ČRo Leonardo

Popis:

Cesky rozhlas Leonardo

URL:

http://www.rozhlas.cz/leonardo

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

4,2 položek/týden

Elektronový mikroskop, nepostradatelný pomocník v boji proti zločinu

16.března
Mikroskopy dělíme na optické a elektronové. V klasickém mikroskopu se používá viditelné světlo fokusované pomocí čoček, v elektronovém svazek elektronů fokusovaný pomocí magnetů. Jak pomáhá tato vysoce pokročilá technologie při objasňování trestných činů, vysvětlil v Magazínu Leonardo expert Kriminalistického ústavu Marek Kotrlý.

Erupce na Slunci konkrétně ovlivňují lidské chování, potvrdili brněnští vědci

15.března
Erupce na slunci mají negativní vliv na lidská rozhodování. Potvrdila to studie Vysokého učení technického v Brně. Můžou za to změny magnetického pole způsobené dopadem částic, které se při erupci na Slunci uvolňují. Experimentu na pomezí psychologie, ekonomie i elektrotechniky se zúčastnilo 60 studentů Univerzity obrany.

Stephen Hawking: Hleďme ke hvězdám, ne k vlastním nohám

14.března
Zemřel Stephen Hawking, jeden z nejpopulárnějších fyziků současnosti a zároveň nejdéle přeživší člověk s vážnou nervovou chorobou. Bylo mu 76 let. Svět ho zná nejen jako vyzáblou, schoulenou postavu upoutanou na invalidní vozík, ale především jako popularizátora vědy a autora mnoha teorií včetně těch o chování černých děr.

Kámen může být investice, ale musí hlavně dělat člověku radost, tvrdí gemolog

13.března
Drahé kameny jsou od nepaměti nejen chloubou žen, výrazem umu šperkařů, ale i zdrojem mnoha peněz a příčinou prolité krve. Více o nich v Magazínu Leonardo prozradil mineralog, gemolog a odborník na drahokamy Jaroslav Hyršl.

Mozková mrtvice hrozí i dětem, zvládají ji ale zásadně lépe, vysvětluje neurolog

12.března
Dětský mozek je schopen se vypořádat i s mozkovou mrtvicí, zatímco pro dospělé je to jedna z hlavních příčin úmrtí. O cévních mozkových příhodách u dětí hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Pavel Kršek z Fakultní nemocnice Motol.

Musíte to mít v hlavě srovnané, říká o své práci jediná česká forenzní entomoložka

9.března
Víte, že hmyz může usvědčit pachatele trestného činu? Děje se tak díky využití znalostí vědní disciplíny zvané forenzní entomologie. Tomuto oboru se v České republice věnuje jediná žena, znalkyně z Kriminalistického ústavu Policie České republiky Hana Šuláková.

Inspirovali jsme se u Fraunhoferovy společnosti, říká šéf Technologické agentury ČR

8.března
Technologická agentura České republiky přichází s novými Centry národní kompetence. Co se změní ve financování vědy a aplikovaného výzkumu? Nejen o tom hovořil v Magazínu Leonardo předseda Technologické agentury České republiky Petr Očko.

Lidské tělo je plastické a lokální zvláštnosti na něj mají vliv, vysvětluje antropolog

7.března
Evropané se v průběhu posledních 30 tisíc let proměňovali. Měnila se jejich výška, hmotnost nebo tělesné proporce. Zmapovat tento proces bylo cílem mezinárodního týmu, jehož součástí byli i čeští vědci pod vedením antropologa a vysokoškolského pedagoga Vladimíra Sládka.

Jídelníček dělníků za 1. světové války? Bez masa, brambor a mouky, popisuje historik

6.března
Dělník je stroj, který musí dostávat vědecky přesně stanovené množství paliva. Takový pohled na člověka panoval na začátku minulého století, v dobách potravinové nouze. Nedostatek potravin nakonec vedl ke hladovým bouřím a zvýšil poptávku po spravedlivějším společenském zřízení. O tom, jak se válka a nedostatek odrazily v životě dělníků, hovořil v Magazínu Leonardo autor knihy Život na příděl R...

Čeští kardiochirurgové poprvé implantovali tepenní mikrofiltry krevních sraženin

5.března
Kardiologové z pražské Nemocnice Na Homolce provedli unikátní zákrok. Operovali najednou 5 pacientů postižených fibrilací síní. Těm do krkavic, tepen, které přivádějí krev do mozku, zavedli speciální mikrofiltr.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes