Umělecké památky Moravy a Slezska pokračují

Umělecké památky Moravy a Slezska pokračují

Tisk

umelecke pamatky moravy a slezska perexV roce 1977 vyšel první svazek UMĚLECKÝCH PAMÁTEK, ambiciózního uměnovědného cyklu encyklopedických knih, které nejprve přiblížily pamětihodné objekty v Čechách, poté též na Moravě a Slezsku jakož i v Praze. Zatímco první čtyři svazky věnované místům v Čechách byly reaktivně útlé, dohromady dosáhly přibližně 2400 stran, byl tento rozsah později mnohonásobně překročen. Vždyť jen Praze – tedy jedinému, byť největšímu městu – bylo věnováno bezmála pět a půl tisíce stran! 

Poslední díly, které popisovaly Velkou Prahu, jsme hodnotili ZDE a ZDEV roce 1994 si čtenáři mohli prohlédnout první část Uměleckých památek Moravy a Slezska. Druhá následovala o pět let později. A pak nastala více než dvacetiletá průrva; až letos vyšel třetí (dvojsvazkový) díl zahrnující lokality začínající pouhými dvěma písmeny - O a P. Dlužno ovšem dodat, že zachycuje rozlehlá města s mnoha památkami (Olomouc, Ostrava, Prostějov, Přerov…). Texty, poprvé prokládané mnoha barevnými obrázky, pokryly 1239 stran. A není divu, vždyť jen Olomouc si vyžádala zhruba 250 stran popisu. Doufám, že na další knihy budeme čekat kratší dobu než celá desetiletí. A protože pojednání dospěla k mnohem větší podrobnosti, než tomu bylo na počátku zvykem, možná by stálo za úvahu, přepracovat úvodní Umělecké památky Čech, navíc přece jen poplatné normalizačnímu období, kdy byly připravovány.

Obdivuhodný projekt s pochybným přístupem
Jednotlivá hesla popisují celkem 267 sídelních celků – měst, městeček a vesnic – a přibližují nejen architektonický odkaz (kostely, paláce i pozoruhodné domy) včetně drobných užitkových staveb (např. kašny), ale také památky sochařské (počítaje v to trojické i mariánské sloupy, vztyčované v pobělohorském období), výtvarné doklady apod. Postihuje sbírkové fondy archivů, galerií a knihoven. Každé heslo uzavírá soupis směrodatné (zejména poválečné) literatury, která se k danému tématu vztahuje. Také obrazová složka je mimořádná: obsahuje přes 2000 fotografií a přes 350 kreseb, nejčastěji plány staveb, ale i celých osad, přetiskovány jsou i cenné archivní materiály. Za důležité považuji, že autoři (editory výsledné podoby jsou Bohumil Samek a Kateřina Dolejší) se nespoléhali jen na dosavadní poznatky či zjištění, ale znovu je ověřovali vlastní obhlídkou.

umelecke pamatky moravy a slezska Olomouc -orloj

Na knize je obdivuhodné množství pečlivosti, která musela být vynaložena, aby získala podobu, v jaké je předkládána. Avšak trochu pozornější čtenář snadno postřehne, že některé „nežádoucí“ přestavby (třeba na přiloženém snímku zobrazený olomoucký orloj, který současnou podobu získal až počátkem 50. let v souladu s tehdy vládnoucím třídním náhledem) postrádají podrobnější výklad i fotodokumentaci. Takové přehlížení považuji za vážný nedostatek, kterého by se publikace tohoto druhu měly vyvarovat. Měly by proporčně popsat veškeré jevy, které se staly součástí odkazu minulosti dávné i nedávné, aniž by se vnášela ideologická předpojatost - jen s převráceným hodnotovým znaménkem, než tomu bylo za komunistického režimu.

umelecke pamatky moravy a slezska

Umělecké památky Moravy a Slezska O/P Bohumil Samek, Kateřina Dolejší (eds.)
Vydalo Nakladatelství Academia, Praha 2021. Dva svazky - 620 + 619 stran.

Hodnocení: 90 %

Foto: kniha, Kudy z nudy - Olomoucký orloj s figurkami proletářů
Umělecké památky Moravy a Slezska 3. O/P 2 svazky — Academia


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Polnišová: „Krásny scénár a vynikajúci herci. Čo viac s si herec môže priať.“

petra polnisova 200Petra Polnišová je jedna z hlavních představitelek hrdinek filmu Známí neznámí. Jak se jí hrálo s Martinem Hoffmanem, jaká byla nálada na place a proč byste měli tento film vidět?

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ponořte se do vzpomínek na doby nedávno minulé: Retro ČS aneb Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu

retro perexVzpomínáte rádi na doby nedávno minulé? Sednete si rádi s rodinou, kolegy, známými či přáteli a pobavíte se u zažloutlých fotografií o tom, jak bylo kdysi? Potom je právě pro vás určena kniha Retro ČS, Co bylo (a nebylo) za reálného socialis...

Z archivu...


Literatura

Vlčí stopy: Můj život s vlčí smečkou

vlci stopyOstravská rodačka Tanja Askani je žena, která doslova běhala s vlky. O svém životě s vlčí smečkou napsala dojemné vyprávění doprovázené nádhernými fotografiemi zvířat a přírody. Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Divadlo

Rychlé šípy aneb Kam se poděli gentlemani? … o zábavu a humor není nouze

rychle sipy divadlo radostKdyž jsem šel na představení Rychlé šípy, nevěděl jsem, co od toho mám čekat. Pětici kamarádů zná snad každý. Všichni vědí, kdo to byl Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Čer...

Film

Severský filmový čtvrtek zval na bláznivou jízdu v Autobusu sebevrahů


autobus200Skandinávský dům pokračuje ve svém cyklu Severské filmové čtvrtky v Komorním kině Evald. Minulý čtvrtek – 14. dubna 2016 – byla na programu komedie (i když se to podle názvu nemusí tak jevit) Autobus sebevrahů podle knihy oblíbeného finského autora Arta Paasalinny...