E15.cz

Popis:

Ekonomické i politické zprávy

URL:

http://e-svet.e15.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

7,7 položek/týden

Nová elektrárna bude vyrábět čistou energii z kravského hnoje

6:25
Japonská automobilka Toyota hodlá v Kalifornii vybudovat elektrárnu, v níž bude plynný metan z kravského hnoje přeměňován na vodu, elektřinu a vodík. Tzv. Tri-Gen Project byl představen na autosalonu v Los Angeles.

Světelné počítače jsou o krok blíž. Fotony jsme zkrotili v prostoru velikosti čipu

19.ledna
Vědci vylepšili technologii pro světelné čipy. Fotony jsou nástupcem elektronů nejen u přenosu dat, ale i u logických operací. Nová technologie umožňuje interakci fotonů v řádech mikrometrů nanometrů.

Baterie s „hasicími přístroji“ dokážou zabránit vzplanutí elektronických zařízení

18.ledna
Asi nikdo nechce, aby jeho chytrý mobilní telefon, notebook, digitální fotoaparát... skončil v plamenech kvůli přehřátí baterie. Nyní vědci přišli na to, jak tomu zabránit.

Sondy Voyager stále letí vesmírem. Jak ovlivnily zábavní průmysl?

17.ledna
NASA zveřejnila zajímavý článek o filmech, televizních pořadech, seriálech atd., které mají nějakou souvislost se sondami Voyager. Ty oslavily již 40. výročí svého vypuštění.

Nová éra medicíny: Organičtí mikroboti dokážou likvidovat i nádorové buňky

16.ledna
Šéfinženýr Googlu Ray Kurzweil je přesvědčen o tom, že nejpozději v roce 2030 budou našimi útrobami běžně putovat různí nanoboti či mikroboti. Tato technologie skutečně může v medicíně způsobit obrovskou revoluci, ale jsou tu dvě problematické věci – napájení a kontrola.

Tchajwanský start-up slibuje, že jeho prototyp akcelerací překoná Teslu

15.ledna
Nedávno byla představena druhá generace Tesly Roadster, která umí zrychlit z 0 na 100 za 1,9 sekundy. Tvůrci elektromobilu XING Mobility 1 Megawatt, přezdívaného Miss R, však slibují, že tento rekord překonají alespoň o jednu desetinu vteřiny.

Nový způsob kvantového šifrování je desetkrát rychlejší a připravený pro běžné internetové linky

14.ledna
Vědci vymysleli rychlejší způsob kvantového šifrování. Data mohou být šifrována v reálném čase při rychlostech dnešního internetu. Rychlost je důležitá pro použití s příchodem kvantových počítačů.

S bakteriální rezistencí k antibiotikům by si mohly poradit syntetické molekuly

13.ledna
Rezistence bakterií vůči antibiotikům je vážným globálním problémem, který se podle Světové zdravotnické organizace navíc rychle zhoršuje. Odborníci z kanadské Université de Montréal nyní oznámili, že možná nalezli další potenciální řešení.

Podívejte se, jak to v roce 2117 možná bude vypadat na Rudé planetě

12.ledna
Spojené arabské emiráty (SAE) před časem oznámily, že v roce 2117 hodlají na Marsu vybudovat město nazvané City of Wisdom. Nyní zveřejnili jeho virtuální prohlídku.

Nový ruský dron unese náklad o váze až 180 kilogramů

11.ledna
Ruská společnost ARDN sestrojila dron, který dokáže hravě transportovat náklad o váze 180 kg a letět cca 8 hodin. Tzv. SKYF by mohl najit uplatnění například v oblasti zemědělství (hnojení, výsev semen…), humanitární pomoci (doručování potravin a léků) či poštovních služeb.

Vědci zjistili, že za vzestupem superbakterií stojí i cukr

10.ledna
Běžné sladidlo bylo spojeno s nebývalým rozmachem dvou kmenů bakterie Clostridium difficile v amerických nemocnicích.

Na vnějších částech Mezinárodní kosmické stanice byly nalezeny tajemné bakterie

10.ledna
Vědci na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) objevili bakterie, které spokojeně obývají vnější části ruského segmentu dotyčného orbitálního zařízení. Dosud neidentifikovaná forma života již byla odeslána na Zemi k analýze.

Zeměkoule je kvůli člověku každý rok o 2,2 procenta jasnější

9.ledna
Planeta je rok od roku jasnější. Vyplývá to přinejmenším z analýzy snímků družice vybavené snímačem VIIRS. Podle vědců roste jas Země o 2,2 % ročně a nezpůsobuje jej pochopitelně žádný přírodní fenomén, ale noční umělé osvětlení.

Čínská automobilka vlastnící Volvo a Lotus v roce 2019 uvede na trh létající auta

8.ledna
Zhejiang Geely Holding Group už vlastní například britskou společnost London Taxi Company, Lotus nebo švédské Volvo. Poklidné vody automobilového průmyslu však rozvířila i jedna z jejích menších akvizicí. Čínský gigant totiž zakoupil startup Terrafugia, jenž se zaměřuje na výrobu létajících aut.

Spolkněte digitální pilulku. Lékař potom pozná, zda lék skutečně užíváte

7.ledna
Americký úřad Food and Drug Administration (FDA) schválil první „digitální pilulku“. Bude se používat k léčbě schizofrenie. Její součástí je miniaturní senzor, který sleduje, zda člověk lék polknul.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes