Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zatím nejsou známky, že omikron způsobuje závažnější průběh, tvrdí JAR

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Odborníci z Jihoafrické republiky (JAR) nevidí známky toho, že by varianta koronaviru omikron způsobovala vážnější průběh onemocnění covid-19, uvedl dnes podle agentury Reuters tamní ministr zdravotnictví Joe Phaahla. Varianta omikron byla poprvé zaznamenána právě na jihu Afriky a v JAR způsobila značný nárůst počtu nakažených.

Ve více než polovině z devíti jihoafrických provinciích také prudce narůstají počty pacientů přijatých do nemocnic. Jak ale upozornil ve čtvrtek představitel africké pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Thierno Baldé, pacienti se nijak často nedostávají na jednotky intenzivní péče. Podle něj je nyní pouze šest procent lůžek na JIP v zemi obsazeno covidovými pacienty. Úmrtí také nepřibývá dramaticky a znepokojivé nejsou ani údaje o průměrné délce pobytu v nemocnici, podotkl Reuters.

"Z předběžných dat se zdá, že sice roste počet hospitalizací, ale vypadá to, že za tím stojí spíše počty (nově infikovaných) než závažnost samotné varianty omikron," sdělil dnes jihoafrický ministr zdravotnictví.

Ve čtvrtek JAR ohlásila 22.000 nových případů covidu-19, zatím nejvíce v současné čtvrté vlně, způsobené omikronem. Za třetí vlny, která souvisela s variantou označovanou jako delta, evidovala ale i přes 26.000 případů.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň dnes oznámilo, že ještě tento měsíc v zemi začne očkování třetí dávkou vakcíny. V současnosti je v JAR plně očkováno asi 38 procent dospělých, což je více než v mnoha jiných afrických zemích.

Témata:  Jihoafrická republika COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

22. května 2024 14:35

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Doba se zkrátí

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy