Dotyk.cz

Popis:

Magazín Dotyk – články, názory, analýzy a novinky ze společenských, politických a byznys témat

URL:

http://www.dotyk.cz/

Katalog:

Ostatní

Publikuje:

7 položek/týden

Před 80 lety přijali henleinovci Karlovarský program. Otevřel dveře k Mnichovu

14:24
"Musíme tedy požadovat vždy tolik, abychom nemohli být nikdy uspokojeni." Právě tento výrok vystihuje plán Sudetoněmecké strany, jak vygradovat jednání s československou vládou a otevřít dveře k zabrání Sudet a jejich připojení k Třetí říši. Své požadavky shrnuli do Karlovarského program SdP, který přijali právě před 80 lety, 24. dubna 1938.

Pravěká záhada. Proč vyvrtali krávě do lebky otvor?

7:24
Před pěti tisíci lety byl hlavním zdrojem nástrojů kámen a umění zpracování bronzu a železa ještě čekalo na své objevení. Přesto si tehdejší člověk s tehdejšími primitivními nástroji troufl na tak náročný chirurgický zákrok, jakým je vyvrtání otvoru do lebky. Nový výzkum lebky krávy, která žila v této době, nyní odhaluje, že se tato operace neprováděla pouze u lidí, jak se dosud myslelo.

Internet je starší, než si myslíte. První myšlenka se objevila před 55 lety

23.dubna
Právě dnes je tomu 55 let od doby, kdy Joseph Carl Robnett Licklider představil svým kolegům memorandum o intergalaktické počítačové síti. Mohlo by se zdát, že mluvíme o sci-fi, a ve své době to skutečně tak působilo. Dnes něco takového vnímáme jako něco samozřejmého. Právě tato myšlenka zosobňuje internet, jak ho známe.

Český rodák Tadeáš Haenke projel kus světa. V Bolívii ho otrávila služka

22.dubna
Jako první český rodák se dostal do Austrálie, objevil největší druh leknínu a pokusil se vystoupat na nejvyšší horu světa. Přesto není jméno tohoto světoběžníka příliš známé. Botanik, lékař, objevitel, etnograf, kartograf, chemik, vzduchoplavec i revolucionář. Tadeáš Xaverius Peregrinus Haenke si v mnohém nezadal s Járou Cimrmanem.

Horor na palubě. Před 40 lety zaútočil ruský stíhač na korejské civilní letadlo

20.dubna
Dne 20. dubna 1978 vypálila sovětská stíhačka Suchoj SU-15TM dvě rakety na civilní korejský letoun Boeing 707 se 197 cestujícími na palubě. Přestože jedna z raket urazila letadlu kus levého křídla, piloti Boeingu dokázali nouzově přistát na zamrzlém jezeře. Událost však jakoby předurčila katastrofy a střety, k nimž ještě mělo dojít.

V Ploštině upalovali Němci osadníky zaživa, vraždění přežil jediný muž

19.dubna
"Rozvzteklení nacisté zahnali ztýrané a krvácející obyvatele bodáky do hořících domů. Ty, kteří už po ztýrání nemohli vstát, tam naházeli okny, některé spoutali řetězy a přikovali v hořícím domě," napsal o vypálení osady Ploština učitel ze sousední obce Vysoké Pole. Od úplného zničení valašské osady oddílem SS uplynulo právě dnes 73 let.

Přestaňte otravovat mou přítelkyni, hrozí v telefonu neznámé číslo. Volá automat

18.dubna
Možná jste se s tím už setkali. Zazvoní vám mobil, vidíte neznámé číslo, a když to zvednete, nějaký hlas vám rozhněvaným tónem sdělí například to, že obtěžujete jeho přítelkyni a ať s tím okamžitě skončíte. Pokud jste to už zažili, vězte, že si z vás někdo vystřelil. Tyto hovory zajišťuje aplikace, jež je momentálním hitem v online obchodech. Naletěl jí i známý reklamní tvůrce.

Z českého dřeva se ještě stále rodí fortepiana, na jaká hrál i sám Mozart

18.dubna
Úmrtí Miloše Formana znovu připomnělo i jeho nejslavnější film, osmioscarového Amadea. Slavný režisér byl hrdý na to, že veškerou filmovou hudbu tohoto snímku obstaraly skutečné Mozartovy skladby, v nichž se nezměnila ani nota. V klavírních scénách se díky použití dobových fortepian nezměnil proti Mozartově době dokonce ani jejich zvuk. Repliky původních fortepian stále vznikají na různých míst...

Pamětník Jan Dušek: Buchenwald byl peklo. Lidé hynuli po tisících

17.dubna
Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme skrze vyprávění Jana Duška nacistický koncentrační tábor Buchenwald, 11. dubna to bylo přesně 73 let od jeho osvobození spojeneckými vojsky. Jan Dušek byl jedním z vězňů, kterým americká vojska zachránila život.

Přijměme každého. Šéfka her Commonwealthu velí k genderové vyváženosti

16.dubna
Prezidentka Federace Her Commonwealthu Louise Martinová vyzvala všechny multisportovní turnaje, aby zavedly rovný počet medailí pro muže a ženy. Jedenadvacáté Hry Commonwealthu skončily v neděli v australském Gold Coast a genderová vyváženost patřila k jejich nejskloňovanějším tématům.

František Palacký. Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm

15.dubna
V letošním roce si připomínáme velké výročí vzniku samostatného Československa. Deník přináší seriál, který čtenáře provede těmi méně známými, ale pro naši zemi neméně významnými výročími. Před 220 lety se v malé vesničce Hodslavice na východní Moravě narodil František Palacký.

...A vítr se otočil. Před 40 lety hořela Svatá Hora, pomohli lidé i malý zázrak

14.dubna
V pátek 27. dubna uplyne čtyřicet let od chvíle, kdy vypukl rozsáhlý požár ve Svaté Hoře u Příbrami, nejstarším a nejvýznamnějším mariánském poutním místě v Česku. Se vzplanutím i uhašením ohně se pojí nejedna legenda. Skutečností zůstává ohromné vzepjetí lidí, kteří se rozhodli této ráně osudu společně postavit. Jejich příběhy nyní připomene i neobvyklá výstava.

Berlín chce změnit jména ulic v Africké čtvrti. Oslavují prý kolonialismus

13.dubna
Německá metropole Berlín plánuje změnu jmen ulic, která souvisejí s někdejší koloniální historií Německa v Africe, zejména v Namibii. Podle mluvčí berlínské radnice budou jména ulic odkazující na krutosti spáchané během okupace Namibie nahrazena jmény osvobozeneckých bojovníků. Informuje o tom agentura AFP.

Budoucnost? Nejasná a fajn, myslí si čeští mileniálové. Byť si sami moc nevěří

12.dubna
/ VIDEO / Jen třetina mladých Čechů má jasnou představu o své kariéře, každý druhý netuší, čím se bude živit, přesto se na budoucnost těší a nejsou fatalisté. Jsou také lákavou kořistí pro marketingový a reklamní průmysl, neboť i přesto, že svou kariéru teprve začínají, jsou celkem při penězích. Je ale těžké získat si jejich pozornost.

Krásná Agnes Bernauer. Bavorský vévoda ji nechal utopit v Dunaji

11.dubna
Rodiče se někdy neshodnou se svými potomky při výběru partnera, ale vévoda Arnošt Bavorský to přehnal. A to dokonce i na středověké poměry. Dívku, kterou miloval jeho syn, nechal zabít.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes