ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

5,9 položek/den

Martini a přestřelky? Spíše hodně trpělivosti a opatrnosti, ukazuje nové muzeum život špionů

19:44
Na newyorském Manhattanu otevřelo muzeum špionáže. Spíše než akčními filmy se inspiruje skutečnou prací tajných agentů, ale například i hackerů, popisuje jejich metody i historii. Nechybějí ani interaktivní exponáty, návštěvníci si například mohou zkusit ošálit detektor lži nebo ukrást nejdražší exponát v muzeu.

Volá Londýn. Pavel Tigrid vzpomíná na první exil, kde přišel ke svému jménu

18:02
První exil ve Velké Británii v letech druhé světové války pro Pavla Tigrida znamenal období tvůrčího a osobního zrání. Jeho dnes již zapomenutý reportážní a autobiografický text „Volá Londýn. Ze zákulisí čs. vysílání z Londýna“ je příležitostí seznámit se s málo známým úsekem života výjimečné osobnosti československých dějin. Kniha, doplněná řadou ukázek, vyšla dodatečně ke stému výročí Tigrido...

Uválený baloňák a ještě jedna otázka. Poručík Columbo slaví padesátku

14:35
Uválený baloňák, umolousaný zbytek doutníku, malý zápisník a nekonečné množství zdánlivě přihlouplých otázek. Na první pohled neschopný chlapík. Přesto je poručík Columbo sedmou nejlepší televizní postavou všech dob, alespoň podle prestižního amerického časopisu TV Guide. První epizoda veleúspěšného seriálu byla odvysílána 20. února 1968, tedy přesně před 50 lety.

Lidé se chovají jako Hmyz. Poslední film Jana Švankmajera si nebere servítky

19.února
Po dlouhých osmi letech vstupuje do českých kin nový snímek proslulého surrealistického filmaře Jana Švankmajera. Film nazvaný prostě Hmyz na motivy divadelní hry bratří Čapků je prý zároveň posledním celovečerním dílem třiaosmdesátiletého tvůrce. Groteskní podobenství, které svobodně přechází mezi komedií, satirou a hororem, koprodukovala Česká televize.

Glosa z Berlinale: V bludném kruhu korektnosti

19.února
Je otázka, zda není většina filmů na Berlinale v současné chvíli interpretována až příliš z pohledu všestranné korektnosti, píše ve své festivalové glose Martina Vacková. Berlinale se nemohlo vyhnout problémům MeToo, a jak před zahájením uvedl ředitel festivalu Dieter Kosslick, neuvedlo několik filmů, kde byly vazby na obviněné filmaře. Vysocí evropští filmoví profesionálové vrací do hry debatu...

Bůh při mně stál, říká adventista Jan Filla, kterého komunisté věznili na Špilberku

19.února
Neukrýval zbraně ani nepřátelské agenty, nepodával žádná velezrádná hlášení do zahraničí a neroznášel po nocích zakázané letáky. Přesto prožil Jan Filla patnáct měsíců v jednom z komunistických uranových lágrů, kde málem přišel o život. Svou vinu si totiž nesl ve svém nitru, hlásil se k tehdy zakázané církvi Adventistů sedmého dne a odmítal vojenskou službu se zbraní i přísahu.

Rafani štěkají na Paříž

19.února
Politika a násilí ve všech možných podobách se koncentrují v historické budově první exilové československé vlády v Paříži. V prostorách dnešního Českého centra se představuje česká umělecká skupina Rafani. Svou první instalaci ve Francii pojali jako průřez dosavadní tvorbou.

Z vyhořelé textilky v Krnově bude muzeum. Ve hře je stále dotace z EU

19.února
Vyhořelá vzorkovna bývalé textilky Karnola v Krnově zůstane národní kulturní památkou. Plánované muzeum zde nakonec s největší pravděpodobností vznikne. Do dvou týdnů bude jasné, zda na jeho vybudování lze využít dotační titul z fondů Evropské unie.

Pozor, v muzeu je zákruta. Brzdí tam socialistické trabanty, škodovky i první elektromobil

19.února
Auta, která se pojí s obdobím socialistického Československa, připomíná na nové výstavě Technické muzeum v Brně. Expozice s názvem „Pozor, zákruta“ představuje celkem dvanáct vozů, mezi kterými jsou i tři prototypy. Unikátní je první československý elektromobil EMA vyrobený v Brně. Existuje jen ve dvou exemplářích.

Britské filmové ceny si pronajaly Tři billboardy kousek za Ebbingem

19.února
Pět z devíti nominací trefilo krimidrama Tři billboardy kousek za Ebbingem při udělování cen BAFTA. Ocenění britské filmové a televizní akademie snímku Martina McDonagha přiřklo sošky mimo jiné za nejlepší film a scénář. Favorit nominací, thriller Tvář vody, který je také favoritem Oscarů, se nakonec musel spokojit s málem.

Libeňský most nebude památkou. Praha musí rozhodovat, zda ho opraví, nebo zbourá

19.února
Pražský Libeňský most se kulturní památkou nestal. Rozhodnutí ministerstva kultury ale není pravomocné. Zastupitelstvo Prahy bude nyní rozhodovat, zda most opraví, nebo zbourá. Most je od 19. ledna kvůli havarijnímu stavu uzavřený pro auta i MHD.

Texaský masakr nezávislým filmem. Festival ve Varech vzdá poctu Austin Film Society

19.února
Filmový festival v Karlových Varech věnuje v 53. ročníku jednu ze svých sekcí americké neziskové filmové organizaci Austin Film Society (ASF). Její program se zaměří na nezávislé filmové tvůrce z Texasu. Hostem festivalu, který se uskuteční od 29. června do 7. července, bude zakladatel ASF Richard Linklater.

V Beskydech padají smrky. Vyroste z nich replika shořelého kostela v Gutech

19.února
Lesníci Biskupských lesů začali v Beskydech s těžbou smrků, ze kterých má vzniknout replika vzácného dřevěného kostela v Gutech. Původní svatostánek z druhé poloviny šestnáctého století shořel loni v srpnu, když ho zapálila trojice mladíků.

Průkopníci abstrakce „vydali“ v Ostravě album

18.února
Nejzásadnější díla abstraktní malby představuje Dům umění v Ostravě. Svět zredukovaný do geometrických tvarů propagovala ve třicátých letech mezinárodní skupina Abstraction-Création. Práce svých nejdůležitějších členů prezentovala v autorském albu, jehož reprodukci, stejně jako jednotlivé listy s díly, si mohou prohlédnout návštěvníci aktuální výstavy.

Klip týdne: Valentýnka od Rybiček 48

18.února
Dárek ke svatému Valentýnu si přichystala česká pop-punková kapela Rybičky 48. Videoklip ke skladbě jednoduše nazvané Ženy vydala přesně v den, na který oslavy svátku všech zamilovaných připadají – tedy 14. února.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes