Cesta do pekel na lékařský předpis. Benzodiazepiny jsou dobrý sluha, zlý pán

V situaci, kdy psychoaktivní léky problémově užívá asi milion lidí, se u nás léková závislost nadále podceňuje. Reportérka Deníku Referendum přináší příběhy závislostí, které se rozvinuly pod dohledem lékařských autorit.

Made in Bangladesh. Když je práce v textilním průmyslu doslova bojem o život

Uplynulý rok byl v Bangladéši ve znamení rozsáhlých sociálních protestů. Ani jedenáct let po tragédii v Rana Plaza se podmínky pracujících v oděvním průmyslu výrazně nezlepšily. Ten přitom tvoří osmdesát procent exportu země.

Feriho oběti dosáhly spravedlnosti. Teď změňme kulturu, která jim stála v cestě

Odsouzení bývalého poslance Feriho je důležitým krokem k odstranění kultury znásilnění u nás. Teď je třeba dokončit změnu definice znásilnění v zákoně tak, aby jim účinně předcházel a usnadnil jejich postihování.

Sociální pracovníci v Ostravě slaví poloviční vítězství. Odbory jim nepomohly

Vyhrocená situace v ostravské společnosti adiktologických služeb Renarkon vyústila v odvolání problémového ředitele, pracovníci se však na svá místa nevrátí. V kauze je nepodpořil bohužel ani Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.

Politoložka Dvořáková: ODS se od dob Klause příliš nezměnila

S politoložkou Vladimírou Dvořákovou jsme při příležitosti třiatřiceti let od založení ODS hovořili o vývoji strany, o tom, jak se od nástupu Petra Fialy jejího do čela proměnila a jaká je její budoucnost.

Názory

Ostravský Bauhaus končit nemusí

Městem plánovaná demolice jedné z dvojice ostravských galerií současného umění Plato spustila protest kulturní veřejnosti. Přeměna hobbymarketu na dočasnou galerii se totiž ukázala jako velmi progresivní a žádoucí.

Pane Vondro, spíte? Klimaskeptikové sní falešný realismus

Před blížícími se evropskými volbami se množí vyjádření předních politiků na adresu unijní klimatické politiky. Prý je ideologická, zatímco oni jsou realisté. Vědecký konsenzus a dosavadní poznatky o klimatické krizi ale potvrzují opak.

Mimořádné schůze Sněmovny jen poškozují chod parlamentní demokracie

Snadné svolání mimořádných schůzí Poslanecké sněmovny, stejně jako obstrukce schůzí řádných prohlubuje krizi politické kultury a znedůvěryhodňuje parlament. Na vině je opozice i vládní koalice. Jednací řád Sněmovny by se měl změnit.

Bulharsko před volbami. Proč je místní politika extrémně nestabilní?

Už pošesté za poslední tři roky půjdou obyvatelé Bulharska k všeobecným volbám. Tamní společnost je destabilizovaná. Nejen korupcí, ale i zklamanými očekáváními od členství v Evropské unii.

Útlak migrantů nekončí. Nový Migrační pakt EU je lidskoprávní prohrou

Sněmovna projednává Migrační pakt, který institucionalizuje společná pravidla na unijní úrovni. V mnoha ohledech je návrh problematický z lidskoprávního hlediska. Pro české politiky je ale naopak jeho nehumánní podoba stále málo.

Jak se budují továrny na dřevo

Ministerstvem zemědělství předložený návrh novely lesního zákona ohrožuje budoucnost našich lesů. V nestátních lesích například navrhuje nevyžadovat podíl zalesnění listnáči a jedlemi nebo nevhodně zavádí platby za ekosystémové služby.

Naléhavě potřebujeme právo na příznivé životní prostředí

V květnu 2023 se členské státy Rady Evropy zavázaly k posílení ochrany životního prostředí. Organizace Amnesty International je proto vyzývá, aby naplnily závěry loňského summitu a právně zakotvily právo na zdravé životní prostředí.

Investigace EPH

Křetínského jednání v Moskvě domlouval sankcionovaný ruský politik Babakov

Miliardář Daniel Křetínský, vlastník EPH, se v roce 2016 účastnil v Moskvě schůzky s vedením Gazpromu, kterou domlouvala kancelář předního politika Putinova režimu Alexandra Babakova. Ten byl přitom již tehdy na sankčním seznamu EU.

Zjištění DR: Trestně stíhané Křetínského odpadové firmě zajistili majetek

Odpadová firma Daniela Křetínského a jeho partnerů způsobila podle Národní centrály proti organizovanému zločinu státu a čtyřem obcím škodu takřka čtyři miliardy. Analyzujeme mechanismus podvodu a ukazujeme, v čem jde o dlouhodobý problém.

Stanjura a EPH: jedno rozhodnutí, jedna firma, a stát přišel o desítky miliard

Ministr financí Zbyněk Stanjura nelogickým rozhodnutím odložit platnost daně z nadměrných zisků o rok připravil státní pokladnu jen v případě největší české firmy EPH o zhruba čtyřicet miliard korun.

Odhaleno: Křetínského EPH deklaruje méně než polovinu emisí CO2, které vypouští

Investigace DR ukazuje, jak se největší česká korporace EPH pokouší „kreativním“ účetnictvím svých emisí skleníkových plynů zkreslit obraz o svém reálném dopadu na klima. Vyvracíme také tvrzení, že EPH je „evropským lídrem dekarbonizace“.

EPH skrývá svou skutečnou vlastnickou strukturu. Proč?

Vlastnická struktura holdingu EPH končí v Lucembursku a na Kypru. Kdo konkrétně se v ní skrývá, firma odmítá sdělit. Některé firmou uváděné údaje v rejstřících přitom neodpovídají skutečnosti.

Oto Novotný: Portrét Miloše Zemana

Miloš Zeman rok poté: už znovu zkouší škodit

Miloš Zeman se jasně postavil za Putinovu pátou kolonu v Evropské unii, což vzbuzuje oprávněné pochyby o jeho obratu po ruské invazi na Ukrajinu. I v domácí politice se pokouší přispět k integraci autoritářských nacionalistů.

Byl Miloš Zeman státník? Nikoli. Byl to Putinův užitečný idiot

Právě vztah Miloše Zemana k Rusku a Číně bude patřit ke korunním důvodům, proč se nezapíše do dějin jako úctyhodný státník, ale jako břídil, který svým sebestředným počínáním ohrožoval demokratické základy českého státu.

Zemanův pokus o nastolení autoritářského prezidentského systému a jeho důsledky

Miloš Zeman se na Hradě soustavně pokoušel o nastolení prezidentského systému, který měl více rysů diktatury než demokracie. Že se mu to nepodařilo, je jen částečným vítězstvím. Sémě bylo zaseto, hrozba trvá.

Pomsta dotažená do konce: cesta ČSSD mimo parlament

Miloši Zemanovi se podařilo za vydatného přičinění Jana Hamáčka a Andreje Babiše ČSSD definitivně dostat na kolena. Ocitla se mimo sněmovnu, bez politického vlivu.

Zeman „Zorro mstitel“ na Hradě: na řadu přišel Sobotka

Když se Miloši Zemanovi splnil životní sen a v roce 2013 se stal prezidentem, krátce se zdálo, že by se mohl začít chovat vůči ČSSD partnersky. Takové naděje však rychle vzaly za své: Zeman byl odhodlán pomstu dovést do konce a ČSSD zničit.

Volba prezidenta 2003: proměna Miloše Zemana v Zorra mstitele

Miloš Zeman prahl po funkci prezidenta už v roce 2003, i když si veřejně odmítal o nominaci říct. Porážku neunesl, zhroutil se a jeho další angažmá v politice už má jediný ústřední motiv: touhu po pomstě.

Zemanova cesta na vrchol a sestup z něj: 1998-2003

Po uzavření opoziční smlouvy s ODS, kterou vznikla jednobarevná vláda ČSSD, už s Milošem Zemanem nelze spojovat nic pozitivního. Naplno se projevil hlavní smysl jeho angažmá v politice: držet se každou cenu moci.

Zemanova politická dráha se zlomila volbami v roce 1996

Opozičně smluvní model vládnutí se fakticky zrodil už po volbách 1996, nikoli až faktickým uzavřením opoziční smlouvy v roce 1998. Už v roce 1996 vyměnil principiální pozici za osobní prospěch.

Miloš Zeman v čele sociálnědemokratické opozice

Miloši Zemanovi se na vyhroceném sjezdu v Hradci Králové v roce 1993 podařilo stát předsedou ČSSD. Stranu pak vedl do principiální konfrontace s Klausovou vládou. Bylo to období, v němž naposledy hrál v principu kladnou roli.

Miloš Zeman v sametové revoluci a prvních letech po ní

V sérii úvah o Miloši Zemanovi, kterými připomínáme první výročí jeho konce v české politice, dlouholetý hlavní analytik ČSSD připomíná Zemanovu roli v sametové revoluci a prvních letech po ní: tehdy byla vesměs kladná.

Intelektuál Zeman?

V sérii textů, kterými připomínáme šťastné výročí konce Miloše Zemana v české politice, se analytik a důvěrný znalec Zemanovy politické osobnosti zabývá otázkou, nakolik je Miloše Zemana možno pokládat za intelektuála.

Osobnost Miloše Zemana: nenaplněná nietzscheovská perspektiva

K oblíbeným filozofickým autorům Miloše Zemana se řadí Friedrich Nietzsche. Toužil se stát velikánem, nadčlověkem, uctívaným a slavným. To se mu podařilo jen zčásti. Většině dnes slouží jako odstrašující příklad.

Výběr

„Nejste nic než číslo.“ Proč v České republice chybí řidiči kamionů

Českou republiku stejně jako zbytek Evropy trápí rostoucí nedostatek řidičů kamionů. Zatímco většina médií o problému referuje z pohledu dopravců, reportérka Deníku Referendum o problému mluvila s řidiči.

V Maďarsku se formuje další opoziční síla, tentokrát kolem odpadlíka z Fideszu

Nové hvězdě protiorbánovských protestů Péteru Magyarovi se podařilo zaregistrovat jeho formaci TISZA už k červnovým dvouvolbám. Podporu může mít i v desítkách procent. Sám Magyar ale není bez kontroverzí.

Chci odstranit Orbána a sjednotit Maďary. Rozhovor s Péterem Magyarem

S novou superstar protiorbánovských protestů s velkými politickými ambicemi si povídala Tereza Engelová, zvláštní zpravodajka webu HlidaciPes.org v Budapešti. Rozhovor přetiskujeme v rámci spolupráce s tímto médiem.

Radní Vysočiny: Kraje nejsou od toho, aby připravovaly pracovní sílu pro průmysl

S pirátským radním pro oblast školství na Vysočině Janem Břížďalou jsme hovořili o kapacitní krizi středních škol, digitalizaci nebo tlaku průmyslu na omezování maturitních oborů a všeobecného vzdělávání.

„Spíš tunel než lanovka.“ Projekt brněnské lanovky provází jasný střet zájmů

Projekt brněnské lanovky získal minulý týden stavební povolení, současně čelí žalobě. Záměr zatěžuje také střet zájmů developera, jehož firma vytvářela projektovou dokumentaci lanovky a současně vlastní i pozemek, na němž se má stavět.

Izrael a Palestina

Depeše ze severní Gazy: řádky psané o hladu

Text palestinského novináře působícího v Pásmu Gazy přinášející svědectví o těžko představitelných podmínkách panujících v severní části pásma vydáváme v souvislosti s otevřeným dopisem světových médií k situaci palestinských novinářů.

Desítky světových médií požadují po Izraeli, aby dodržoval práva novinářů v Gaze

Desítky světových médií včetně celé řady nejrenomovanějších organizací požadují po Izraeli, aby začal chránit práva novinářů v Gaze. V konfliktu bylo už zabito 94 novinářů, z toho 89 Palestinců. K výzvě se připojil i Deník Referendum.

Izraelské tažení v Gaze dospělo k důležitému mezníku

Izraelské ozbrojené síly se chystají vstoupit do města Rafáhu, místa, kde se dnes tísní přes milion uprchlíků. Budou-li postupovat jako doposud, následky mohou být nedozírné.

Stany, kam se podíváš. Jak vypadá život ve stanovém velkoměstě na jihu Gazy

Zhruba milion lidí — tedy přibližně polovina obyvatelstva Pásma Gazy, území o rozloze asi jako Bratislava — je nyní namačkaných ve stanovém městě u Rafahu, což až do války bylo menší město při hranicích s Egyptem.

Přeroste izraelské tažení v Gaze ve válku v celém regionu?

Žádná z hlavních mocností oblasti teď o velkou válku neusiluje. V regionu ale působí i menší aktéři, u nichž je sporné, zda je například Írán uhlídá. Eskalovat situaci může přitom i sám Izrael, zvláště ve vztahu k libanonskému Hizballáhu.

Změny klimatu

Konec spalování plynu v nedohlednu. I přes závazek G7 skončit s ním do roku 2035

Evropská snaha ukončit spalování uhlí je v půli cesty, v případě podobně špinavého plynu jeho využívání často naopak narůstá. Je nejvyšší čas, aby státy jasně deklarovaly, že i plyn, který pohání rozvrat klimatu, musí skončit.

Spotřeba zemního plynu v Evropě klesá, USA zastaví budování nové infrastruktury

Administrativa Joa Bidena rozhodla o pozastavení výstavby nové infrastruktury zemního plynu z ekonomických důvodů, ale i kvůli plnění klimatických závazků. Pro českou vládu je plyn nadále mostem k jaderné budoucnosti země.

Svět

Slovenské prezidentské volby: nástupcem Čaputové bude Pellegrini

Někdejší Ficův premiér získal 53,12 procenta hlasů. Vysoká účast ukazuje, že ho navzdory rozpačité kampani nakonec podpořila kromě nacionálně populistického tábora i část středových voličů.

Itálie a Maďarsko potopily nařízení Evropské unie o obnově přírody

Posledním kolem unijního legislativního procesu neprošel návrh nařízení o obnově přírody. Krátkodobé zájmy evropské pravice vyhrály nad dlouhodobým úsilím o návrat stability a rozmanitosti krajině.

Rusko se vzpamatovává ze svého Bataclanu, režim zdůrazňuje ukrajinskou stopu

Útok skupiny střelců v krasnogorském komplexu Crocus City Hall zanechal přes 135 mrtvých. K teroru se přihlásil Islámský stát. Oficiální ruští představitelé nicméně stále naznačují, že v pozadí stál ještě někdo další.

V Portugalsku se změní vláda, socialisté odcházejí po osmi letech do opozice

Předčasné volby v Portugalsku těsně vyhrála tradiční pravice. Největší nárůst hlasů však zažila krajní Chega. Padesát let po karafiátové revoluci se tak do nejvyšší politiky vrací jako silný hráč nacionálně populistický subjekt.

Domov

KSČM se do evropských voleb spojila s agrobaronem Jandejskem

Komunisté pro evropské volby vsadili na spojení s konspirátory a agrobarony, dříve blízkými krajně pravicovému hnutí PRO Jindřicha Rajchla. Kateřina Konečná má šanci na obhájení mandátu.

Navrátit lidem ze Sudet důvěru v politiku? Skrze občanskou participaci a odbory

S Lucií Trlifajovou z Centra pro společenské otázky jsme hovořili o tom, jak vláda může pomoci chudším regionům, i o plánované revizi systému sociálních dávek.

Mafra je definitivně pryč z Babišových rukou. Oligarchu střídá oligarcha

Po schválení antimonopolním úřadem přestává být vlastníkem Mafry a rozhlasové Londy Agrofert. Novým majitelem je někdejší Kellnerův blízký spolupracovník Karel Pražák. Výraznou změnu ve směřování médií Mafry však očekávat nelze.

Politolog Michal: Rakušan mobilizuje voliče strachem z antisystémové scény

O cestách Víta Rakušana do hospod v periferních regionech, vymezování se STAN vůči ODS a o důsledcích vládních sporů pro populistickou opozici a antisystémovou scénu jsme hovořili s politologem Alešem Michalem z Univerzity Karlovy.

Otevřený dopis: Studentské samosprávy podporují manželství pro všechny

Šestnáct krajských a městských studentských samospráv se obrací na nejvyšší ústavní činitele a předsedy parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny.

Vlastnictví pozemků a krize bydlení

Bez znalosti cen pozemků města nemohou zavést účinnou politiku bydlení

Rostoucí cena půdy ve městech se podle mnoha studií stává hlavním faktorem nárůstu cen nemovitostí i nájmů. Města přitom neznají potřebná data, neexistuje ani jednotná evropská metodika. Bez dat není možná jakákoli smysluplná regulace.

Příčiny krize bydlení začínají už u vlastnictví pozemků

Praha se zbavovala pozemků, na nichž by se mohlo stavět veřejně dostupné bydlení. Kdo dnes prázdné pozemky vlastní a proč se na nich nestaví? To se pokusíme zodpovědět v nové sérii mezinárodního investigativního projektu „Ground Control“.

DR

Poctivá novinařina je pro nás vším. Svou práci chápeme jako veřejnou službu. Děkujeme vám, že nás podporujete!
×
advertisment

Otrava Bečvy

Experti: Rozsudek v kauze Bečva není postaven na doložených reálných faktech

Otevřený dopis profesorů a expertů obeznámených s případem otravy řeky Bečvy premiérovi a ministrům vnitra, spravedlnosti, životního prostředí a zemědělství vydáváme jako dokument.

Rozsudek k otravě Bečvy: selhání soudkyně Gerlové ztížilo hledání viníka

Po vynesení předpokládaného rozsudku, kterým soudkyně Ludmila Gerlová zprostila rožnovskou společnost Energoaqua obžaloby z otravy řeky Bečvy, přišel šok v podobě absurdního zdůvodnění, kterým popřela sama sebe i obsah dokazování u soudu.

Soud k otravě Bečvy: řeku prý otrávila Energoaqua, ale byl to jen přestupek

Okresní soud ve Vsetíně dnes vynesl dlouho očekávaný rozsudek. Podle soudkyně řeku otrávila Energoaqua, ale obžaloby ji zprostila, protože se podle ní nejednalo o trestný čin, nýbrž o přestupek.

Stále častěji mi v hlavě vrtá otázka, zda vůbec žijeme v právním státě

Závěrečnou řeč Stanislava Pernického před okresním soudem ve Vsetíně v případu otrávené řeky Bečvy, kterého se účastnil jako zástupce poškozených rybářů, zveřejňujeme jako komentář.

Odhaleno: Ministerstvo zrušilo pokutu Deze za havárii předcházející otravě Bečvy

Ministerstvo životního prostředí zrušilo pokutu Deze za havárii na kaustifikační jednotce 20. září 2020. Rozhodnutí, které se plně ztotožňuje s lživou argumentací chemičky, vydal „Brabcův člověk“ Radek Pallós.

U soudu k otravě Bečvy se řešila utajená havárie v Deze. Bohužel jen formálně

Před okresním soudem ve Vsetíně vypovídal další zaměstnanec firmy Deza. Svědčil o havárii na kaustifikační jednotce, kterou se Deza pokoušela utajit a jež otravě řeky Bečvy bezprostředně předcházela. Bohužel podstatné otázky opět nepadly.

Odhaleno: V den otravy Bečvy se v Deze stala havárie. Proč zůstala utajena?

Chemička Deza z Babišova holdingu Agrofert rezolutně tvrdila, že nemá v den otravy Bečvy hlášenu žádnou havárii. Deník Referendum předkládá důkazy, že to nebyla pravda. Je tu navíc řada indicií, že kyanid nebyl hlavní příčinou otravy.

DR

Ještě nikdy v historii nebylo tak obtížné financovat poctivou novinářskou práci. Na rozdíl od mnohých médií nechceme zavádět platební bránu. Zřiďte si trvalý příkaz a pomozte nám vracet úctu novinářské profesi!
×

Datové analýzy

Česká města nadále drží prvenství v konzumaci pervitinu

Nejnovější datové analýzy odpadních vod ukazují nárůst kokainu a extáze napříč evropskými městy. Česká republika stále zůstává na předních příčkách v konzumaci pervitinu.

Oběťmi femicid v Evropě jsou tisíce žen. V ČR chybí data i legislativa

Případů žen, které zavraždili jejich partneři, v Evropě neubývá. Problém se týká i České republiky, kde navíc chybí vůle zákonodárců násilí na ženách řešit. Situaci by však mohla zlepšit nová směrnice Evropské unie.

Ukrajina dva roky po invazi: zničena desetina domů, škody za biliony

Vzdor vůči ruské invazi stál Ukrajince již bezmála sto tisíc životů. Suma materiálních škod se odhaduje na 3,5 bilionu korun, náklady na rekonstrukci na 11,6 bilionu. Nejviditelnějším pomníkem války zůstávají zcela zničená města.

Evropské stavebnictví v krizi: jaké budou důsledky pro dostupnost bydlení?

Po celé Evropě prudce rostou ceny stavebních materiálů. Datová analýza je dává do souvislosti s počty vydaných stavebních povolení, a odhaduje tak možné důsledky pro dostupnost bydlení.

Pavel Tykač: portrét uhlobarona na konci fosilní epochy

Česká republika versus Pavel Tykač: je čas vyrovnat skóre

Jak může Česká republika přejít od energetiky v područí uhlobaronů směrem k energetickému systému, který by lépe sloužil lidem, planetě, i české demokracii?

Uhlobaronovo velmi pozdní odpoledne: jaké dnes zbývají Pavlu Tykačovi možnosti?

Pavel Tykač se sice tváří jakoby nic, ve skutečnosti ale ví, že uhlí končí: a tak se snaží přejít na plyn, dostat se k evropským dotacím, vyjednává s Číňany. Ve veřejném zájmu je, aby z energetiky odešel, předtím ale zaplatil škody.

Lobby Pavla Tykače — „sevenizace“ Severu jako předobraz agrofertizace republiky

Začínáme vydávat sérii investigací o podnikání těžařské a energetické korporace Sev.en a jejího vlastníka uhlobarona Pavla Tykače. Co Agrofert provádí s Českou republikou, dělo se stranou veřejné pozornosti už dříve v severních Čechách.

Litvínovská Tykačova „Klika“ jako laboratoř oligarchizace

Ústecký kraj je předobrazem toho, co provádí politicko-ekonomické konsorcium Agrofert-ANO s celou Českou republikou; Jen zde to má na svědomí korporace Sev.En Pavla Tykače. Laboratoří oligarchizace — i vzdoru proti ní — je město Litvínov.

Uhlobaronem proti své vůli: jak Pavel Tykač k uhlí přišel. A co s ním zamýšlel

V příběhu cesty Pavla Tykače k uhlí se spojuje řada temných privatizačních zápletek z 90. let. Leccos nasvědčuje tomu, že on sám původně jen zamýšlel pomoct k prolomení limitů těžby, a doly pak s pohádkovým ziskem prodat. To mu ale nevyšlo.

„Jen pár nás věřilo, že to dokážeme.“ Jak Pavel Tykač prohrál boj o limity

Je to jedno z největších vítězství občanské společnosti po roce 1989 — místní samosprávám a občanským iniciativám se podařilo uhájit limity těžby před prolomením — proti obrovské finanční a politické moci Pavla Tykače.

Dvojí tvář Dany Drábové

Temelínská Bečva Dany Drábové

Okázalé vyšetřování jiného problému, než na jaký ukázali svědci? Protizákonné zatajování informací? Než se oba jevy staly definicí selhání státu při vyšetřovaní otravy Bečvy, obě metody uplatnila Dana Drábová při šetření temelínských svarů.

Jak Dana Drábová poslala policii na občanskou společnost

Dnes připomínaný příběh z počátku století ukazuje reálný vztah Dany Drábové k občanské společnosti, nezávislosti kontroly a zájmům průmyslu. Spouštění jaderné elektrárny Temelín nekontrolovala, ale oslavovala.

Dana Drábová: v jádru dobrý člověk

Dana Drábová platí za prvotřídní expertku a bezmála za hrdinku. Je to falešný obraz, který má nepříznivé dopady na kvalitu české politické kultury. Pokoušíme se jej napravit v dlouho připravovaném seriálu analytických textů.