Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pacient, za kterého v nemocnici dýchaly přístroje přes 40 dní, dnes aktivně sportuje a užívá si života

Celý MS kraj |

Celý příběh začíná v listopadu 2020. Tehdy lékaři ECMO týmu Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí převzali pana Jana Pallu do své péče od kolegů z Vyškova na Moravě. Pacient byl tehdy ve vážném zdravotním stavu s covid zánětem plic. Více než 40 dní byl napojený na přístroje zajišťující mimotělní okysličování krve, tzv. ECMO. Domů se ke své rodině vrátil po 81 dnech. Nyní po více než roce je plný života a energie, zdravotní problémy ale stále přetrvávají.

Radim Špaček, vedoucí lékař ECMO programu: "Pan Palla byl na naše oddělení přeložen až z vyškovské nemocnice, z důvodu absolutního nedostatku ECMO přístrojů v tamějším okolí. Pamatuji si, že k nám přijel po dvouhodinové cestě v kritickém stavu s těžkou poruchou okysličení krve. Pan Palla byl na ECMO pro špatný stav napojen bezprostředně po přijetí. Bez jeho zavedení by pravděpodobně přežití onemocnění nebylo možné. Po stabilizaci napojením ECMO podpory u pacienta dále pokračovala komplexní léčba covid onemocnění, včetně umělé plicní ventilace a umělého spánku. Léčba se nijak nelišila od ostatních pacientů s covid-19. V průběhu hospitalizace jsme dále byli nuceni průběžně bojovat s opakovanou infekcí různých orgánů, což se nám naštěstí povedlo dobře zvládnout díky trpělivost, profesionalitě a zkušenosti ošetřujícího personálu. Pana Pallu jsme z přístrojů odpojili po dlouhých 44 dnech."

Poté co lékaři propustili pana Pallu do domácí péče, začal pro něj uzdravovací maraton. Trvalo to více než 10 měsíců, než se pan Palla začlenil zpátky do běžného života. Přesto i dnes, po více než roce, u něj přetrvávají zdravotní obtíže a do společnosti se vydává méně, než byl zvyklý kvůli obavám z opětovného nakažení.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Celý můj uzdravovací proces byl velmi pozvolný, nešlo to hned, jak bych si přál. Nejdříve jsem byl zavřený pořád doma, až v létě, kdy se uvolnila epidemiologická situace a covid se na chvíli „schoval“, tak jsem začal chodit i mezi lidi a mé kamarády. Jsem členem Sokola, takže hřiště mám moc rád. S kamarády hrajeme klasický i stolní tenis. Jakmile jsem udržel kolo a byl si jistý svou stabilitou, vyrazil jsem na projížďky po okolí. Přes léto jsem jezdil téměř denně. V létě jsem byl s rodinou na mé oblíbené Šumavě, kam každým rokem jezdíme na místní cyklostezky."

Zpět do práce nastoupil pan Palla po 10 měsících.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Ruce a nohy, které mě doteď bolí, by možná ještě chvíli byly doma. Měl jsem strach, ať to zvládnu, práce je fyzicky náročná, protože pracuji u údržby silnic a dálnic, ale máme dobrý kolektiv, který mě podporuje. Nikdy jsem nemarodil, takže doba, kterou jsem doma strávil, byla nekonečná a nemohl jsem to už vydržet."

