Deník Referendum

Popis:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

http://www.denikreferendum.cz/rubrika/svet

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

10,5 položek/týden

Michaela Pašteková: Hľadanie ľavicovej alternatívy

7:42
Patrnerský Poleblog.sk zaujal v aktuálním týdnu recenzí sborníku Veľký regres – souboru zamyšlení šestnácti levicových intelektuálů nad příčinami hlavních problémů současné společnosti a cestami k jejich nápravě.

Petr Janyška: Nová polská vláda: zdání falešné změny

14:27
Petr Janyška komentuje a zevrubně přibližuje nedávnou výměnu premiéra a několika klíčových ministrů. Skutečný držitel moci v Polsku Jarosław Kaczyński učinil podle Janyšky taktický půlobrat a zahájil druhou fázi uchopování moci.

Kateřina Smejkalová: Jak pokračuje vyjednávání o nové vládě v Německu

10:26
Sondážní rozhovory o pokračování velké koalice skončily rámcovou shodou na programu. SPD čeká teď v neděli důležitý sjezd, na kterém zkusí překonat rozpolcenost a případně schválit mandát k uzavření konečné koaliční dohody.

Linda Piknerová: Neexistující Nambia a další Trumpovy zapadákovy světa

18.ledna
Výrok Donalda Trumpa o, slušně řečeno, „zapadákovech“, z nichž pochází mnoho přistěhovalců do USA, opět vyvolal diskuzi o tom, jaký přehled mají vlastně klíčové politické osobnosti velmocí o tom, jak současný svět vypadá.

Chelsea Manningová ohlásila kandidaturu do Senátu, zveřejnila už i klip

18.ledna
Whistleblowerka, jež stála za zveřejněním 750 tisíc dokumentů o amerických válkách a politice ve světě, usiluje o senátní nominaci demokratů ze státu Maryland. Vlastní volby proběhnou až v listopadu, zásadní budou ale již červnové primárky.

Lukáš Hrábek: Nepodporujme bláznivé nápady polské vlády

18.ledna
Česká vláda se odmítla přidat k polské žalobě na nové evropské emisní limity, jejímž účelem je nechat dál znečišťovatele ohrožovat zdraví stovek milionů lidí – například i obyvatel Moravskoslezského kraje.

Německo zpřísnilo regulaci sociálních sítí, AfD lamentuje

16.ledna
Nově účinná právní úprava nutí sociální sítě, aby pod hrozbou pokud samy aktivně mazaly nenávistný a nezákonný obsah. Vedle německé krajní pravice kritizují normu i zastánci svobodného internetu – podle nich dává příliš velkou moc firmám.

Immerath jako Most: také v Německu boří obce kvůli těžbě uhlí

16.ledna
Poslední obcí, jež byla u sousedů obětována povrchové těžbě uhlí, se stal porýnský Immerath. Zprávu doprovází i fotogalerie z úterního bourání kostela svatého Lamberta, někdejší dominanty kraje.

Co se stalo zeleného: šest příznivých ekologických fenoménů uplynulého roku

15.ledna
Tímto textem uzavíráme bilanční sérii pozitivních zpráv o událostech, které se odehrály minulého roku.

Tuniskem zmítají sedm let po revoluci divoké protesty, za týden 800 zadržených

15.ledna
Tisíce zejména mladých lidí vycházejí do ulic, aby protestovaly proti zvyšování daní, špatné hospodářské politice a růstu cen potravin. Největší demonstrace proběhly v neděli 14. ledna – přesně sedm let po svržení diktátora bin Alího.

Petr Jedlička: Útok FEMENky na Zemana je protest z jiného světa, u nás se dá však zneužít

12.ledna
Petr Jedlička komentuje páteční zaskočení českého prezidenta obnaženou ukrajinskou aktivistkou, přibližuje, co její skupina sleduje, a argumentuje, proč s ní nemá česká debata o Zemanovi – natož „Halík, Mitrofanov a spol.“ – nic společného.

Trumpovy USA vysídlují i ekologické uprchlíky, aktuálně musí pryč Salvadorci

11.ledna
Restriktivní přístup nové americké vlády k uprchlíkům a cizincům obecně nedopadá jen na muslimy, ale i další statisíce lidí. Aktuálně byla schválena repatriace 200 tisíc Salvadorců, kteří získali v USA ochranu po ničivém zemětřesení.

Oceány se dusí, mrtvé zóny se od roku 1950 zčtyřnásobily, varují vědci

11.ledna
Kvůli klimatickým změnám a znečištění z průmyslového zemědělství trpí stále větší část oceánů nedostatkem kyslíku. Velikost tzv. mrtvých zón se od roku 1950 zvětšila přibližně na stejnou plochu, jakou zaujímají dohromady všechny státy EU.

George Monbiot: Pokud nezměníme zemědělství a způsob stravování, čeká nás hladomor

10.ledna
Budeme-li jíst a zacházet s půdou tak jako doposud, skončí to špatně. Řešení nebude jednoduché, ale existuje. Musíme změnit naše stravovací návyky, dokud je čas.

V Polsku byl odvolán i Jan Szyszko, ministr odpovědný za kácení v Bělověži

9.ledna
Nový polský premiér Morawiecki vyměnil od nástupu do funkce již deset členů vlády. Po úterku je jedním z nich i Jan Szyszko, člověk, jenž byl dle polských ochránců přírody jedním z nejhorších ministrů životního prostředí v historii.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes