SmVaK Ostrava: Zbytky hodování do kanalizace nepatří! Buďme odpovědní

blank

Vánoce jsou tady a kanalizace není odpadkový koš. Do čistíren odpadních vod společnosti SmVaK Ostrava totiž přitéká dlouhodobě velké množství látek a předmětů, které tam nepatří. Způsobují problémy na strojích a zařízeních, zvyšují náklady a zatěžují životní prostředí. Jak připomíná mluvčí Marek Síbrt, dny vánočního hodování a novoroční oslavy jsou v tomto ohledu jedním z nejrizikovějších období v roce.

V třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k evropským premiantům, v oblasti nakládání s použitými tuky a oleji to podle Síbrta bohužel neplatí. Lidé by se podle něj měli zamyslet také nad tím, že odpad v kuchyni, umyvadlo v koupelně nebo toaleta nejsou odpadkovým košem.

„Velké problémy v odpadní vodě způsobují oleje a tuky, které do ní velká část lidí běžně vylévá. Při smažení vánočních kaprů a řízků to platí o to víc a důsledky jsou o to horší. Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny potrubí stok, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají. Řada měst a obcí v regionu je navíc velmi odpovědná a pomáhá problém řešit instalací kontejnerů pro použité jedlé oleje a tuky, které jsou dále recyklovány a využívány. Je patrné, že přístup municipalit se v tomto ohledu v posledních letech mění k lepšímu a další postupně instalují v ulicích nádoby, kam lze použité oleje a tuky vyhodit. Toho si ceníme,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Dále také způsobují komplikace zátky od lahví a jiné předměty, které na sebe v potrubí nabalují další odpady. Toaletu by si navíc lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla. „Slouží jako potrava pro hlodavce, kteří ve stokách žijí a díky dostatečnému přísunu stravy se mohou nekontrolovatelně množit. Na jaře během plošných deratizací a na podzim při ohniskových deratizacích pak musíme jejich počet eliminovat na únosnou mez,“ vysvětluje Tlolka.

Kanalizace ale také neslouží k likvidaci nevyužívaných léků, chemikálií, ředidel nebo zbytků barev. Pokud se dostanou do odpadní vodou, mohou narušit fungování čistírny odpadních vod, způsobit ekologickou havárii a částečně projít čistírenským procesem dále do vodních toků. „Z našeho pohledu jde o zásadní problém. Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na samotný provoz zařízení, která lidskou nezodpovědností trpí. Látky a předměty, které do odpadní vody nepatří, způsobují technické problémy a proces odkanalizování a čištění odpadních vod prodražují. To má ve svém důsledku dopad na peněženku každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění odpadní vody (stočné). Kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadků, ať již v jakémkoliv skupenství,“ vyzývá k odpovědnosti generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Scroll to Top