Tomu všemu předcházela dlouhá a náročná léčba, která není stále u konce. Jan Palla měl z počátku částečně ochrnuté svalstvo a musel se znovu učit mluvit, jíst a stát na nohou. Po odpojení od ECMO přístroje ušel pan Palla kus cesty.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Po propuštění do domácí péče jsem rehabilitoval převážně doma, potřeboval jsem posílit pohybový aparát, přijímal jsem hodně bílkovin v potravě, abych si znovu vytvořil svoji svalovou hmotu. Taky jsem užíval spoustu vitamínů a minerálů a to nejen ve stravě. Snažil jsem se trénovat i poškozené plíce různými dechovými cvičeními. Vše jsem konzultoval s lékaři a s rehabilitací. Trénoval jsem i mluvení, protože mi všechno ochablo. Postupně jsem začal chodit na procházky a přidával jsem zátěž. Léčbu v lázních jsem vynechal z obavy, abych opět nechytl nějaké infekty, takže jsem všechno zvládl doma za podpory manželky a rodiny. Dokonce jsem trénoval i jemnou motoriku různými domácími pracemi. Musel jsem na sobě hodně pracovat, ale mám okolo sebe hnací motor, a tím je má skvělá rodina."
Radim Špaček, vedoucí lékař ECMO programu: "Návrat pana Pally do běžného života byl pro nás extrémně pozitivní informací. Dodnes nás zásobuje fotkami jak z pracovních, tak mimopracovních a především sportovních aktivit, což nás motivuje a dává naší práci jistě smysl. Na případu pana Pally jsem si uvědomil, jak může i náhoda ovlivnit lidský život. Kdyby kolegové z Vyškova zavolali o pár dní později, mohlo se stát, že by už volný ECMO přístroj nebyl ani u nás."
Veronika, dcera vyléčeného pacienta: "Tehdy to byly ty nejhorší chvíle našich životů. Tatínek nebyl s námi na Vánoce, dokonce „prospal“ i své lednové narozeniny. Den po jeho narozeninách ho odpojili od ECMA a začal jeho nový život, jak říká taťka, od té doby bude slavit narozeniny dva dny po sobě. Těšíme se, že letos oslavíme vánoční svátky v klidu, ve zdraví a všichni pohromadě."
Jan Palla, vyléčený pacient: "Všechno zlé je snad už za námi. A moc mě těší, že si mohu opět užívat života. Mám za sebou pěknou dovolenou, setkávám se s nejbližšími přáteli, po nástupu do práce jsem si užil sportovní hry, které nachystali moji kolegové. Ve volném čase stavím se zetěm dílnu a manželce jsem udělal novou koupelnu. To byl super způsob, jak trénovat motoriku v rukou. Dokonce jsme dělali doma se synem i zabíjačku. Občas nevím, kam dříve skočit. Často hlídám čtyři vnoučata, mám dvě vnučky a dva vnuky."

Života si vždy vážil a teď si ho váží stejně tak. Přestože nerad na toto období vzpomíná, zůstala mu připomínka v podobě bolesti nohou a rukou.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Nyní konečně dělám vše, co jsem dělal i před mým nakažením. Jen obavy o zdraví mé rodiny a strach ze znovu nakažení zůstávají. Není totiž nic horšího, než když se dusíte a nikdo vám nemůže pomoci. Každopádně se už moc těším na Vánoce, protože ty loňské jsem strávil na ARO oddělení v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí. Dárky jsem tehdy dostal se zpožděním. ECMO tým mi zachránil život, a tímto jim opět všem ze srdce děkuji a posílám přání ke klidným a hlavně zdravým Vánocům. Zdraví přeji všem lidem, jelikož to je to nejcennější co máme."
Nahlásit chybu


K tématu

Hornická poliklinika v Ostravě má novou odběrovou místnost

21. září 2023 14:51 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Zvýšení komfortu pacientů, kteří nebudou muset přejíždět k odběrům do jiného zařízení, i spolehlivá a rychlá vyšetření pro odesílající lékaře nabídne nové odběrová místnost v Ostravě. Hornická poliklinika ji otevírá prostorách v Modrého pavilonu na Slezské Ostravě.

Nemocnice v Třinci-Podlesí má novou magnetickou rezonanci za 33 milionů

18. června 2023 14:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Špičková magnetická rezonance v hodnotě 33 milionů korun slouží nově pacientům Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Zdravotnické zařízení po 11 letech provozu obměnilo toto přístrojové vybavení, které je vybaveno kromě jiného také hardwarem a softwarem umožňujícím provádět jak vyšetření srdce, tak i vyšetření periferního cévního systému v plně požadovaném rozsahu komplexního kardiovaskulárního centra Ministerstva zdravotnictví ČR, mezi která se třinecká nemocnice v Podlesí řadí.

Nová zubní ambulance v Novém Jičíně přijala za 4 dny na 5 600 žádostí o registraci

9. října 2023 10:17 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Další nově otevřená zubní ambulance si připsala obrovský zájem pacientů. Za první 4 dny hlásili z novojičínské nemocnice 5 592 žádostí o registraci. Tento počet několikanásobně překročil kapacitu zařízení. Vstupní prohlídky komplikuje i fakt, že řada nově registrovaných pacientů navštívila zubaře ve stavu, kdy jejich chrup již vyžaduje zvýšenou péči, a tak není možné provádět registrační prohlídky rychleji. Do ambulance proto nyní nemocnice ke zkušenému lékaři hledá posilu.


V Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Najdete je na městském hřbitově a v Městských sadech

Včera 16:03 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Městských sadech byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali.

Dům v Morávce byl v ohrožení kvůli požáru ohřívače bazénové vody

Dnes 7:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pět hasičských jednotek zasahovalo ve středu před polednem u požáru ohřívače vody do bazénu a garáže rodinného domu v Morávce. Dům hasiči svým rychlým zásahem zachránili, přesto majitelům vznikla škoda za zhruba 700 tisíc korun.

ADRA v Havířově uspořádala charitativní běh na podporu dobrovolnictví i pomoc hendikepovanému Honzovi

ADRA v Havířově uspořádala třetí ročník charitativního běhu na podporu dobrovolnictví. Výtěžek poputuje i na pomoc hendikepovanému mladíkovi. Akce se zúčastnili lidé s batolaty i senioři ve vysokém věku.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

Včera 15:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.


Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Moravskoslezští záchranáři jsou nejlepší z celé země. V soutěži Resusci cup nenašli přemožitele

15.5. si připomínáme Den linky 155, která patří zdravotnické záchranné službě. V našem regionu zvednou operátoři přes tisícovku tísňových volání každý den. Dobrou zprávou je že záchranáři z MS kraji jsou nejlepší z celé země, což potvrdili vítězstvím na soutěži Resusci cup 2024.

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili výročí 125 let od založení sboru

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili v neděli 5. května letošní výročí 125 let od založení sboru. Velká sláva začala mší k příležitosti svátku svatého Floriána, který je právě patronem hasičů. V hasičárně pak členové sboru převzali ocenění za dlouholetou obětavou práci.

Havířov se opět zapojil do závodu Čokoládová tretra, na start se postavilo přes 200 dětí

Na hřišti u ZŠ Marie Kudeříkové v Havířově se konalo základní kolo Čokoládové tretry, což je běžecká soutěž pro děti do 11 let. Motivací pro mladé sportovce byl postup do finále v rámci Zlaté tretry v Ostravě.

Školáci z Opavska se utkali v TrojBoji. Posilovací stroje jim daly zabrat

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.

Dobrovolníci sbírali odpad v části Beskyd

Turisticky velmi oblíbené Beskydy jsou zase o něco čistější. Stovky dobrovolníků se zapojily do jarního úklidu, který probíhal na mnoha místech. My jsme se byli podívat na Prašivé, Ondřejníku a v Ostravici.

Dvojici zlodějů policisté zadrželi krátce po vloupání v Havířově

Dnes 7:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na podezřelou dvojici vynášející věci z areálu firmy byli přes linku 158 upozorněni policisté z obvodního oddělení v Havířově-Šumbarku. O chvíli později už byli pachatelé zadrženi.

15. 5. slaví zdravotnické záchranné služby Den linky 155

Včera 8:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dispečeři ročně přijmou přes 1,7 milionu tísňových volání Každou minutu vyjedou v České republice na pomoc pacientům v průměru dva sanitní vozy. Na počátku naprosté většiny těchto výjezdů je volání na tísňovou linku 155. A právě Den linky 155 slaví zdravotnické záchranné služby už tuto středu, na kterou připadá symbolické datum 15. 5.

Mezinárodní Mistrovství ČR v Nordic Walking proběhlo v Bruntále s rekordní účastí závodníků

14. května 2024 12:14 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V Bruntále proběhl další ze série letošních velkých podniků. Mezinárodního Mistrovství ČR v Nordic Walking se utkalo rekordních více než 170 závodníků. Z toho byla téměř polovina účastníků z Polska a také výprava ze Slovenska.

Výstava "Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku"

13. května 2024 10:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Na nádraží Ostrava střed, v tamním Železničním muzeu Moravskoslezském, začala výstava s názvem Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 26. dubna. Výstava jasně ukazuje, jak se města a obce v Moravskoslezském kraji postupně propojovaly a připomíná výročí 130 let veřejné kolejové dráhy v Ostravě.

Pacient, za kterého v nemocnici dýchaly přístroje přes 40 dní, dnes aktivně sportuje a užívá si života
Vydáno 24. prosince 2021 13:03, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Celý příběh začíná v listopadu 2020. Tehdy lékaři ECMO týmu Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí převzali pana Jana Pallu do své péče od kolegů z Vyškova na Moravě. Pacient byl tehdy ve vážném zdravotním stavu s covid zánětem plic. Více než 40 dní byl napojený na přístroje zajišťující mimotělní okysličování krve, tzv. ECMO. Domů se ke své rodině vrátil po 81 dnech. Nyní po více než roce je plný života a energie, zdravotní problémy ale stále přetrvávají.

zdroj foto: Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Radim Špaček, vedoucí lékař ECMO programu: "Pan Palla byl na naše oddělení přeložen až z vyškovské nemocnice, z důvodu absolutního nedostatku ECMO přístrojů v tamějším okolí. Pamatuji si, že k nám přijel po dvouhodinové cestě v kritickém stavu s těžkou poruchou okysličení krve. Pan Palla byl na ECMO pro špatný stav napojen bezprostředně po přijetí. Bez jeho zavedení by pravděpodobně přežití onemocnění nebylo možné. Po stabilizaci napojením ECMO podpory u pacienta dále pokračovala komplexní léčba covid onemocnění, včetně umělé plicní ventilace a umělého spánku. Léčba se nijak nelišila od ostatních pacientů s covid-19. V průběhu hospitalizace jsme dále byli nuceni průběžně bojovat s opakovanou infekcí různých orgánů, což se nám naštěstí povedlo dobře zvládnout díky trpělivost, profesionalitě a zkušenosti ošetřujícího personálu. Pana Pallu jsme z přístrojů odpojili po dlouhých 44 dnech."

Poté co lékaři propustili pana Pallu do domácí péče, začal pro něj uzdravovací maraton. Trvalo to více než 10 měsíců, než se pan Palla začlenil zpátky do běžného života. Přesto i dnes, po více než roce, u něj přetrvávají zdravotní obtíže a do společnosti se vydává méně, než byl zvyklý kvůli obavám z opětovného nakažení.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Celý můj uzdravovací proces byl velmi pozvolný, nešlo to hned, jak bych si přál. Nejdříve jsem byl zavřený pořád doma, až v létě, kdy se uvolnila epidemiologická situace a covid se na chvíli „schoval“, tak jsem začal chodit i mezi lidi a mé kamarády. Jsem členem Sokola, takže hřiště mám moc rád. S kamarády hrajeme klasický i stolní tenis. Jakmile jsem udržel kolo a byl si jistý svou stabilitou, vyrazil jsem na projížďky po okolí. Přes léto jsem jezdil téměř denně. V létě jsem byl s rodinou na mé oblíbené Šumavě, kam každým rokem jezdíme na místní cyklostezky."

Zpět do práce nastoupil pan Palla po 10 měsících.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Ruce a nohy, které mě doteď bolí, by možná ještě chvíli byly doma. Měl jsem strach, ať to zvládnu, práce je fyzicky náročná, protože pracuji u údržby silnic a dálnic, ale máme dobrý kolektiv, který mě podporuje. Nikdy jsem nemarodil, takže doba, kterou jsem doma strávil, byla nekonečná a nemohl jsem to už vydržet."

Tomu všemu předcházela dlouhá a náročná léčba, která není stále u konce. Jan Palla měl z počátku částečně ochrnuté svalstvo a musel se znovu učit mluvit, jíst a stát na nohou. Po odpojení od ECMO přístroje ušel pan Palla kus cesty.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Po propuštění do domácí péče jsem rehabilitoval převážně doma, potřeboval jsem posílit pohybový aparát, přijímal jsem hodně bílkovin v potravě, abych si znovu vytvořil svoji svalovou hmotu. Taky jsem užíval spoustu vitamínů a minerálů a to nejen ve stravě. Snažil jsem se trénovat i poškozené plíce různými dechovými cvičeními. Vše jsem konzultoval s lékaři a s rehabilitací. Trénoval jsem i mluvení, protože mi všechno ochablo. Postupně jsem začal chodit na procházky a přidával jsem zátěž. Léčbu v lázních jsem vynechal z obavy, abych opět nechytl nějaké infekty, takže jsem všechno zvládl doma za podpory manželky a rodiny. Dokonce jsem trénoval i jemnou motoriku různými domácími pracemi. Musel jsem na sobě hodně pracovat, ale mám okolo sebe hnací motor, a tím je má skvělá rodina."
Radim Špaček, vedoucí lékař ECMO programu: "Návrat pana Pally do běžného života byl pro nás extrémně pozitivní informací. Dodnes nás zásobuje fotkami jak z pracovních, tak mimopracovních a především sportovních aktivit, což nás motivuje a dává naší práci jistě smysl. Na případu pana Pally jsem si uvědomil, jak může i náhoda ovlivnit lidský život. Kdyby kolegové z Vyškova zavolali o pár dní později, mohlo se stát, že by už volný ECMO přístroj nebyl ani u nás."
Veronika, dcera vyléčeného pacienta: "Tehdy to byly ty nejhorší chvíle našich životů. Tatínek nebyl s námi na Vánoce, dokonce „prospal“ i své lednové narozeniny. Den po jeho narozeninách ho odpojili od ECMA a začal jeho nový život, jak říká taťka, od té doby bude slavit narozeniny dva dny po sobě. Těšíme se, že letos oslavíme vánoční svátky v klidu, ve zdraví a všichni pohromadě."
Jan Palla, vyléčený pacient: "Všechno zlé je snad už za námi. A moc mě těší, že si mohu opět užívat života. Mám za sebou pěknou dovolenou, setkávám se s nejbližšími přáteli, po nástupu do práce jsem si užil sportovní hry, které nachystali moji kolegové. Ve volném čase stavím se zetěm dílnu a manželce jsem udělal novou koupelnu. To byl super způsob, jak trénovat motoriku v rukou. Dokonce jsme dělali doma se synem i zabíjačku. Občas nevím, kam dříve skočit. Často hlídám čtyři vnoučata, mám dvě vnučky a dva vnuky."

Života si vždy vážil a teď si ho váží stejně tak. Přestože nerad na toto období vzpomíná, zůstala mu připomínka v podobě bolesti nohou a rukou.

Jan Palla, vyléčený pacient: "Nyní konečně dělám vše, co jsem dělal i před mým nakažením. Jen obavy o zdraví mé rodiny a strach ze znovu nakažení zůstávají. Není totiž nic horšího, než když se dusíte a nikdo vám nemůže pomoci. Každopádně se už moc těším na Vánoce, protože ty loňské jsem strávil na ARO oddělení v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí. Dárky jsem tehdy dostal se zpožděním. ECMO tým mi zachránil život, a tímto jim opět všem ze srdce děkuji a posílám přání ke klidným a hlavně zdravým Vánocům. Zdraví přeji všem lidem, jelikož to je to nejcennější co máme."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000029155/pacient-za-ktereho-v-nemocnici-dychaly-pristroje-pres-40-dni-dnes-aktivne-sportuje-a-uziva-si-zivota