Deník Referendum

Popis:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

http://www.denikreferendum.cz/rubrika/svet

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

2,3 položek/den

„Na suchu“ není jen Kapské Město. Zásoby vody se tenčí po celém světě

16:56
Zatímco Kapskému Městu se prozatím podařilo odvrátit „den nula“, kdy by se zcela ocitlo bez pitné vody, oblasti po celém světě jsou ohroženy podobným scénářem. Jihoafrický příklad ale ukazuje, že plýtvání vodou je možné dramaticky omezit.

Jan Kašpárek: Je pod dlažbou pláž? Padesát let od Pařížského května je Francie opět na nohou

9:18
Tisíce příslušníků pořádkových jednotek s obrněnými transportéry se již dva týdny snaží vyklidit autonomní oblast Zone Á Defendre u francouzského Nantes. Vyvolá tak systém sám proti sobě revoluci?

První úspěch „sametové revoluce“ v Arménii: Premiér rezignoval

9:18
Masové protesty v Arménii přinesly první úspěch: autoritářský premiér Serž Sargsjan v pondělí oznámil, že odstupuje z funkce. Jméno jeho nástupce dosud není známo, spekuluje se také o roli Ruska, které má v zemi vojenskou základnu.

Jaroslav Bílek: Čtyři dny, které snad otřesou nikaragujskou diktaturou

7:59
I když má Nikaragua s demokracií za vlády Daniela Ortegy nulovou zkušenost, tamní režim se snažil až do konce minulého týdne svou pravou povahu maskovat. Víkendové události však ukázaly, že tato image je již neudržitelná.

Kateřina Smejkalová: Nová předsedkyně německé sociální demokracie to nebude mít lehké

23.dubna
Andrea Nahles má před sebou v době systémového úpadku sociální demokracie nelehký úkol znovu sjednotit rozpolcenou stranu a pomoci jí nalézt nová témata, propojená se zájmy členů i voličů. A to vše za vládního angažmá.

Saúdský král přivítal katolickou návštěvu

23.dubna
Po představitelích jiných křesťanských církví přivítal saúdskoarabský král také katolického kardinála z Papežské rady pro mezináboženský dialog. Jde patrně o znamení uvolňujících se poměrů v zemi, kde se nachází nejposvátnější místa islámu.

Přemýšlejme, co nahradí tuto civilizaci a jak se na to začít připravovat

22.dubna
Rozhovor s Rupertem Readem, britským akademikem a politikem anglické Strany zelených, jenž působí jako ředitel think tanku Green House a přednáší na University of East Anglia, kde se zabývá filosofií vědy, jazyka a environmentálními teoriemi.

František Kalenda: Konec starého Irska

22.dubna
Irsko v dubnu slaví výročí spojená se vznikem samostatného státu. Tradičně katolická země se však od svého vzniku změnila k nepoznání: má otevřeně homosexuálního premiéra, uzákonila stejnopohlavní sňatky a chystá se zjednodušit potraty.

Obrazy z Íránu: Země je svobodná, když se v ní smí muž se ženou objímat na ulici

21.dubna
„V islámu není žádný prostor pro zábavu,“ prohlásil kdysi otec íránské islámské revoluce Rúholláh Chomejní. Striktnímu výkladu náboženství však mnozí mladí Íránci vyhlásili válku životním stylem.

Kuba má nového prezidenta. Nebude to mít lehké

20.dubna
Miguel Díaz-Canel se stal ve čtvrtek novým kubánským prezidentem. Dosavadní první viceprezident a zkušený stranický funkcionář je znám progresivními společenskými postoji, o budoucím směřování ostrova však nebude rozhodovat sám.

Fatima Rahimi: Před rokem dopadla v Nangarháru „matka všech bomb“

20.dubna
Před rokem nechal Donald Trump ve východní afghánské provincii Nangarhár odpálit „matku všech bomb“. Přestože dnes většinu území kontroluje afghánská vláda, problémy trvají. V provincii se ukrývají bojovníci z Daeš i z hnutí Tálibán.

Josef Patočka: Poučení z maďarského vývoje. Jak a proč se kapitalismus zbavuje demokracie

20.dubna
Nástup autoritářství je třeba chápat jako zákonitý důsledek neoliberální globalizace, argumentují ve svých analýzách Orbánova režimu jeho kritikové, filosof Gaspár M. Tamás a ekonom Gábor Scheiring.

Vladimír Hanáček: Maďarské volby potvrdily dlouhodobé tendence. Změna se hned tak nechystá

19.dubna
Jakkoliv zahraniční média referovala o výrazné liberální opozici, ta ve skutečnosti nepředstavuje pro vládní stranu faktickou konkurenci. Orbánovu většinu může oslabit pouze krajní pravice.

Petra Dvořáková: LSD má narozeniny, my máme přání jediný

19.dubna
Dvacátý pátý derivát kyseliny lysergové slaví 75. narozeniny. Po dvě třetiny své existence spadá do kategorie nejpřísněji regulovaných látek, které podle jednotné úmluvy OSN nemají „žádný uznávaný léčebný účinek“. A to je omyl jak vesmír.

S Markem Čejkou o sunnitské kartě na Blízkém východě

19.dubna
S odborníkem na Blízký východ o západní vojenské intervenci v Sýrii a především o rozporuplné roli Saúdské Arábie, která se na jednu stranu doma reformuje, na druhou stranu se však stále aktivněji podílí na konfliktech po celém regionu.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes