ČRo

Popis:

Přinášíme Vám aktuality z kulturního dění, recenze knih, filmů i divadel, rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na zajímavé události i přímé přenosy koncertů.

URL:

http://www.rozhlas.cz/kultura/portal/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

5,7 položek/den

„Řekl mi: Ty vole, na to čekám celej život,“ vzpomíná Ladislav Županič na nabídku Radkovi Brzobohatému

17:13
Je českým hercem a dabérem, který propůjčil hlas třeba Clintu Eastwoodovi. Ale je hlavně pojmem ve světě operety. Za jeho vedení Hudební divadlo v Karlíně dostalo celkem osm Cen Thálie.

Gaye Su Akyol & Çiğdem Aslan: Jeřáby a hologramy z Malé Asie

16:05
Mezi nejcennější žíly turecké hudby patří poloostrov Anatolie neboli Malá Asie, s tamními náboženskými a národnostními menšinami, včetně Kurdů, jejichž kulturu drželo Turecko dlouhá léta na indexu. Anatolie určuje přímo i nepřímo nádech nevšednosti také novým nahrávkám tureckých zpěvaček.

Zprávu o Oscaru za dětskou roli pro Ivana Jandla dobový tisk téměř utajil

13:49
Ivan Jandl mohl být velmi slavný. V roce 1948 totiž dostal Oscara pro dětského herce za svůj výkon v americko-švýcarském filmu Poznamenaní. Slávy se ale nedočkal, dokonce si pro ocenění ani nesměl do Ameriky přijet. Překazil mu to komunistický puč v únoru 1948.

Pokud se soutěž o nové interiéry Národního muzea zruší, máme náhradní řešení, ubezpečuje ředitel Michal Lukeš

18:43
Budova Národního muzea je v plném proudu rekonstrukce. Na zítřejším kontrolním dni chce ředitel muzea Michal Lukeš ukázat premiéru a ministru kultury, jak proběhly práce na fasádě, nové prvky v budově a celý rozsah restaurátorských prací. Jak tedy vypadá bilance rekonstrukce 20 měsíců po zahájení stavby?

Na koncert kodaňských KutiMangoes můžete zajít třeba i do šicí dílny

23.ledna
Nechceme dělat kopii afrobeatu. Vyrostli jsme v Dánsku a tato skutečnost se v naší tvorbě pochopitelně odráží, říkají členové kapely KutiMangoes, která svůj styl označuje jako afrobeat-soul-jazz. Jejich profil připravila pro úterní Čajovnu Eliška Svobodová.

Proč jsou korejští studenti hudby tak pilní? „Když vyhrají Pražské jaro, nemusí doma na vojnu,“ vysvětluje prorektorka AMU

23.ledna
Noemi Zárubová přednáší psychologii gestiky a učí komunikační dovednosti. Jako prorektorka ví věci, které si jiní neuvědomují. Třeba který obor je nejdražší. Odpověď vás překvapí.

Jiří Lábus vzpomíná na oblíbené scénky: Když děláte něco, co vás těší, tak do toho vkládáte všechno

23.ledna
Herec Jiří Lábus nemá o role nouze – hraje ve filmu Hmyz režiséra Jana Švankmajera, ve kterém ztvárnil herce, který vůbec neumí hrát a který se nakonec se promění v chrobáka. A v příštím roce se už těší na hororový příběh Hastrman na motivy knihy spisovatele Miloše Urbana. Stranou pochopitelně není divadlo – ve Viole třeba spolupracuje s choreografem Jiřím Kyliánem.

Na čem dělá… baskytarista Lukáš Mužík

23.ledna
„Baví mě zvuk basové kytary a její úloha v kapele,“ začíná rozhovor v Ostravě působící basista a aktivní pedagog Lukáš Mužík. „Jazz hraju rád, protože mi umožňuje oproti klasické muzice interpretovat věci v daný moment tak, jak to cítím já.“ Kromě pravidelného koncertování s českými i zahraničními jazzmany chystá na letošek hudební workshopy a také sólovou desku.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes