E15.cz

Popis:

Ekonomické i politické zprávy

URL:

http://e-svet.e15.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

13,3 položek/týden

Speciální nanočástice mají potenciál zachraňovat životy lidí s vnitřním krvácením

7:19
Vnitřní krvácení je spojeno s velmi vysokým rizikem úmrtí. Blýská se však na lepší časy. Odborníci totiž nedávno vyvinuli magneticky poháněné nanočástice pro jeho zastavení i snížení celkové ztráty krve.

Tisíce běžných počítačů projektu Einstein@Home objevily tichý pulsar

19.dubna
Uživatelé Einstein@Home objevili pulsar, který na nás bliká pouze v oblasti gama záření. Projekt využívá přebytečný výkon počítačů k hledání pulsarů. Pulsary jsou pozůstatky po výbuchu supernovy.

Proč konzumujeme alkohol? Čtyři typy pijáků podle vědy

18.dubna
Přemýšleli jste někdy o tom, proč jste se rozhodli pít alkohol? Tedy pokud nejste abstinenti. Na první pohled to vypadá jako jednoduchá otázka, ale řadu lidí zaskočí. Jiní ze sebe naopak vychrlí hned celou řadu důvodů, což vědecké bádání v této oblasti poněkud komplikuje.

Devět gigantů, kteří brázdí moře: od obří jachty po největší nákladní loď světa

17.dubna
Podívejte se na devět největších lodí různých kategorií. Od největší jachty, přes výletní loď až po nákladní a armádní plavidla. Nechte se fascinovat tím, co všechno se udrží na vodě.

Toyota vyvinula lepší neodymový magnet. Zlevní tím motory elektromobilů

17.dubna
Japonská automobilka Toyota ve své tiskové zprávě uvedla, že se jí podařilo vyrobit první magnet s nižším množstvím neodymu, který by zároveň odolával vysokým teplotám. Neodymové magnety se v současnosti používají ve vysokovýkonných motorech elektromobilů. Levnější a dostupnější vstupní suroviny tak mohou pomoci zvýšit jejich dostupnost.

Česká softwarová firma eMan míří do Spojených států

16.dubna
Česká vývojářská společnost eMan loni zvýšila obrat na trojnásobných 139 milionů korun. Letos ke čtyřem vývojovým centrům v České republice otevře pobočku v americkém Houstonu, uvedla firma v tiskové zprávě.

Krychličkové satelity teď frčí! Do vesmíru jich startují stovky, a to i z Česka

16.dubna
Do vesmíru každoročně startují stovky malých družic, které se označují jako CubeSaty. Jedná se o družice ve tvaru krychle o hraně 10 cm. Družice se může skládat z většího počtu krychlí.

OBRAZEM: Hubbleův teleskop má nahradit pozlacený obr za miliardy dolarů

15.dubna
Slavný Hubbelův teleskop získá už za pár let svého nástupce. Bude jím vesmírný dalekohled Jamese Webbera, který pod společným projektem připravují NASA, ESA (evropská kosmická agentura) a CSA (kanadská kosmická agentura). Do vesmíru by se tento pozlacený obr za téměř devět miliard dolarů mohl podívat už v roce 2020.

Naše největší naděje na přežití případné apokalypsy oslavila 10. výročí své existence

15.dubna
Novodobá rostlinná „Noemova archa“ zvaná Global Seed Vault oslavila 10. výročí své existence. A dostala i dárek – zásilku více než 76 000 vzorků semen. Jejich celkový počet tak stoupnul na 1 059 646.

Jak na pitný režim: Kolik sklenic vody představuje „denní optimum“?

14.dubna
Taky už máte plné zuby všech těch doporučení, podle kterých byste denně měli vypít mnohem víc tekutin, než zvládnete? Pak pro vás máme dobrou zprávu – existují i odborníci, kteří dospěli k úplně jinému závěru. Konkrétně k tomu, že prostě stačí naslouchat svému tělu.

Konec šifrované komunikace: ruský soud nařídil v zemi zablokovat Telegram

13.dubna
Moskevský soud nařídil ihned zablokovat komunikační aplikaci Telegram v celém Rusku. Rozhodnutí je výsledkem několikaměsíčních bojů mezi provozovatelem služby Telegram a ruskými úřady, které žádaly přístup k datům uživatelů. Představitelé služby je odmítli poskytnout i po proběhnutí soudu.

Aspark Owl v akci: Japonská „sova“ zvládne zrychlit z 0 na 100 za méně než 2 vteřiny!

13.dubna
Aspark Owl se světu představil minulý rok na frankfurtském autosalonu. Tam zaujal především designem připomínajícím smějící se Batmobil. Nyní však přitahuje pozornost něčím úplně jiným. Japonský blog Gigazine totiž zveřejnil video, ve kterém „sova“ dosahuje rychlosti 100 km/h za méně než 2 sekundy.

Aerosoly z elektronických cigaret obsahují toxické těžké kovy

12.dubna
Elektronické cigarety jsou všeobecně považovány za mírně zdravější alternativu k tabáku. A nutno podotknout, že formulace „mírně zdravější“ je opravdu na místě. Nová studia totiž odhalila, že aerosoly z těchto cigaret obsahují jedovaté těžké kovy.

Šéf Cambridge Analytica končí

11.dubna
Alexander Tayler, úřadující šéf britské konzultantské společnosti Cambridge Analytica, která se nepovoleným způsobem dostala k soukromým datům 87 milionů uživatelů facebooku, odstoupil z funkce. Firma o tom informovala na svých internetových stránkách. Cambridge Analytica je terčem rozsáhlého skandálu, neboť údaje, které od uživatelů facebooku získala, pak využila k podpoře volební kampaně prez...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes