Biden vyhlásil po ničivých tornádech ve státě Kentucky stav katastrofy, navýší tam federální pomoc

Americký prezident Joe Biden v neděli pozdě večer místního času (v pondělí ráno SEČ) vyhlásil stav katastrofy pro stát Kentucky, který zasáhla tornáda. Díky kroku má stát nárok na další federální podporu, informovala agentura Reuters. Série tornád udeřila v centrální části Spojených států v noci na sobotu a v Kentucky má 64 potvrzených obětí. Dalších 14 mrtvých hlásí státy Illinois, Tennessee, Arkansas a Missouri.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden v sobotu schválil vyhlášení stavu nouze ve státě Kentucky, který byl zasažen ničivými bouřemi a tornády. Šéf Bílého domu tím umožnil uvolnění federální pomoci pro stát

Prezident Joe Biden vyhlásil v Kentucky stav katastrofy, díky tomu tam mohou lidé získat větší federální pomoc | Zdroj: Reuters

Guvernér Kentucky Andy Beshear v neděli hlásil, že bouře s tornády si v jeho státě vyžádaly nejméně 80 životů, nyní ale provizorní bilanci snížil. "Nejpřesnější součet, který dnes ráno máme, je 64 (mrtvých) obyvatel Kentucky," citovala jej agentura AFP. Beshear také informoval, že úřady pohřešují více než stovku lidí, konečný počet obětí podle něj možná nebude k dispozici ani za týden.

Sníženou bilanci obětí guvernér ohlásil poté, co se v městečku Mayfield, kde tornádo srovnalo se zemí továrnu na svíčky, údajně podařilo najít celkem 90 ze 110 pohřešovaných zaměstnanců. Oznámila to společnost, která výrobnu provozuje, s tím, že se pohřešuje osm lidí a osm lidí zemřelo.

Tornáda v Kentucky mohou mít podle guvernéra přes stovku obětí. Ve státě vyhlásili stav nouze

Číst článek

Úřady nyní prohlášení společnosti prověřují. "Mnoho zaměstnanců se shromáždilo v krytu a když bouře skončila, továrnu opustili a šli domů. Bylo obtížné se s nimi spojit kvůli výpadkům elektřiny a telefonních linek. Doufáme, že se nám podaří najít i těch zbývajících osm," uvedl mluvčí společnosti Bob Ferguson.

„Podle některých prvních zpráv mohlo být v továrně až 70 mrtvých. I jeden je příliš, ale děkujeme Bohu, že to číslo je mnohem, mnohem nižší,“ řekl Ferguson agentuře Reuters.

Federální pomoc pro Kentucky podle Bílého domu zahrnuje příspěvky na dočasné bydlení a opravy domu, půjčky na pokrytí nepojištěného majetku a další programy cílené na jedince či majitele podniků. Beshear o vyhlášení stavu katastrofy formálně požádal v neděli, Biden ji ve stejný den obdržel a schválil. Již v sobotu prezident pro Kentucky vyhlásil stav nouze.

Další mrtví jsou hlášení z Illinois, kde tornádo zasáhlo sklad firmy Amazon a o život přišlo šest lidí. V Arkansasu je postižený pečovatelský dům, kde zemřel jeden člověk a další jinde v tomto státě. Čtyři mrtvé má Tennessee a dva Missouri.

Ještě to potrvá dlouho, zní z Mikulčic. Někteří se po červnovém tornádu ještě nevrátili do svých domovů

Číst článek

Tyto státy zasáhlo asi pět desítek tornád, které se objevily ve fázi roku, kdy chladné počasí obvykle brání jejich vzniku. Někde jsou hlášeny mimořádné materiální škody, například městečko Dawson Springs v Kentucky je zničeno ze 75 procent. „Nejhorší, co jsem kdy viděl, je to strašlivé,“ řekl jeho starosta Chris Smiley. Dawson Springs má necelých 3000 obyvatel a podle stanice CNN se asi sto pohřešovalo.

Bouřkový systém v několika státech narušil dodávky elektřiny a pro desetitisíce odběratelů výpadky proudu dosud přetrvávají. Agentura AP popisuje, že ve zmiňovaném Mayfieldu jsou nyní přeživší silného tornáda i bez tepla a dodávek pitné vody.

„Naše infrastruktura je značně poničená. Nemáme žádnou tekoucí vodu. Přišli jsme o náš vodojem. Přišli jsme o systém čištění odpadních vod a město nemá žádný zemní plyn,“ řekla starostka Kathy O'Nanová.

Inflace je ve Spojených státech největší za téměř 40 let. Stoupla na 6,8 procenta

Číst článek

V Kentucky jsou na postižených místech pracovníci Federální agentury pro řešení krizových situací a v devíti nejponičenějších okresech bylo nasazeno 300 členů Národní gardy.

Český prezident Miloš Zeman v kondolenčním telegramu adresovaném Bidenovi vyjádřil „hluboký zármutek“ a označil za „bezprecedentní“ míru devastace, kterou přírodní živel způsobil. Šéfovi Bílého domu i rodinám obětí vyslovil hlubokou soustrast a všem přeživším popřál brzké zotavení.

Rodinám mrtvých dnes vyjádřil soustrast mimo jiné také papež František. Ocenil práci záchranářů, situaci označil za „nesmírnou tragédii“ a sdělil, že se za všechny postižené bude modlit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme