ČT24

URL:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/

Katalog:

Ostatní

Publikuje:

3 položek/měsíc

Až na „konec světa“. Do Patagonie za tučňáky, majestátním Fitz Royem a ledovci, které vzdorují změnám klimatu

8.března
Krásná, drsná, dobrodružná. Taková je jihoamerická Patagonie a Ohňová země, pomyslný „konec světa“. Panenská příroda v národních parcích Torres del Paine, Tierra del Fuego či Los Glaciares se nesmazatelně vryje do paměti stejně jako kolonie tučňáků a lamy přebíhající silnice. Dvoutýdenní „road trip“ o více než 3000 kilometrech nám umožnil zjistit, že Argentinci i Chilané si libují v razítkách n...

Sociální sítě se dojaly příběhem bajkalské bruslařky. V Rusku se ale jezdí i na Finkách

22.února
V Rusku jsou lidé na mrazivé podmínky zvyklí. Ledu a sněhu se přizpůsobuje také doprava. Brusle a sáně jsou často nutností, a to i pro starší generaci. Přesto se příběh šestasedmdesátileté důchodkyně, která se prohání po hladině Bajkalu v bruslích z druhé světové války, stal hitem internetu.

Mumie nalezená v Basileji je předkem ministra Johnsona

25.ledna
Mumifikované tělo objevené v 70. letech v Basileji patří příbuzné nynějšího britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Příbuzenskou vazbu potvrdily testy DNA, kterou provedli švýcarští vědci. Johnson se k jejich objevu zatím nevyjádřil.

Silvestrovská jízda taxíkem z Kodaně až do Osla. Opilý muž za 600 kilometrů nezaplatil a zmizel

2.ledna
Podnapilý muž nastoupil na silvestra v dánské metropoli Kodani do vozu taxi a po půlnoci na Nový rok z něj vystoupil o 600 kilometrů dál – před svým domem v Oslu. Třebaže projel tři skandinávské země, platit se mu nechtělo a po příjezdu se vytratil.

Zkuste chůzi, radí obezitolog, jak shodit o svátcích nabytá kila. Ubránit se jojo efektu je oříšek

2.ledna
„Od Nového roku začnu hubnout,“ slibují si lidé na začátku roku. Důvod k tomu mají, více než polovina české populace trpí nadváhou nebo obezitou. Nesprávnou metodou shazování váhy si ale lze ublížit. Drastické redukční metody navíc i v případě úspěchu mnohdy ústí jen v opětovné přibrání. Jojo efektu se lze vyhnout pomalým navyšováním pohybové aktivity, poradil lékař.

Tajemná část Benátek je na prodej. V „Pekle“ zabíjely morové rány, půda je prosycena ostatky

23.prosince
Má pověst nejstrašidelnějšího ostrova na světě. Možná i proto benátský ostrůvek Poveglia už téměř čtyři roky nikdo od italské vlády nekoupil. O Poveglii se tvrdí, že vzhledem k počtu úmrtí se půda na ostrově z poloviny skládá z lidských ostatků.

Chcete více dovolené? Žebříček vedou s 30 dny Kuvajt a Francie, v USA zákonné volno neznají

2.listopadu
V Česku dvacet dní, v Kuvajtu a ve Francii třicet, v USA nic. Většina států má ustanoveno minimální pracovní volno, které musí zaměstnanci během roku čerpat. V celosvětovém průměru jde o 17 a půl dne, v Evropě je to průměrně 22 dní za rok.

Tisícileté stromy v Číně se zbarvily do zlatova, dechberoucí jev uchvátil sociální sítě

8.října
Statisíce lidí už zhlédly na sociálních sítích záběry z dronů BBC v oblasti Sin-Ťiang na severozápadě Číny, kde se prastaré stromy zbarvily do zlatova. Podívaná přiláká do nehostinných plání každoročně zástupy turistů.

Grossglocknerská silnice vtiskla Rakousku novou identitu. Oživit měla skomírající 1. republiku

17.září
Vytvořit tisíce pracovních míst a oživit identitu Rakouska. Takové byly cíle projektu Grossglocknerské vysokohorské silnice z 30. let, jenž měl pomoci skomírající ekonomice první republiky. Hlavnímu inženýrovi se podařilo nevídané, protože silnice souzní s okolní přírodou. Rakousko se teď snaží dostat unikátní stavbu na seznam UNESCO.

Je naraženo! V Mnichově opět teče pivo proudem

16.září
Úderem sobotního poledne oficiálně odstartoval 184. ročník mnichovského Oktoberfestu. Slavnosti zahájil mnichovský starosta Dieter Reiter naražením prvního sudu piva a zvoláním „Ozapft is!“ (Je naraženo!). Letošní Oktoberfest bude delší než předchozí ročníky, na Tereziánské louce se bude pít pivo z mázů celých 18 dní. Průměrná cena jednoho mázu se pohybuje kolem 270 korun.

Kanalizaci pod Londýnem ucpala obrovská hrouda tuku

13.září
Obrovská hrouda z tuků a odpadu o hmotnosti zhruba 130 tun ucpala kanalizační stoku uprostřed Londýna. Usazeninu tvoří hlavně pleny, kuchyňské utěrky a ztvrdlý tuk. Společnost Thames Water, která spravuje kanalizační síť britské metropole, Londýňany vyzvala, aby do záchodů nesplachovali odpad a aby horký tuk a olej nechávali ztuhnout a pak vyhazovali do popelnic.

Na vlastní kůži Norsko v kostce: Do země prohibice, fjordů i nejstrmější železnice

4.září
Norský Bergen představuje ten pravý „sever“ – deštivý, chladný, horský. Do země částečné prohibice, která dál loví velryby, lze jet i na víkend. Okruh Norway in a Nutshell (Norsko v kostce), to je nejstrmější nezubačka, plavba úchvatnými fjordy i jízda po jedné z nejprudších silnic.

UHO v těžké defenzivě. Školní kuchyně vaří dobře a moderně, chce ukázat soutěž jídelen

24.srpna
Ve které škole se děti najedí nejlépe, ukáže finále soutěže školních jídelen, na které se sjelo do Prahy deset kuchařských týmů z celého Česka. Připravily porotcům například krůtí roládu nebo sekanou z kapra – což jsou jídla, jež se pravidelně objevují i na jídelníčku dětí. Pořadatelé soutěže chtějí především ukázat, že pověst, která školní jídelny provází – tedy o tlustém mase a UHO – je skute...

Spojené mafie evropské: Bránit se organizovanému zločinu jde v EU jen těžko

8.srpna
'Ndrangheta, Camorra, Cosa Nostra. Italské mafiánské organizace si během své existence udělaly jméno nejen v Evropě, ale i za oceánem. Jen u nich ale hranice zločinu nekončí. V celé Evropské unii, tedy jejích členských 28 státech, je podle zprávy Europolu na 5 tisíc organizovaných zločineckých skupin. Jen několik z nich jde tak hluboko jako právě italská mafie.

Italské mafie, o kterých se nemluví

7.srpna
Čtyři jsou běžně známé. Cosa Nostra, 'Ndrangheta, Camorra a Sacra Corona Unita ale nejsou jedinými mafiemi, které na území Apeninského poloostrova operují. Samy daly vzniknout množství menších zločineckých organizací, které se pohybují na hraně italského zákona.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes