ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

6,3 položek/den

Finále Plzeň ovládla Bebjakova Čára a dokument o dospívání ve Varnsdorfu

21:54
Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film získalo na festivalu Finále Plzeň slovensko-ukrajinské drama Čára režiséra Petera Bebjaka. Nejlepším dokumentem pak odborná porota zvolila snímek Nic jako dřív od režisérů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše. Sleduje životy čtyř teenagerů v českém pohraničním maloměstě.

Streamování poráží CD i stahování. Pro hudební průmysl se nově stalo největším zdrojem příjmů

20:11
On-line streamovací služby, jako je Spotify nebo Apple Music, se loni staly největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu ve světě. Poprvé tak za sebou nechaly prodej fyzických nosičů a digitální stahování nahrávek. Oznámila to Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Fenomén favorit. Národní technické muzeum vypráví příběh legendy mezi bicykly

17:53
Fenomén jízdních kol značky Favorit přibližuje nová výstava, která bude od úterka 24. dubna do konce září otevřena v Národním technickém muzeu v Praze. Návštěvníci si mohou prohlédnout šest desítek oblíbených, v tehdejším Československu ovšem většinou nedostatkových kol z rokycanské továrny.

Všechny tváře fotografie. Festival Prague Photo představuje 150 autorů

15:33
Sto padesát fotografů obsadilo Clam-Gallasův palác na pražském Starém Městě. Na jedenáctém ročníku přehlídky Prague Photo svoji aktuální tvorbu představuje třeba Gabriela Fárová nebo Antonio Cossa. Z archivu Václava Chocholy pak expozici sestavila fotografova rodina. Část barokních prostor patří studentům fotografických škol. Expozice bude otevřena pouze do neděle 29. dubna.

Krása recyklace. Ostravský Dům umění se nebojí Napřed uhořet

13:46
Ostravský Dům umění představuje nejnovější tvorbu předního českého fotografa Ivana Pinkavy. Na výstavě s názvem Napřed uhořet/Burning Through spojil síly s mladým sochařem Eliášem Dolejším. Společnými jmenovateli jejich projektu jsou proměna, čas a jeho pomíjivost.

Kynžvartská daguerrotypie: Fotografický unikát na seznamu UNESCO

12:03
Jedna z nejvzácnějších fotografií na světě byla objevena v roce 1960 na zámku Kynžvart. Dnes ji vlastní český stát a od dubna je zapsána i v prestižním seznamu dokumentů UNESCO Paměť světa. Takzvaná Kynžvartská daguerrotypie je jedním z nejzachovalejších a nejstarších snímků vytvořených Louisem J. M. Daguerrem, francouzským vynálezcem prvního patentovaného fotografického procesu.

Karlštejn v novém: začíná rozsáhlá rekonstrukce, kastelán po 31 letech končí

23.dubna
Karlštejn dostane nové návštěvnické centrum nebo trvalé expozice. Rekonstrukcí projdou jeho inženýrské sítě i zahrady a využívat se začne suterén i sklep. To všechno se odehraje v rámci projektu Karlštejn – klenot české země, který v pondělí slavnostně zahájili památkáři a ministři. Hrad zůstane otevřený, lidé by se ale od příštího roku měli připravit na krátkodobé uzavírky. Hotovo by mělo být ...

Dystopie podle skutečnosti. Příběh služebnice pokračuje druhou řadou

23.dubna
Oceňovaný seriál Příběh služebnice se vrací. Dystopická vize budoucnosti podle stejnojmenné knihy Margaret Atwoodové pokračuje druhou sérií. Ta sleduje hlavní hrdinku June, které se z diktatury ovládané muži podařilo uniknout, hrůzy republiky Gileád si ale stále nese v sobě.

Karlovy Vary uctí Formana a ocení Hanzlíka. Rozpočet si poradí i bez firmy ČEZ

23.dubna
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech oznámil další novinky 53. ročníku. Na úvod uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to prozradil prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu za umělecký přínos kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík.

Nejznámější světová fotosoutěž Sony zná absolutní vítěze

23.dubna
Porota prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards oznámila abolutního vítěze roku 2018, první tři ceny v každé z desíti profesionálních kategorií a vítěze v soutěžích Open, Youth a Student Photographer. Jedenáctého ročníku se zúčastnili autoři z více než dvou set zemí a teritorií. Dohromady posuzovala porota na 320 tisíc snímků. Kompletní galerie vítězů můžete zhlédnout zde.

Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných je pro nás stále příkladem, říká Olga Sommerová

23.dubna
Před čtyřiceti lety vznikl Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který pomáhal především těm odpůrcům komunistického režimu, kteří nepatřili mezi prominentní disidenty. Osudy zakladatelů výboru i jejich soudní proces, který byl nejmasovější pomstou normalizačního režimu proti těm, kteří s ním nesouhlasili, připomene nový dokument režisérky Olgy Sommerové, která byla hostem pořadu Udál...

Nový seriál ČT zve do magických hlubin českých jezer a tůní

23.dubna
Zhruba sedmdesátkou tůní, jezer a řek provedou diváky v následujících týdnech tvůrci nového přírodovědného cyklu České televize s názvem Magické hlubiny. Trojčlenný tým ho vytvářel dva roky. Svět pod hladinou takto podrobně v Česku dosud nikdo kamerou nezaznamenal. Štáb spolupracoval taky s odborníky z univerzit a dalších institucí.

Dittrichova hrobka od císařského architekta nespadne, začíná její záchrana

23.dubna
Chátrající hrobka továrnické rodiny Dittrichů v severočeské Krásné Lípě nespadne. Do péče ji dostal spolek Omnium, který usiluje o záchranu památek, a plánuje její rekonstrukci. Je přinejlepším za pět minut dvanáct, hrobce se propadá klenba.

Bruselská výstava představuje české země jako diplomatické srdce Evropy

22.dubna
Jiří z Poděbrad či Richard Coudenhove-Kalergi stáli u počátků myšlenek spojené Evropy a zároveň to byli lidé, kteří se vzepřeli pojetí českých zemí jako státu bezvýznamného, jehož vnější vliv je prakticky nulový. Skutečný význam české šlechty v historii evropské diplomacie představuje projekt, který v rámci oslav stého výročí vzniku Československa připravil Národní památkový ústav. První zastáv...

Sting a Shaggy si vyměnili telefonní čísla i hudbu

22.dubna
Ve studiu jsme hráli pingpongový zápas, popisuje Sting vznik svého nového alba. Britský zpěvák a kytarista si na něm po víc než čtyřiceti letech znovu zahrál reggae, kterému naposledy věnoval ještě jako jako člen kapely The Police v sedmdesátých letech. Novinku nahrál společně s jamajským hudebníkem Shaggym.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes