Ekolist

Popis:

Internetový deník, jehož cílem je přinášet informace o přírodě a životním prostředí. Ekolist.cz nestraní žádné zájmové skupině a nepodporuje konkrétní řešení a projekty.

URL:

http://ekolist.cz/

Katalog:

Ostatní → Ekologie

Publikuje:

7,3 položek/den

Čeští vědci zjistili, že bioplasty se v přírodě nerozkládají a mohou být nebezpečné

1:04
Většina bioplastů se v přírodě samo nerozloží a některé jsou dokonce nebezpečnější než ty obyčejné. Ukázal to pětiletý výzkum českých vědců z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, o kterém informují Hospodářské noviny. Pokud budou v budoucnu bioplasty přibývat, mohou mít problémy i recyklační linky.

Středočeši v roce 2016 vyprodukovali nejvíce komunálního odpadu

1:04
Obyvatelé Středočeského kraje vyprodukovali ve srovnání s jinými kraji České republiky v roce 2016 nejvíce komunálního odpadu, a to 529.175 tun. Středočeský kraj byl v roce 2016 zároveň ale nejlidnatějším krajem ČR. Obyvatelé celé republiky vyprodukovali dohromady téměř 3,6 milionu tun komunálního odpadu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za rok 2016.

Námořní lodě budou muset přejít na palivo s malým obsahem síry. Omezí to astma u dětí, ale uškodí klimatu

17.února
Paliva pro námořní dopravu budou v roce 2020 mnohem čistší. Mezinárodní námořní organizace požaduje, aby palivo obsahovalo o 80-86 procent méně síry. Jedná se o nejvýznamnější zlepšení světových standardů paliv pro lodní průmysl za posledních 100 let. Podle vědců z Delewarské univerzity se díky tomu mohou snížit výskyt astmatu u dětí či počet předčasných úmrtí. Paradoxně bude mít snížení množst...

MŽP přestalo posuzovat D43, silničáři se na ni chystají znovu

16.února
Ministerstvo životního prostředí přestalo po deseti letech posuzovat vlivy na životní prostředí u stavby severní části dálnice D43 mezi Svitávkou na Blanensku a Starým Městem na Svitavsku, kde se má D43 v budoucnu napojit na dosud nepostavenou část dálnice D35. Vyplývá to z dokumentu na portálu EIA. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dlouho na další přípravě D43 nepracovalo kvůli nesouladu s úze...

Valašské Meziříčí začalo revitalizovat Huťský lesík

16.února
Radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku začala s revitalizací Huťského lesíku. Po úpravách má sloužit pro rekreaci, sdělila ve středu mluvčí radnice Renata Votrubová. Práce v lesíku, který se nachází v blízkosti krytého bazénu a tenisových kurtů, by měly skončit v červnu.

Prvním letošním mládětem v brněnské zoo je zebra

16.února
Prvním letošním mládětem v brněnské zoo je samice zebry Grévyho, narodila se v připravené stáji 13. ledna. Chovatelé jí vybrali jméno Mia. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Zebra Grévyho je nejohroženějším druhem zebry.

Jihočeské muzeum na pár dní zdobí tisícovka exotických rostlin

16.února
Tisícovku orchidejí, bromélií, sukulentů i jiných exotických rostlin uvidí od pátku návštěvníci v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Začíná zde tradiční výstava, jejíž součástí budou drobná živá zvířata. Akce nabídne exponáty, které se vyskytují v různých světadílech. Řekl to garant výstavy Zdeněk Kletečka.

Jak Poláci vydělávají na smogu

16.února
Čím dál více Poláků si uvědomuje, jak je polské ovzduší znečištěné. Obchod s výrobky proti smogu kvete. Prodejci nabízejí různobarevné roušky a ochranné kosmetické prostředky, píše agentura DPA.

Záhadné „čáry“ na obloze? Žádné chemtrails, ale obyčejná kondenzace

16.února
Máte rádi konspirační teorie a věříte na fenomén chemtrails? Pak raději nečtěte dál, dočkali byste se zklamání. Ony záhadné pruhy, které se na obloze za letadly vytváří, jsou totiž jen obyčejné kondenzační stopy po činnosti motorů. Nikdo jimi nešíří bakterie a viry, i když samozřejmě trochu chemické jsou. Pokud tedy budeme považovat vodu za chemikálii.

Jablonečané mohou od března žádat o kompostéry, je jich 1200

16.února
Obyvatelé Jablonce nad Nisou budou moci od 1. března požádat město o zapůjčení kompostéru. Radnice jich má k dispozici 1200, na jejich pořízení získala dotaci. Díky tomu jsou pro obyvatele města kompostéry zdarma. Zájemci o ně mohou žádat elektronicky prostřednictvím formuláře na stránkách města www.mestojablonec.cz, ale také osobně na informačním středisku magistrátu. O rozdělení kompostérů bu...

Pardubický kraj chystá čtvrtou dotační výzvu na výměnu kotlů

16.února
Pardubický kraj připravuje vyhlášení čtvrté výzvy k podávání žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů. Je naplánována předběžně na srpen, vyhrazeno na ni je přibližně 72 milionů korun. V předchozí loňské třetí výzvě se poprvé podávaly žádosti o dotaci elektronicky, uvedla včera Karolína Frýdová z kanceláře hejtmana.

Plzeň začala projektovat pavilon pro slony v zoo, budou na 14 ha

16.února
Odbor investic plzeňského magistrátu začal připravovat projekt pavilonu pro slony indické. Vyroste na 14 hektarech luk proti současnému areálu zoo. Expozice Sloni na Mži za zhruba 300 milionů Kč se připravuje deset let. Projekt, který zpracovává pražská projekční firma, by měl být včetně stavebního povolení hotový za 1,5 roku. Pak se bude žádat o dotaci, řekl ředitel zoo Jiří Trávníček. Dotace ...

Obyvatelé Zlínského kraje vytřídili nejvíce odpadu v zemi

16.února
Obyvatelé Zlínského kraje vytřídili ve srovnání s jinými kraji České republiky v roce 2016 nejvíce komunálního odpadu. Podíl odděleně sbíraných složek, jako je papír, sklo či plasty, činil v kraji 19,9 procenta, republikový průměr byl 14,5 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Čína ohlásila první případ nákazy člověka chřipkovým virem H7N4

15.února
První případ nákazy člověka virem ptačí chřipky H7N4 na světě ohlásila dnes Čína. Nakažená žena, která předtím přišla do styku s živou drůbeží, se zotavila. Informovala o tom agentura Reuters.

Nizozemsko plánuje obří solární elektrárnu na moři

15.února
Nizozemsko plánuje přeměnit farmu na pěstování mořských řas v Severním moři na obří sluneční elektrárnu, která by měla začít dodávat elektřinu na pevninu za zhruba tři roky. Projekt přichází v době, kdy má Nizozemsko problémy s omezením používání fosilních paliv a splněním cílů snížení emisí skleníkových plynů, protože roky nedostatečně investovalo do obnovitelných zdrojů energie, píše agentura...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes