dobré světlo. Co se přeje spisovatelům?

Řekla bych neotřelé myšlenky a dobrou tužku.

 

Takže za Jihlavské listy přejeme neotřelé myšlenky a dobrou tužku do dalších tvůrčích let.  

 

 

----Literární nej Ludmily Klukanové----

Která kniha tě nejvíc ovlivnila?   

Po válce, v jedenácti letech, jsem ze školní knihovny dostala ke čtení Babičku Boženy Němcové. Bylo to pro mne zjevení, protože jsem podobnou babičku měla doma. Potom jsem na měšťance propadla Zeyerovi, Vrchlickému, Nerudovi, ale setkání s poezií Otokara Březiny mě zcela pohltilo. Později to byl Robinson Jeffers, Chalív Džibrán, Saint-John Perse a další. Dál Jakub Deml, Karel Čapek, Dostojevský, Tadeus Nowak, Exupéry, Márquez – a bylo by jich ještě hodně, co mně přinášeli své bohatství vidění světa jinak, než jsem ho viděla já.

 Ke které knize se nejvíce vracíš?       

Je to asi divné, ale Bible, což je poklad na celý život, a potom Zpěv pro rovnodennost od Saint-John Perseho a Exupéryho Citadela.

 Kterému žánru dáváš přednost?      

Poezii.

 Kterou knihu by si měl přečíst úplně každý?      

Knihu Přísloví a Knihu Kazatel – možná by byli lidé moudřejší.

 Která kniha tě nejvíc zklamala, nebo nesplnila tvé očekávání?       

Když si tak vzpomínám, byly to knížky z mého dospívání o lásce, jaké psala M. Kyzlinková nebo Brodský-Zahradník.

 Na knihy kterého autora se nejvíc těšíš?         

Nestačím ani přečíst naši knihovnu, ale byly by to knihy s historickými a archeologickými objevy, či úvahy Tomáše Halíka.

 Kterou by sis přála dostat na Vánoce pod stromeček?       

Asi nějakou, která by lidem vysvětlila, proč tu na Zemi „strašíme“, proč zde vlastně jsme.

 Která z knih tě v poslední době nejvíce oslovila?          

Deník Henryho Davida Thoreaua a Radky Denemarkové Hodiny z olova.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
17.05.2024 AktualityZ babiččiných peněz dali už 100 milionů

O dotační program Oprav dům po babičce, který lidem usnadňuje opravu staršího rodinného domu a umožňuje vytvořit energeticky úsporné bydlení, je velký zájem. V rámci celého Česka ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityBeseda: Lidem vadí jednosměrka ve Fibišce

„Není to předvolební agitka,“ upozornil hned na počátku její pořadatel a moderátor v jedné osobě David Pik, jihlavský redaktor televize Nova. Prostřednictvím sociálních sítí na sváteční ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityPotápěči vytáhli z rybníka mrtvolu

Až nařízená pitva určí přesnou příčinu smrti muže (45), jehož tělo bez známek života objevili na hladině Zámeckého rybníka v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. O případu informovala ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNa střední školy se na Vysočině dostali z devátých tříd téměř všichni

Do prvních ročníků středních škol se na Vysočině hlásilo 4722 žáků devátých tříd základních škol. Přijatých bylo přes 97,4 procenta z nich. Po Ústeckém kraji je to druhé nejvyšší ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityV Jihlavě bude zavřený starý Brněnský most u zoo, opravy budou stát 33 milionů

V Jihlavě bude od pondělí zavřený starý Brněnský most v údolí Jihlávky blízko zoologické zahrady. Jeho opravy budou stát zhruba 33 milionů korun, práce by měly skončit v polovině letošního ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityDalší část obchvatu Jihlavy dotuje stát kvůli Dukovanům

Další část silničního obchvatu Jihlavy bude stát 277 milionů korun bez daně. Zakázku pro kraj zajistí konsorcium firem MI Roads a IMOS Brno. Na tuto stavbu a na obchvat města Brtnice dá ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityHeulosem ve čtvrtek proběhnou světlušky

Noční běh pro Světlušku se v Jihlavě uskuteční 16. května. Veškerý výtěžek ze startovného půjde projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNa sjezdu z dálnice staví obří kruháč

Původní podoba křížení silnice I/38 a dálnice D1 na exitu 112 v Jihlavě - Pávově je od pátečního rána minulého týdne historií. Dělníci frekventovanou a podle analytiků dopravní nehodovosti ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNestátní vlastníci v sobotu otevřou své lesy a představí je veřejnosti

V obecním lese v Horních Dubenkách a v lese v Jihlavě za Lyžařem se budou moci lidé v sobotu 18. května zapojit do péče o les. Obec Horní Dubenky a Správa městských lesů Jihlava se v tento ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityRadim Rovner o vandalismu: Stojí nás to neskutečné peníze

Miliony cestujících, nové vozy, ale i problémy s vandalismem. To jsou tři velké výzvy pro jihlavský dopravní podnik (DP). Ředitel DP Radim Rovner na tiskové konferenci novinářům oznámil, ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityPřed povodní má Jestřebí ochránit obří poldr za desítky milionů korun

S blížícím se začátkem června si obyvatelé místní části Brtnice připomenou šest let od bleskové povodně, která bortila zídky, odnesla osobní auto, vyvrátila dopravní značení a voda ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityOd mala mě televizní soutěže bavily

Martin Pašek z Třebíče uspěl v populární televizní soutěži Superlov. Ukázal velké znalosti a po zásluze si domů odnesl poměrně vysokou částku peněz. Hlásil jste se rovnou do ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net