Atlet klubu Eleven Run Team Lukáš Kučera zvítězil v 73. ročníku Běhu přes Valašské kotáry – Běhu Zlínem. V závodu dlouhém 10 kilometrů dosáhl času 32:23. Stříbrnou příčku vybojoval se ztrátou 3 minut a 8 sekund reprezentant pořádajícího AK Zlín Filip Vabroušek, třetí místo obsadil Jan Kábela (SP Malenovice, 36:50). Bronislav Matouch (38:37) skončil čtvrtý a Pavel Novosad (oba AK Zlín, 39:08) byl pátý.

Lukáš Kučera téměř osm let neběžel žádný závod na dráze. Letos na dráze absolvoval pouze jeden trénink. Přesto ve Zlíně jasně dominoval.

,,Už mi končí sezona. Také forma mi jde dolů. V tomto období už na mě začíná být zima. Ve Zlíně, kam si rád jezdím zazávodit, bylo v neděli ovšem velmi příjemné počasí,“ pochvaloval si Kučera podmínky na zlínském atletickém oválu.

Ten bez problémů potvrdil roli největšího favorita letošních ,,kotárů“.

,,Při pohledu na startovní listinu jsem zjistil, že jediným vážným soupeřem bude Filip Vabroušek. Ale věřil jsem, že ho porazím,“ nechybělo Brňanovi na startu sebevědomí. A právě dvojice Lukáš Kučera, Filip Vabroušek se hned po zaznění startovního výstřelu odpoutala od všech ostatních soupeřů.

,,S Filipem jsme úvodní dva kilometry běželi na čele společně. Poté jsem se definitivně probojoval na první místo a už jsem na něm zůstal až do cíle. A jakmile jsem Filipa o jedno kolo předběhl, tak jsem trochu ztratil motivaci. Brzy jsem však zase zrychlil a v závěru jsem tempo ještě mírně vystupňoval,“ prozradil spokojený Lukáš Kučera.

Tříkilometrový závod žen ovládla díky času 10:59 domácí Kateřina Hálová (AK Zlín), před zlínskou vytrvalkyní Janou Žaludkovou, která byla o osmadvacet sekund pomalejší. Bronz brala za čas 11:45 další atletka ze Zlína Adéla Stavinohová.

,, Pokud nejsem nemocná, nebo na soustředění, tak Valašské kotáry běhám každý rok. Proto jsem ani letos domácí závod nevynechala,“ vysvětlovala Kateřina Hálová.

Na závod se speciálně nepřipravovala.

,,V současném období chodím hodně plavat a běhat do lesa. V pátek před ,,kotáry“ jsem si ovšem byla na zlínském atletickém stadionu zaběhnout několik rovinek,“ přiznala Hálová.

V závodu chtěla držet svoje tempo a to se jí dařilo.

,,Hned po startu jsem se probojovala na první příčku. V průběhu druhého kilometru jsem trochu zpomalila, ale v závěru jsem zase zrychlila,“ prozradila reprezentantka AK Zlín, kterou v cíli kromě zisku zlaté příčky potěšil také čas pod 11 minut.

Vítězka rovněž prozradila svůj další závodní program.

,,V neděli si zazávodím ve zlínském aquatlonu a pokud se budu cítit v běžecké formě, tak se na začátku listopadu zúčastním půlmaratonu v Otrokovicích,“ plánuje Kateřina Hálová.

Letošní ročník Běhu přes Valašské kotáry – Běhu Zlínem se poprvé v historii uskutečnil na atletickém oválu Stadionu Mládeže ve Zlíně. Závodu přálo počasí. Bylo slunečno a teplota se pohybovala kolem 16 stupňů.

• Muži do 39 let: Lukáš Kučera (Eleven Run Team).
  • Muži do 49 let: Jan Kábela (SP Malenovice).
  • Muži do 59 let: Bronislav Matouch (AK Zlín).
  • Muži nad 60 let: Jiří Prokop (Běhy Zlín).
  • Ženy: Kateřina Hálová (AK Zlín)
  • Junioři: Tomáš Kozmík (AK Zlín)
  • Dorostenci: Adam Hustý (AK Zlín).
  • Juniorky: Jolana Hašová (AK Zlín)
  • Dorostenky: Monika Železníková (AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště).
  • Starší žáci: Tomáš Vlček (Vizovice).
  • Starší žákyně: Tereza Fusková.
  • Mladší žáci: Adam Linhart (AK Zlín).
  • Mladší žákyně: Monika Železníková (AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště).
  • Atletická přípravka – hoši: Libor Železník (AC Slovácká Slavia Uherské hradiště).
  • Atletická přípravka – dívky: Lucie Mikešová (Biathlon Halenkovice).
  • Atletická minipřípravka – hoši: Adam Staněk (Kostelec)
  • Atletická minipřípravka – dívky: Adéla Sedláková (AHA Vyškov).

PŘEHLED ABSOLUTNÍCH VÍTĚZŮ POSLEDNÍCH 6. ROČNÍKŮ BĚHU PŘES VALAŠSKÉ KOTÁRY 2015 – 2021: