ČRo

Popis:

Přinášíme Vám aktuality z kulturního dění, recenze knih, filmů i divadel, rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na zajímavé události i přímé přenosy koncertů.

URL:

http://www.rozhlas.cz/kultura/portal/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

3,3 položek/den

Kosmonaut z Čech budí rozruch za oceánem. „První román jsem chtěl napsat o Česku,” říká Jaroslav Kalfař

11:12
Zrodila se nová česká literární hvězda? Recenze tomu zatím nasvědčují. Kosmonaut z Čech, románový debut českého rodáka žijícího v USA Jaroslava Kalfaře, patří mezi nejočekávanější tuzemské kulturní události letošního roku. V Americe, kde už román vyšel, vzbudil skutečný rozruch.

VIDEOZÁZNAM: Galakoncert Klubu Evergreen v Praze

10:38
Dasha a Jan Smigmator oslavili páté narozeniny svého pořadu Klub Evergreen dvěma swingovými galakoncerty. Podívejte se na záznam druhého z nich.

Zpěvem k srdci: SĽUK aneb Poetika i temperament slovenských hor a dolin

23.května
Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) předvede svou poetiku i temperament slovenských hor a dolin na mimořádném koncertě ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava.

Nicka Cartera ve filmu Adéla ještě nevečeřela měl hrát Robert Redford, vzpomíná Naďa Konvalinková

23.května
Naďa Konvalinková je známá svým optimismem. Má ho pořád a rozdává ho i kolem sebe. A vesele vzpomíná i na natáčení legendárního snímku Adéla ještě nevečeřela.

Velký umělec se nebojí velkých emocí, říká světoznámý klavírní virtuos Lukáš Vondráček

23.května
Byly mu teprve dva roky, když poprvé usedl ke klavíru, ve čtyřech letech poprvé vystupoval. V deseti koncertoval po světě, v jedenácti nahrál první CD a v patnácti poprvé zahrál v Carnegie Hall. Přesto dnes světoznámý klavírní virtuos Lukáš Vondráček tvrdí: „Být zázračným dítětem není jednoduché.”

Totality mě pořád straší. Svými filmy chci varovat před jejich zrůdností, říká Olga Sommerová před premiérou dokumentu Červená

22.května
Brzy vstoupí do kin nový dokument Olgy Sommerové o operní pěvkyni a herečce Soně Červené, jejíž jméno se u nás 30 let nesmělo vyslovovat. Přesto tato dáma ve svých 91 letech stále hýří úsměvy a chutí do práce. Jak se s ní natáčelo?

„Bídáku Karle Čapku, ať z toho dostaneš bílou nemoc!“ Tyhle anonymy uštvaly Čapka k smrti

22.května
Koncem 30. let a hlavně po podpisu Mnichovské dohody se proti Čapkovi zvedla vlna nenávisti. Podívejte se do dopisů. Anebo si v audiu poslechněte povídku Karla Čapka Anonym načtenou Jaroslavem Marvanem a ukázky z životopisného filmu Člověk proti zkáze.

Proti Monice Absolonové bych byl za čučkaře, říká Ladislav Frej

22.května
U divadla je už šestašedesát let, na televizi se příliš nedívá a občas prý nemůže usnout, protože se dohaduje s politiky. O tom, jak vzniká nezapomenutelná role, má ale Ladislav Frej jasno. „Musí se propojit několik věcí: dobrá parta, dobrý režisér i skvělá role. Člověka to nabudí a nastartuje tak, že se rozběhne jako v Chuchli,” usmívá se.

Uloveno na síti: Květnový jazz, který stojí za poslech

22.května
Každý den se klube na svět plejáda nových nahrávek, ať už osobností renomovaných nebo neokoukaných, a hlásí se o pozornost posluchačů. Není v silách jednotlivce být zcela „v obraze“, ale pojďme se alespoň namátkou podívat po několika exemplářích zajímavé muziky, které právě vyletěly z jazzové líhně!
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes