Jiří Kuběna: Ráno Na Olympu. Verše moravského básníka osudově spjatého s hradem Bítov

6. prosinec 2021

„Žít, Prostě Žít: Stát Za To. Vítězit Bez Boje!,“ píše v titulní básni závěrečného dvojsvazku svého básnického Díla Jiří Kuběna (1936–2017). Název Ráno Na Olympu patří celému Dílu VII, dále speciálně jeho druhému svazku a také jeho závěrečnému básnickému oddílu, obsahujícímu básně z let 2008−2013. Konečně i báseň, která tomu všemu vévodí, se tak samozřejmě jmenuje. Verše moravského básníka poslouchejte v podání Martina Dohnala on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Martin Dohnal
Připravila: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2014

Olympem je zde míněn stav mysli, ale v přeneseném slova smyslu také hrad Bítov na soutoku Dyje a Želetavky, kde básník a památkář Jiří Kuběna působil v letech 19942006 jako kastelán a kde i později bydlel. Od roku 2005 vedle něj na Bítově žil a tvořil sochař Karel Žák (narozen 1986), kterému je věnována titulní báseň i řada dalších.

Pořad z cyklu Souzvuk čerpá tvorbu ze závěrečného dvojsvazku básnického Díla Jiřího Kuběny (tedy z let 19892013). Celé Dílo pak zahrnuje 7 dílů v devíti svazcích a vycházelo od roku 1998 nejprve v nakladatelství Vetus Via Jaroslava Erika Friče, poté edici převzalo nakladatelství Host.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.