EuroZprávy.cz

Popis:

Zprávy z kultury

URL:

http://kultura.eurozpravy.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

3,4 položek/den

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler

9:28
Praha - V pražské Ústřední vojenské nemocnici v sobotu zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček.

Soutěž Mladá kamera zná vítěze. Ubylo humoru, přibylo krve, zhodnotili porotci

21:43
Uničov - Hlavní cenu filmařské soutěže Mladá kamera dnes získal dokumentární snímek Deset kafí, to už je moc. Natočily ho studentky Klára Nováková a Kateřina Hroníková z pražské Střední průmyslové školy sdělovací techniky. Cenu diváků získal dokumentární film Obchodní dům studentky zlínské Univerzity Tomáše Bati Terezy Vágnerové.

Tři oslavy na Jezerce. Hned tři inscenace slaví kulatiny

17:22
Praha - Divadlo Na Jezerce zažije v nejbližší době hned tři jubilejní představení úspěšných inscenací. Komedie Generálka s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli bude mít stou reprízu, Shylock s Milanem Kňažkem padesátou a Paní plukovníková se bude hrát dokonce po dvě stě padesáté.

V dubnu se do České republiky vrátí jeden z nejlepších crossover pianistů světa

17:22
Praha - "V Čechách hraji rád, je zde skvělé publikum," těší se k nám jeden z nejuznávanějších crossover pianistů současnosti, Maksim Mrvica. Vystoupí v Praze a v Brně.

Národní divadlo moravskoslezské představí Krásné nové světy Pavla Formana ve své galerii

17:22
Ostrava - Návštěvníci Národního divadla moravskoslezského se již celý týden mohou kochat výstavou ve foyer Divadla Antonína Dvořáka. K vidní jsou zde totiž obrazy malíře, performera, básníka a světoběžníka Pavla Formana.

Studio Hrdinů pořádá minipřehlídku inscenací brněnského HaDivadla

15:52
Praha - V dubnu přiveze brněnské HaDivadlo do Studia Hrdinů tři tituly aktuálního repertoáru. Eyolf, Náměsíčníci (imitace a tušení) a Strýček Váňa jsou představení, která spojuje osoba režiséra Ivana Buraje, uměleckého šéfa této scény. Minipřehlídka bude doplněna o besedu s Ivanem Burajem a dvě reprízy koprodukční inscenace Studia Hrdinů a HaDivadla Macocha.

Náhle zemřel hudební skladatel Otomar Kvěch

15:52
Praha - V pátek 16. března náhle zemřel hudební skladatel a pedagog Otomar Kvěch, bylo mu 67 let. Byl představitelem generace skladatelů, kteří vstupovali do koncertního života v polovině 70. let minulého století.

Michelangelo skryl do portrétu básnířky i vlastní karikaturu

17.března
Řím/Londýn - Brazilský badatel Deivise de Campose se domnívá, že renesanční umělec Michelangelo Buonarroti vkreslil do portrétu básnířky Vittorie Colonny svou karikaturu. Má jít o postavu shrbeného malíře, která se skrývá na levé straně portrétu v ohybech rukávu, vedle břicha portrétované.

Film Tlumočník s Jiřím Menzelem v hlavní roli dnes vstoupil do kin

15.března
Praha - Dnes vstoupil do kin nový film Martina Šulíka Tlumočník, v němž hlavní roli ztvárnil Jiří Menzel. Tvůrci zveřejnili video, které vzniklo při natáčení a v němž vás na film pozve sám Menzel. Podívejte se na něj uvnitř článku.

Elektronický čaroděj Siriusmo se vrací na pódia. Na festivalu Echoes představí nové album

15.března
Brno - Hlavní hvězdou dubnového dějství festivalu Echoes v brněnském klubu Fléda bude svérázný elektronický tvůrce a producent Siriusmo. Německý multižánrový hudebník zde vystoupí po téměř tříleté koncertní odmlce. Na své jediné české zastávce během turné k nově vydané desce Cosmic představí skladby kombinující synth-popový zvuk analogových kláves s tepající techno a disco rytmikou.

Asociace vydavatelů audoknih vyhlásila nominace na Audioknihu roku

15.března
Praha - Nominace na Ceny AVA - O2 Audiokniha roku 2017 jsou již známy. O ocenění budou bojvat audioknihy Podivný případ se psem nebo Vražda v Orient Expresu, z herců se utká například Vilma Cibulková, Marta Issová nebo Martin Myšička.

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

15.března
Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerní...

Moravské divadlo Olomouc zasadí Nebezpečné známosti do wellness centra

15.března
Olomouc - Na začátku hry je sázka, na jejím konci smrt. Moravské divadlo Olomouc uvede adaptaci slavného románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Režisér David Šiktanc děj přenesl do prostředí wellness centra.

Festival Bazaar startuje již tento pátek strhujícím představením polského divadelního inovátora

14.března
Praha - Čtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar začíná již tento pátek. Zahajovacím představením je One Gesture polského špičkového režiséra Wojteka Ziemilského.

Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

14.března
Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes