ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

5,6 položek/den

I cesta může být cíl. Mňága a Žďorp chtěli před 30 lety jen ohromit kamarády z gymplu

18:34
Made in Valmez je nejen název alba, ale platí to i pro autora desky, kapelu Mňága a Žďorp, která má kořeny ve Valašském Meziříčí. Na tamním festivalu skupina pod tímto názvem vypůjčeným ze slezského dialektu poprvé vystoupila v červnu před třiceti lety. Výročí s fanoušky oslavuje v prosinci na třech velkých koncertech.

Recenze: Paolo Cognetti v Osmi horách zdolává vrcholy

16:15
Výjimečný, poetický a noblesní. Italský spisovatel Paolo Cognetti (*1978) svým románem Osm hor dosáhl zatímního vrcholu své tvorby. Český překlad Alice Flemrové nabízí mimořádný zážitek z četby, jež není ovšem prosta sociální kritiky ani tíživé fatality života.

V Karviné začnou s opravami historických domů. Jsou částí památkové zóny

16:15
Karviná by v příštím roce chtěla začít s opravou jednoho ze tří historických domů v centru, které město letos koupilo. Nejdříve by se mělo začít s rekonstrukcí nárožního domu, který je v nejlepším technickém stavu. V úterý to potvrdil náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD). Stavby nejsou kulturní památkou, ale jsou součástí památkové zóny.

Petr Sís už není v očích dětí ztroskotanec, představil jim Robinsona

12:48
Výtvarník a autor knih pro děti Petr Sís představuje na turné po Spojených státech, kde žije, svou novou knihu. V příběhu inspirovaném trosečníkem Robinsonem se vrací do dětství.

Pražské jaro začíná už v prosinci. Českou hudbou oslaví sto let republiky

10:27
Začal prodej vstupenek na Pražské jaro. Mezinárodní hudební festival příští rok připomene a oslaví sté výročí založení Československa. Mou vlast na zahajovacím koncertu 12. května přednese Česká filharmonie pod vedením Tomáše Netopila, festival zakončí Slovenská filharmonie se svým novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. Krom toho se lze těšit na téměř 50 koncertů hudby symfonické i komorní, staré ...

Klaun Jiří Suchý si povídá s Bohem. Ten se s ním ale vždycky nebaví

11.prosince
Divadelník, skladatel a textař Jiří Suchý se s typickým nadhledem a humorem zamýšlí nad základními otázkami víry a života. V útlé knížce Klaun si povídá s Bohem zachytil rozhovory, které vedl s nejvyšším 15 let.

Mohlo by Krušnohoří patřit do UNESCO? Česko a Sasko o to usilují už podruhé

11.prosince
Žádost o zapsaní kulturní krajiny pod názvem Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO v pondělí společně podepsali ministr kultury Daniel Herman a ministr vnitra spolkové země Sasko Markus Ulbig. Sasko a Česko předložily společnou přeshraniční žádost o zápis už podruhé, první žádost kvůli administrativním výhradám stáhly.

Osudová neděle. Zemřela umanutá filmařka Drahomíra Vihanová

11.prosince
Ve věku 87 let zemřela v neděli po krátké nemoci režisérka a scenáristkaDrahomíra Vihanová. Ve své tvorbě se často zabývala hluboce existenciálními tématy. Hrané tvorbě se poté, co její debut skončil v trezoru, nemohla věnovat, stala se ale výraznou dokumentaristkou.

Nejlepší od „starých“ Star Wars? První ohlasy Posledního z Jediů chválí

11.prosince
Dvě a půl hodiny trvá nejnovější film ze série Star Wars - Poslední z Jediů. Zajistil si tak prvenství v délce stopáže mezi všemi snímky Hvězdných válek. Podle prvních ohlasů možná přidá i další „nej“ – nejlepší film Star Wars. Čeští fanoušci si názor budou moci udělat od 14. prosince, kdy nový příběh začnou promítat tuzemská kina.

Robert Sedláček natočil sebeupálení Jana Palacha

11.prosince
Režisér Robert Sedláček natočil klíčovou scénu do připravovaného filmu o Janu Palachovi – jeho sebeupálení na Václavském náměstí. Snímek podle scénáře Evy Kantůrkové bude mít premiéru příští rok. Padesát let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy, se kterou se odmítal mladý student smířit.

V bačkorách do jeslí i bazénu. Bydlet spolu chtěli lidé nejen za socialismu

10.prosince
Kolektivní domy jsou v Československu spojovány se socialismem, ale nevznikaly jen v tomto období. Svým obyvatelům nabízely nevídaný komfort: společnou prádelnu, tělocvičnu nebo jesle. Výhody i nevýhody sdíleného bydlení, vzpomínky těch, kteří v něm bydleli, i utopistické návrhy kolektivních domů představuje výstava Bydlet spolu v Muzeu umění Olomouc.

Evropský „Oscar“ má tvar Čtverce. Nejlepší herečkou je Slovenka

10.prosince
Švédská satira Čtverec (The Square) je nejlepším evropským filmem letošního roku, rozhodly více než tři tisíce členů Evropské filmové akademie. Snímek Rubena Östlunda zvítězil v šesti kategoriích.

Klip týdne: TH!S is Dééééntz!

10.prosince
Nejen zahraniční hudební scéna je plná zajímavých novinek. Tentokrát zamíříme poněkud blíž, a sice do naší domoviny, jelikož i tady lze nalézt spoustu zajímavých formací, jež stojí za zmínku. Jednou z nich je například kapela Vojty Kotka TH!S, která nyní představila zbrusu nový klip k písni Dance.

Archeologové prozkoumali zapečetěné hrobky: uvnitř našli mumifikované tělo i pohřební nábytek

10.prosince
Egyptští archeologové odhalili nálezy ze dvou nově prozkoumaných hrobek. Nacházelo se v nich přes čtyři stovky sošek, hliněné nádoby, zdobené pohřební masky a mumifikované tělo. Umístění hrobek starých zhruba 3500 let bylo známé už dříve, ale teprve teď se odborníci dostali dovnitř. Egypt si od objevu slibuje větší zájem turistů o cesty do země.

Sochaři si přebírají tuny ledu. Pod Radhoštěm opět vzniknou unikátní díla

10.prosince
Obří kusy ledu již pro umělce připravují organizátoři tradičního sochařského sympozia. Akce pod názvem Ledové království se totiž už za týden podvacáté uskuteční v Rožnově pod Radhoštěm. Představí se na něm více než dvě desítky sochařů z celé Evropy.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes